Ազգային գրադարանը հանդես կգա առցանց մի քանի նոր շարքով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային գրադարանն արտակարգ դրության պայմաններում վիրտուալ տիրույթում իրականացրել է քսանից ավելի միջոցառումների շարքեր՝ ամեն շաբաթ ներկայացնելով նորանոր նախաձեռնություններ: Այս շաբաթ գրադարանը «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում մեկնարկել է «Հայ գրատպության առաջնեկները»  շարքը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում գրադարանի հանրության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման բաժնի վարիչ Սյուզան Չիչակյանն ասաց, որ շարքը նախաձեռնել է Հայաստանի ազգային գրադարանի մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժինը: «Հայ գրատպության առաջնեկները» շարքի շրջանակում նախ և առաջ ներկայացրել ենք տպագիր առաջին գիրքը՝ «Ուրբաթագիրքը», այնուհետև կներկայացնենք առաջին տպագիր Աստվածաշունչը, տպագիր մաթեմատիկայի դասագիրքը և մի շարք այլ գրքեր, որոնք արժեք ունեն: Ներկայացվում են կարճ պատմություններ տվյալ գրքի ստեղծողի, ստեղծման մասին, դրա հետ կապված փաստեր, պատմություններ և այլն: Զետեղվելու են նաև տեսանյութեր, որոնք ավելի հետաքրքիր կդարձնեն ծանոթությունը նյութի հետ»,-պատմեց նա:
Գրադարանի վերոնշյալ բաժինը նախաձեռնելու է նաև «Հայտնի և անհայտ գրքեր» շարքը: Առաջիկայում գրադարանն անդրադառնալու է աշխարհի գրադարաններին, որտեղ հետաքրքիր կլինի այցելել: Այս նախաձեռնության հեղինակը գրադարանի հանրության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման բաժինն է: Բաժինը շարունակում է նաև կինոցուցադրություններ կազմակերպել, առցանց ընթերցանություններ, անդրադառնալ գրքերի համալրումներին:
«Ակտիվ են նաև մեր գրադարանավարները՝ իրենց «Խորհուրդ են տալիս գրադարանավարները» շարքով: Գրադարանի արվեստի բաժինն էլ իրականացնում է «Ոչ  մի շաբաթ առանց արվեստի» ծրագիրը, իսկ  ամբողջ աշխատանքը կազմակերպում ու համակարգում է  մեր բաժինը»,- հայտնեց Սյուզան Չիչակյանն ու հավելեց, որ առցանց աշխատանքի ընթացքում գրադարանի հետևորդների քանակն ավելացել է 2 200-ով:

Национальная библиотека выступит с несколькими новыми онлайн циклами
Национальная библиотека Армении в условиях чрезвычайного положения в виртуальном пространстве осуществила более двадцати мероприятий, еженедельно представляя новые инициативы. На этой неделе библиотека на своей официальной странице в Facebook начала публикацию  цикла “Первенцы армянского книгопечатания”.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» заведующая отделом по связям с общественностью и организации мероприятий библиотеки Сюзан Чичакян сказала, что цикл инициировал отдел библиографии и библиотековедения Национальной библиотеки Армении. “В рамках цикла “Первенцы армянского книгопечатания” мы представили первую армянскую печатную книгу “Урбатагирк”, затем представим первую печатную Библию, учебник по математике и ряд других книг, которые представляют большую ценность. Представляются краткие истории о печатнике данной книги, ее создании, связанные с ней факты, истории и т. д. Будут размещены и видеоматериалы, которые знакомство с материалом сделают интереснее”, - рассказала она.
Вышеназванный отдел библиотеки инициирует также цикл “Известные и неизвестные книги”. В ближайшее время библиотека обратится к библиотека мира, которые интересно будет посетить. Автор этой инициативы - отдел по связям с общественностью и организации мероприятий библиотеки. Отдел продолжает и кинопоказы, онлайн-чтения, затрагивает тему комплектации книг.
“Наши библиотекари активны и в серии “Советуют библиотекари”. Отдел искусства библиотеки осуществляет программу “Ни недели без искусства”, всю работу организует и координирует наш отдел”, - сообщила Сюзан Чичакян и добавила, что в ходе онлайн активности количество подписчиков библиотеки увеличилось на 2 200.