Հայաստանում մայիսին արձանագրվել է աննախադեպ աշխատատեղերի ծավալ. աճել է նաև միջին աշխատավարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում աշխատատեղերի թվաքանակի նոր ցուցանիշ է արձանագրվել: Այս մասին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ 2021-ի մայիսի վերաբերյալ հայտարարագրված զրոյից բարձր եկամուտ ունեցող աշխատատեղերի քանակը կազմել է 635 հազար: «Այս ցուցանիշն աննախադեպ է և գերազանցել է 2020-ի սեպտեմբերի ընթացքում արձանագրված ամենաբարձր՝ 632 հազար ցուցանիշը:
Այս ցուցանիշն ավելի է 2018-2020 թվականների ցուցանիշներից: Մասնավորապես, 2020-ի մայիսի ցուցանիշից ավելի է 34 հազարով, 2019-ի մայիսի համեմատ՝ 37 հազարով, իսկ 2018-ի համեմատ՝ 87 հազարով: Աճել է նաև բոլոր հայտարարագրված աշխատատեղերի մասով վճարված եկամտի չափը՝ կազմելով 134,7 մլրդ դրամ, և 22 մլրդ, 25 մլրդ ու 38 մլրդ դրամով գերազանցելով համապատասխանաբար 2020, 2019 և 2018 թվականների ցուցանիշները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Հովհաննիսյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց, որ մայիսին ունենք 86 հազար 962-ով կամ 15 տոկոսով ավելի շատ աշխատատեղ, քան 2018-ի մայիսին: «Աշխատավարձերի ֆոնդը 2018-ի մայիսի համեմատ աճել է 38 մլրդ դրամով, կամ 39 տոկոսով: Մեկ մարդու միջին աշխատավարձն աճել է 35 714 դրամով կամ 20,2 տոկոսով»,- ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատարը հավելեց, որ շինարարության ոլորտում առկա է տնտեսական աճ, ինչն իր հերթին բերել է աշխատատեղերի թվի ավելացմանը: «Նաև զբոսաշրջության ոլորտում դանդաղ, բայց հաստատուն աճ ունենք: Հանրային սննդի ոլորտում է հաջորդ ամենամեծ խոշոր սեգմենտը, որտեղ աշխատատեղերի աճ ունենք»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

В мае зарегистрировано беспрецедентное количество рабочих мест, увеличилась и средняя зарплата
В Армении зарегистрирован новый показатель количества рабочих мест. Об этом в начале заседания правительства заявил и. о. премьер-министра Никол Пашинян.
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Ованнесян сообщил, что количество заявленных высокооплачиваемых рабочих мест в мае 2021 года составило 635 000. «Это беспрецедентный показатель, превышающий самый высокий показатель, зафиксированный в сентябре 2020 года - 632 000 человек.
«Этот показатель выше показателей 2018 - 2020 годов. В частности, это на 34 000 больше, чем в мае 2020 года, на 37 000 больше, чем в мае 2019 года, и на 87 000 больше, чем в 2018 году. Размер дохода, выплаченного за все заявленные рабочие места, также увеличился и составил 134,7 млрд драмов, что превышает показатели 2020, 2019 и 2018 годов соответственно на 22 млрд, 25 млрд и 38 млрд драмов», - как сообщает «Арменпресс», сказал Ованнесян.
Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что в мае у нас было на 86 962 рабочих места, или на 15% больше, чем в мае 2018 года. «По сравнению с маем 2018 года фонд заработной платы увеличился на 38 млрд драмов, или на 39%. Средняя заработная плата увеличилась на 35 714 драмов или 20,2% », - сказал он.
Исполняющий обязанности премьер-министра добавил, что в строительном секторе наблюдается экономический рост, что, в свою очередь, привело к увеличению количества рабочих мест. «У нас также есть медленный, но стабильный рост и в туристическом секторе. В следующем по величине сегменте общественного питания также наблюдается рост рабочих мест», - сказал и. о. премьер-министра.