Նախորդ տարվա համեմատ ավանդներն ավելացել են 4.9 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկերում 2021 թվականի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընդհանուր ավանդներն ավելացել են 4.9 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում նշեց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը:
«2021 թվականի առաջին եռամսյակում ընդհանուր ավանդները նվազել են շուրջ 7 մլրդ դրամով կամ 0,2 տոկոսով: 2020 թվականի մարտի 31-ի համեմատ դրանք ավելացել են շուրջ 173 մլրդ դրամով կամ 4,9 տոկոսով: 2020թ. տարեսկզբին` հունվար, փետրվար, մարտ ամիսներին, մենք տեսնում ենք, որ ավանդների ծավալը շարունակում էր աճել, այնուհետև, երբ սկսվեց համավարակը, որոշակի նվազում նկատվեց։ Մայիսին, երբ որոշակիություն մտավ, ավելի հասկանալի դարձավ, թե պանդեմիան ինչպես է հաղթահարվելու, ավանդների ծավալը սկսեց ավելանալ, և գերազանցեց անգամ տարեսկզբին բանկերում եղած ավանդների ծավալը։ Առավելագույն ծավալը գրանցվել է օգստոսին, իսկ պատերազմը սկսվելուց հետո` սեպտեմբեր–նոյեմբերին, ոչ մեծ տոկոսով նվազում է գրանցվել, և տարեվերջին` պատերազմից հետո, նորից այդ ավանդները վերադարձել են բանկեր»,– ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ նվազման ծավալում մեծ է հատկապես օտարերկրյա քաղաքացիների ավանդների չափը։
«Ռեզիդենտների մոտ առաջին եռամսյակում ավանդների ծավալն ավելացել է 119 մլրդ դրամով կամ 4,4 տոկոսով, իսկ 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 253 մլրդ դրամով կամ 9,9 տոկոսով: Ոչ ռեզիդենտների դեպքում պատկերը մի փոքր այլ է՝ 2021 թվականի առաջին եռամսյակում նրանց ավանդները նվազել են շուրջ 126 մլրդ դրամով, իսկ 2020 թվականի մարտի 31-ի համեմատ՝ 81 մլրդ դրամով»,- նշեց Սարգսյանը:
Նա նկատեց, որ այս միտումը ոչ միայն Հայաստանում է նկատվել, այլև ամբողջ աշխարհում, ինչը նույնպես կորոնավիրուսի համաշխարհային համավարակի հետևանք է։

В сравнении с прошлым годом вклады увеличились на 4,9%
В первом квартале 2021 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года общие вклады в банках Армении увеличились на 4,9%.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщил исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саргсян.
“В первом квартале 2021 года общие вклады сократились примерно на 7 млрд драмов, или на 0,2%. По сравнению с 31 марта 2020 года они увеличились на 173 млрд драмов или на 4,9%.
В начале 2020 года, в январе, феврале, марте, мы видели, что объем вкладов продолжал расти, а затем, когда началась эпидемия, наблюдалось некоторое снижение. В мае, когда было принято решение, понятнее стало, как будет преодолеваться пандемия, объем депозитов стал увеличиваться, превысив даже объем в начале года. Максимальный объем был зафиксирован в августе, а после начала войны в сентябре-ноябре произошло небольшое понижение. В конце года, после войны, эти вклады вернулись в банки”, - сказал Саргсян.
По его словам,  уменьшилась сумма вкладов иностранных граждан.
“Объем вкладов резидентов в первом квартале увеличился на 119 млрд драмов или 4,4%, а по сравнению с аналогичным периодом 2020 года - на 253 млрд драмов или 9,9%. В случае нерезидентов картина несколько иная: в первом квартале 2021 года их вклады уменьшились примерно на 126 млрд драмов, а по сравнению с 31 марта 2020 года - на 81 млрд драмов”, - сказал Саргсян.
Он отметил, что эта тенденция наблюдается не только в Армении, но и во всем мире, что связано и с пандемией COVID-19.