Նորանկախ Հայաստանի բանկային համակարգն պատրաստ է իրադարձությունների զարգացման տարբեր սցենարների. ՀԲՄ նախագահ
Նորանկախ Հայաստանի բանկային համակարգն պատրաստ է իրադարձությունների
զարգացման տարբեր սցենարների. ՀԲՄ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Արտակ Անանյանն ընդգծում է, որ Հայաստանի բանկային համակարգը հետխորհրդային տարածքի ամենազարգացած և առավել կայուն ինստիտուցիոնալ համակարգերից է՝ շնորհիվ բավական կոշտ կարգավորման պահանջների: Նրա խոսքով Նորանկախ Հայաստանի բանկային համակարգն անցել է մի շարք ճգնաժամերի միջով և հիմնականում պատրաստ է իրադարձությունների զարգացման տարբեր սցենարների: Հայաստանի բանկերի միությունից «Արմենպրես»-ին տրամադրել են Արտակ Անանյանի հետ հարցազրույց, որը ներկայացնում ենք ստորև.
- Պարոն Անանյան, նախորդ տարին ինչպես մեր պետության, այնպես էլ բանկային համակարգի համար լի էր մարտահրավերներով՝ սկզբում համավարակ, այնուհետև պատերազմ: Ձեր գնահատմամբ՝ ինչպե՞ս ընդունեց ֆինանսական համակարգն այդ մարտահրավերները, ինչի՞ շնորհիվ կարողացավ դիմակայել և պահպանել կայունությունը, քայլեր ձեռնարկել բանկերի հաճախորդներին աջակցելու նպատակով:
-Հայաստանի բանկային համակարգը հետխորհրդային տարածքի ամենազարգացած և առավել կայուն ինստիտուցիոնալ համակարգերից է՝ շնորհիվ բավական կոշտ կարգավորման պահանջների: Նորանկախ Հայաստանի բանկային համակարգն անցել է մի շարք ճգնաժամերի միջով և հիմնականում պատրաստ է իրադարձությունների զարգացման տարբեր սցենարների։ Ավելին, տնտեսության և հասարակության մեջ ծանրագույն ցնցումների ֆոնին, բանկերը կարողացել են հուսալի գործընկերներ մնալ օտարերկրյա ներդրողների համար, ինչը շատ կարևոր է:
Բանկերի արձագանքը 2020 թվականին առաջացած լրջագույն տնտեսական մարտահրավերին եղել է արագ, ժամանակին ու լայնորեն կոորդինացված ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական Բանկի հետ: Հայտարարված վարկային արձակուրդների շրջանակներում բանկերը վերակառուցել են ավելի քան 550 հազ. ֆիզիկական անձ և 17.4 հազ. իրավաբանական անձ հաճախորդների վարկեր ընդհանուր 1.3 տրլն ծավալով: Միաժամանակ, բանկային համակարգն ակտիվ ներգրավվել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված և համավարակի սոցիալական և տնտեսական հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված պետական ծրագրերին, որի շրջանակում բավարվել է ավելի քան 25000 վարկային հայտ 119 մլրդ դրամ գումարի չափով:
2020թ-ին բանկերն ակտիվորեն զարգացնում էին նաև սպասարկման հեռավար ուղիները և առաջարկում նոր լուծումներ՝ սկսած օնլայն բանկինգի ծառայություններից՝ վերջացրած անհպում բանկոմատների ներդրմամբ:
Ինչպես բխում է Ձեր պատասխանից՝ բանկերն այսօր շարունակում են մնալ իրացվելի  և հնարավորություն ունեն ցանկացած պահի լիարժեք կատարել իրենց պարտավորությունները: Իսկ ի՞նչ են ասում բանկիրները: Ի՞նչ կորուստներով են բանկերը դուրս գալու վիրուսային ճգնաժամից: Արդյո՞ք բոլորի մոտ կբավականացնի կապիտալը և կամքը:
-Այս պահին կապիտալիզացիայի և իրացվելության առումով բանկերն ունեն բավարար պաշարներ: Միևնույն ժամանակ կան դեռևս խնդիրներ, որոնք մենք քննարկում ենք ինչպես կառավարության, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի հետ: Օրինակ՝ այս պահին քննարկվող խնդիրները վերաբերում են Արցախի բնակչության ու կազմակերպությունների վարկային պարտավորությունների մարումներին, որոնց լուծման ուղղությամբ այժմ ակտիվորեն փնտրվում են տարբեր ուղիներ։
Հայաստանում գործում է 17 բանկ, որոնցից 7-ը մասնաճյուղեր են ունեցել Արցախում, մնացած 10 բանկերը նույնպես ակտիվորեն մասնակցել են վարկավորման ծրագրերին: Ռազմական գործողությունների արդյունքում նրանք բոլորն էլ ֆիզիկական և ֆինանսական վնասներ են կրել։
- Բանկերը դեռ ի վիճակի են մարսել ռիսկերը, սակայն երկրում սոցիալական, տնտեսական բարդությունների պատճառով վարկերը չվճարելու դեպքերը կարող են աճել: Այդ դեպքում ի՞նչ կլինի։
-Չեմ թաքցնի, մենք դիտարկում ենք իրադարձությունների զարգացման նման սցենար։ Իսկապես, վարկերի չվճարումը բանկերում տեսանելի ապագայում կարող է հաճախակիանալ։  Չաշխատող վարկերի ծավալը, որոնցով վճարումներ չեն կատարվում, մեր գնահատականներով, ներկայիս 6,6 տոկոսից կարող է աճել մինչև 10 տոկոս: Այնուամենայնիվ, կրկնեմ, բանկերն ունեն բավականաչափ ռեզերվ՝ իրենց կապիտալի հաշվին կորուստները ծածկելու համար։  Ընդ որում, նման կայունության պաշար ունի ոչ միայն բանկային համակարգն ամբողջությամբ, այլև յուրաքանչյուր բանկ առանձին-առանձին: Բանկերը կարող են դրանք հաղթահարել վերոնշյալ կապիտալի «բարձիկի» հաշվին։
- Դուք արդեն մի քանի տարի է, ինչ ղեկավարում եք երկրի ամենախոշոր բանկերից մեկը: Երբևիցե չե՞ք ցանկացել փոխել աշխատանքի բնույթը: Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն պետք է լինի բանկիրը, ի՞նչ որակներ են օգնում և որոնք են խանգարում աշխատել այդ համակարգում։
-Առաջին մասնագիտությամբ մեխանիկոս-մաթեմաթիկոս եմ, ավարտել եմ Երևանի պետական համալսարանն, այնուհետ պաշտպանել եմ թեկնածուական թեզ և ստացել ֆիզիկոմաթեմատիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
Բուհն ավարտելուց հետո մի քանի տարի աշխատել եմ նախ ՀՀ ԳԱԱ Մեխանիկայի ինստիտուտում, որպես գիտաշխատող, այնուհետև ստացել եմ նաև երկրորդ մասնագիտություն՝ ավարտելով Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիայի ֆինանսներ և վարկ հեռակա ֆակուլտետը, այնպես որ մինչև բանկային համակարգ մտնելը հասցրել եմ աշխատել նաև այլ ոլորտում։ 1998թ-ից ի վեր ես այս բնագավառում եմ և այս տարիների ընթացքում չեմ փոխել գործունեությանս տեսակը: Իրականում ես շատ եմ սիրում իմ աշխատանքը։ Թեև այն չափազանց հետաքրքիր է, բայց դժվար և պատասխանատու, քանզի մենք գործ ունենք մարդկանց հետ, ովքեր վստահում են մեզ իրենց միջոցները, իսկ մեր պարտքն է արդարացնել այդ վստահությունը և ապահովել լրացուցիչ եկամուտներ մեր ավանդատու հաճախորդների համար։
- Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք 2021 թվականից, ինչպիսի՞ն կլինի այն բանկային համակարգի համար:
-Կանխատեսումները անշնորհակալ գործ են։ Առայժմ համավարակը դեռ էականորեն չի նահանջել և ամենայն հավանականությամբ, 2021թ. նույնպես կանցնի դրա հետևանքների դեմ պայքարով:  Բացի դրանից պատերազմով պայմանավորված տնտեսական հետևանքների ազդեցությունն առավելապես զգացնել կտան հենց 2021 թվականին: Շատ բան կախված կլինի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի զարգացումից, իշխանությունների և կարգավորող մարմինների գործողություններից, երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական ընդհանուր իրավիճակից։ Վերոհիշյալ պատճառով Հայաստանի բանկերի ուշադրության կենտրոնում կլինեն ոչ միայն ավանդական բանկային գործիքները, այլև ակտիվորեն զարգացնելու ենք 2020թ-ի մարտահրավերներով թելադրված նոր տեխնոլոգիաները: Ես խոսում եմ ինչպես հեռավար սպասարկման կատարելագործման և հաճախորդների հետ փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման, այնպես էլ բիզնես գործընթացների օպտիմալացման մասին։
Հուսով եմ, որ կգրանցվի հիփոթեքային վարկավորման շուկայի աճ՝ հիմնականում անշարժ գույքի ձեռքբերման համար տրամադրվող հիփոթեքային վարկերի աճի հաշվին։ Որպես վարկային շուկայի կայունացման կարևոր գործոն, պետք է նշեմ գրավիչ տոկոսադրույքներով հիփոթեքային վարկավորման ծրագրերի զարգացումը, որպեսզի ձևավորվի շուկայի պահանջարկը։
- Այո, շատ բան է արվել, որպեսզի հիփոթեքը դառնա ավելի մատչելի բնակչության համար.  Բայց, այնուամենայնիվ, հնարավո՞ր է, որ մեզ մոտ, Հայաստանում, այսպես կոչված, «հիփոթեքային պղպջակ» առաջանա։
-Ես դրա նախադրյալներ չեմ տեսնում, հատկապես, որ հիփոթեքային շուկան շարունակել է աճել նույնիսկ 2020 թվականին։ Այդ աճի հիմնական որոշիչ գործոններն են եղել եկամտահարկի վերադարձման մասին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշումը, բանկերի միջև մրցակցության արդյունքում վարկավորման անընդհատ բարելավվող պայմանները, ինչպես նաև բանկերի և կառուցապատողների միջև համագործակցությունը:  Կենտրոնական բանկը և ՀԲՄ-ն, իհարկե, որոշակի անհանգստություն ունեն՝ կապված այն հանգամանքի հետ, որ բնակչության վճարունակությունը նվազում է, իսկ սպառողական վարկերը՝ աճում: Բայց դա չի նշանակում, որ կան պղպջակների առաջացման մտավախություններ։ Համենայնդեպս, տեսանելի ապագայում նման ռիսկեր ես չեմ տեսնում։ Շարունակվելու է քարտային բիզնեսի աճը քանի որ արդեն երկիր է մուտք գործել Android pay համակարգը և արդեն հայաստանյան 2 բանկ մատուցում է այդ ծառայությունները, կասկած չունեմ որ մեր շուկա մուտք կգործի նաև Apple pay համակարգը։ Հնարավոր է, որ կհայտնվեն նոր պրոդուկտներ և տեխնոլոգիաներ, որոնք կապված են անկանխիկ գործարքների հետ։ Ամենայն հավանականությամբ սպառողական վարկավորման շուկայում կգրանցվի զարգացման տեմպերի նվազում՝ ի նկատի ունեմ այսպես կոչված կանխիկով վարկավորմանը։
Ուզում եմ, որ պարզ լինի՝ ցանկացած ճգնաժամ, ցանկացած համավարակ մի օր կավարտվի։  Եվ եթե մենք դրանից դուրս գանք պատվով, ապա կունենանք բոլորովին նոր, ամբողջովին վերափոխված ֆինանսական և տնտեսական համակարգ։ Այսօր բանկերում, բորսաներում, տեղեկատվական և այլ ոլորտներում տեղի ունեցող փոփոխություններն արդեն արմատական են։ Վստահ եմ, որ այս փոփոխությունները մեր երկրի հետագա տնտեսական աճի և ֆինանսական զարգացման համար առողջ հիմք կհանդիսանան:
– Պարոն Անանյան, ի՞նչ որակներ են անհրաժեշտ հաջողակ մասնագետ և երջանիկ մարդ դառնալու համար, ի՞նչ խորհուրդ կտաք երիտասարդներին:
-Շարունակեք աշխատել ձեր մասնագիտական գիտելիքների վրա, հետաքրքրվեք ձեր ոլորտի նորություններով, մասնագիտորեն անընդհատ աճեք և զարգացեք: Իհարկե, կմաղթեի նաև հաջողություն, բայց դա երբեք  մարդուն հենց այնպես չի տրվում: Իսկ երջանիկ լինելու համար պետք է ունենալ լավ ընտանիք, սիրված աշխատանք և լավ աշխատանքային ընկերներ: Սրամիտ է ձևակերպված՝ երջանիկ է այն մարդը, ով առավոտյան չի ուզում գնալ աշխատանքի, իսկ երեկոյան չի ուզում գնալ տուն:
- Դուք ունե՞ք աշխատանքի կազմակերպման որևէ կանոն:
-Ես այսօրվա գործը չեմ թողնում վաղվան. նոր օրը նոր խնդիրներ է բերում, որոնք պետք է լուծել այստեղ և այսօր:

Банковская система Армении готова к различным сценариям развития событий: председатель СБА
Председатель Союза банков Армении Артак Ананян подчеркивает, что банковская система Армении, благодаря довольно жестким нормативным требованиям, является одной из наиболее развитых и стабильных институциональных систем на постсоветском пространстве. По его словам, банковская система новой независимой Армении пережила ряд кризисов и в целом готова к различным сценариям развития событий. Союз банков Армении предоставил «Арменпресс» интервью Артака Ананяна, которое мы и приводим ниже.
- Г-н Ананян, прошлый год был полон вызовов как для нашего государства, так и для нашей банковской системы: сначала пандемия, потом война. На Ваш взгляд, как финансовая система отреагировала на эти вызовы, благодаря чему смогла удержаться, поддерживать стабильность, принимать меры по поддержке клиентов банка?
- Банковская система Армении - благодаря довольно жестким нормативным требованиям, одна из наиболее развитых и стабильных институциональных систем на постсоветском пространстве. Банковская система новой независимой Армении пережила ряд кризисов, и в целом готова к различным сценариям. Более того, на фоне серьезных потрясений в экономике и в обществе банки смогли остаться надежными партнерами и для иностранных инвесторов, что очень важно.
Реакция банков на серьезный экономический вызов 2020 года была быстрой, своевременной и широко скоординированной с правительством Республики Армения и с Центральным банком. В рамках объявленных кредитных каникул банки реконструировали кредиты более 550 000 физических лиц, 17 004 юридическим лиц на общую сумму 1,3 трлн долларов США. В то же время банковская система активно участвовала и в государственных программах, разработанных правительством Республики Армения по нейтрализации социально-экономических последствий эпидемии, в рамках которых было удовлетворено более 25 000 кредитных заявок на сумму 119 млрд драмов.
В 2020 году банки активно развивали каналы дистанционного обслуживания, предлагая новые решения - от онлайн-банкинга до внедрения бесконтактных банкоматов.
- Судя по Вашему ответу, банки сегодня остаются ликвидными, у них есть возможность в любой момент полностью выполнить свои обязательства. А что говорят банкиры? С какими потерями выйдут банки из вирусного кризиса? Хватит ли капитала для всех?
- На данный момент у банков достаточно ресурсов с точки зрения капитализации и ликвидности. В то же время есть вопросы, которые мы обсуждаем и с правительством, и с Центральным банком. Например, обсуждаемые сейчас вопросы касаются погашения кредитных обязательств жителей Арцаха и организаций, которые сейчас активно ищут пути их решения.
В Армении 17 банков, 7 из которых имеют филиалы в Арцахе, остальные 10 банков также активно участвовали в программах кредитования. В результате боевых действий все они понесли и физические и финансовые потери.
- Банки по-прежнему способны принимать на себя риски, но из-за социальных и экономических трудностей в стране случаи невыплаты кредитов могут увеличиться. Что же будет в таком случае?
- Не скрою, мы рассматриваем и такой сценарий. Действительно, в обозримом будущем количество невыплат по кредитам в банках может увеличиться. По нашим оценкам, объем неработающих кредитов, по которым не производятся выплаты, может увеличиться с текущих 6,6% до 10%. Однако, повторяю, у банков достаточно резервов, чтобы покрыть убытки за счет своего капитала. Причем такой резерв устойчивости есть не только у банковской системы в целом, но и у каждого банка в отдельности. Банки могут их преодолеть за счет подушки упомянутого капитала.
- Вы уже несколько лет управляете одним из крупнейших банков страны. Вы когда-нибудь хотели изменить характер своей работы? На Ваш взгляд, как должен выглядеть банкир, какие качества помогают ему, и что может помешать работе в этой системе?
- По первой специальности я механик-математик, окончил Ереванский государственный университет, затем защитил кандидатскую диссертацию и получил степень кандидата физико-математических наук.
После окончания университета несколько лет проработал в Институте механики Национальной академии наук Армении в качестве исследователя, затем, заочно окончив финансовый факультет Армянской сельскохозяйственной академии, получил вторую профессию. В этой сфере работаю с 1998 года, за эти годы я не поменял род своей деятельности. На самом деле, я люблю свою работу. Это очень интересно, но сложно и ответственно, потому что мы имеем дело с людьми, которые доверяют нам свои ресурсы, и наш долг - оправдать это доверие, обеспечить нашим вкладчикам дополнительный доход.
- Каковы Ваши ожидания от 2021 года, каким он будет для банковской системы?
- Прогнозы не обнадеживают. Эпидемия пока не отступила, скорее всего, в 2021 году мы также будет бороться с ее последствиями. Кроме того, влияние экономических последствий войны наиболее ощутимо будет в 2021 году. Многое будет зависеть от развития эпидемической ситуации, действий властей, общей внутриполитической и внешнеполитической ситуации. По указанной выше причине армянские банки будут делать упор не только на традиционные банковские инструменты, но и на активное развитие новых технологий, продиктованных вызовами 2020 года. Я говорю об улучшении удаленного обслуживания, повышении эффективности взаимодействия с клиентами, а также оптимизации бизнес-процессов.
Надеюсь, что рынок ипотечного кредитования будет расти, в основном за счет роста ипотечных кредитов, предоставляемых на покупку недвижимости. В качестве ключевого фактора стабилизации кредитного рынка следует отметить развитие программ ипотечного кредитования с привлекательными процентными ставками для формирования рыночного спроса.
- В самом деле, очень многое сделано для того, чтобы ипотека стала для населения доступной. Но, тем не менее, возможно ли в нашей стране, в Армении возникновение так называемого “ипотечного пузыря”?
- Я не вижу для этого никаких предпосылок, тем более, что рынок ипотеки продолжал расти даже в 2020 году. Основными детерминантами этого роста стали решение правительства Республики Армения о возврате подоходного налога, постоянно улучшающиеся условия кредитования в результате конкуренции между банками, а также сотрудничество между банками и девелоперами. Центральный банк и СБА, конечно, имеют некоторые опасения по поводу того, что платежеспособность населения снижается, а потребительские кредиты растут. Но это не значит, что есть опасения по поводу “пузыря”. В любом случае, таких рисков в обозримом будущем я не вижу. Рост карточного бизнеса будет продолжаться, так как платежная система Android уже вошла в страну, 2 армянских банка уже предоставляют эти услуги, и я не сомневаюсь, что платежная система Apple также выйдет на наш рынок. Не исключено появление и новых продуктов и технологий, связанных с безналичными расчетами. Темпы развития рынка потребительского кредитования, скорее всего,  снизятся, я имею в виду так называемое денежное кредитование.
Я хочу, чтобы было ясно, что любой кризис, любая эпидемия когда-нибудь закончиваются. И если мы с честью выйдем из этого, у нас будет совершенно новая, полностью трансформированная финансово-экономическая система. Сегодня изменения, происходящие в банках, на биржах, в информационной сфере и в других сферах, уже радикальны. Уверен, что эти изменения станут прочной основой для дальнейшего экономического роста и финансового развития нашей страны.
- Господин Ананян, какие качества необходимы, чтобы стать успешным специалистом, счастливым человеком, что бы Вы посоветовали молодым людям?
-Продолжать работать над своими профессиональными знаниями, интересоваться новостями в своей сфере, постоянно расти и развиваться в профессиональном плане. Я, конечно, пожелаю им удачи, но человеку все так просто не дается. А для счастья нужна хорошая семья, любимая работа, хорошие коллеги. Есть остроумная формулировка счастья - счастлив тот, кто утром  хочет идти на работу, а вечером хочет возвращаться домой.
- У Вас есть какие-то правила организации работы?
- Сегодняшнюю работу я не оставляю на завтра. Каждый день приносит с собой новые проблемы, которые необходимо решать здесь и сейчас.