ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնում առաջին անգամ կին Է նշանակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ին առընթեր Մեծ Բրիտանիայի մշտական ներկայացուցիչ Քարեն Փիրսը նշանակվել Է ԱՄՆ-ում թագավորության նոր դեսպանի պաշտոնում: Այդ մասին ասված Է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարության կողմից փետրվարի 7-ին տարածված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նորին Մեծություն թագուհին նոր դեսպանին նշանակեց այն բանից հետո, երբ վարչապետը (Բորիս Ջոնսոնը) հավանություն տվեց արտաքին գործերի նախարարի (Դոմինիկ Ռաաբի) առաջարկած թեկնածությանը»,-նշվում Է փաստաթղթում:
Փիրսը կդառնա առաջին կինը, որը կզբաղեցնի Միացյալ Նահանգներում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի պաշտոնը: Արդեն մի քանի ամիս Է, ինչ կանխատեսվում Էր, որ փորձված դիվանագետին կառաջարկվի զբաղեցնել անցյալ տարվա հուլիսին ազատված պաշտոնը:
Փիրսը Ֆորին օֆիսում 40 տարի աշխատելու ընթացքում դիվանագիտական պաշտոններ Է զբաղեցրել Տոկիոյում, Ժնեւում, Բալկաններում, իսկ 2015-2016 թվականներին Միացյալ Թագավարության դեսպանն Էր Աֆղանստանում: Վաշինգտոնում Մեծ Բրիտանիայի նախկին դեսպան Քիմ Դերոքը հարկադրված Էր իր պաշտոնաթող լինել աղմկահարույց սկանդալից հետո՝ կապված Daily Mail թերթի կողմից դիվանագիտական փաստաթղթերի հրապարակման հետ:
Հաղորդագրություններից արված քաղվածքները, որոնք նա ուղարկում Էր իր ղեկավարությանը, բովանդակում Էին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ նրա թիմի բազմաթիվ անպատվաբեր բնութագրեր. Դերոքը Թրամփի վարչակազմը համարում Էր անիրազեկ ու անօգնական, իսկ Սպիտակ տան տիրոջ համար կանխատեսել Էր կարիերայի խայտառակ ավարտ:
Հրապարակումից հետո Թրամփը քննադատել Է դիվանագետին՝ նրան Twitter-ի իր Էջում անվանելով «սնապարծ հիմար»: Դրանից հետո նախագահը հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնն այլեւս գործ չի ունենա Դերոքի հետ, եւ դեսպանը հրաժարական տվեց, նշելով, որ ստեղծված իրավիճակում չի կարող կատարել իր պարտականությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Постпред Великобритании при ООН Карен Пирс назначена послом королевства в США
Постоянный представитель Великобритании при ООН Карен Пирс назначена на должность нового посла королевства в США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в заявлении, распространенном в пятницу британским МИД.
"Ее Величество королева назначила нового посла после того, как премьер-министр [Борис Джонсон] одобрил кандидатуру, предложенную министром иностранных дел [Домиником Раабом]", - указывается в документе.
Пирс станет первой женщиной, которая займет должность посла Великобритании в Соединенных Штатах. Опытного дипломата уже несколько месяцев прочили на освободившийся в июле прошлого года пост. Пирс за 40 лет работы в Форин оффисе занимала дипломатические должности в Токио, Женеве, на Балканах, а с 2015 по 2016 год была послом королевства в Афганистане.
Прежний посол Великобритании в Вашингтоне Ким Дэррок был вынужден покинуть свой пост после громкого скандала, вызванного публикацией дипломатических документов газетой Daily Mail. В выдержках из сообщений, которые он направлял своему руководству, содержалось много нелестных характеристик президента США Дональда Трампа и его команды: администрацию Трампа Дэррок называл некомпетентной и беспомощной, а самому хозяину Белого дома предрекал позорный конец карьеры.
После публикации Трамп раскритиковал дипломата, назвав его на своей странице в Twitter "чванливым глупцом". После этого президент заявил, что Вашингтон больше не будет иметь дел с Дэрроком, а посол подал в отставку, указав, что не может выполнять свои обязанности в сложившейся ситуации.