Հայաստանում առաջին անգամ կատարվել է ոսկրածուծի ալոտրանսպլանտացիա. սա մեծ առաջընթաց է երկրի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ կատարվել է ոսկրածուծի ալոտրանսպլանտացիայի երկու վիրահատություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բուժառուներ են դարձել 5 և 1.8 տարեկան երեխաներ, ովքեր ունեցել են մանգաղաձև բջջային անեմիա։
«Սա մեր երկրի համար մեծ առաջընթաց է և նոր սկիզբ: Վիրահատությունները բարեհաջող են անցել: Սրանով երկու խնդիր ենք լուծելու մեր երկրում՝ մի դեպքում, այն քաղաքացիները, ովքեր կբախվեն այդ հիվանդությանը, կարիք չեն ունենա հսկայական գումարներ ծախսելով՝ գնալ այլ երկիր բուժվելու: Մյուս տեսանկյունից՝ կկարողանանք զարգացնել նաև առողջապահական տուրիզմը, քանի որ մեր լոկալ գնագոյացումը թույլ կտա միջազգային շուկայում բավականին մրցունակ լինել»,- նշեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը և հավելեց, որ վիրահատության գումարը կլինի 2-3 անգամ ավելի էժան, քան արտերկրում:
Պրոֆեսոր Ռ. Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ արտասահմանից ժամանած երեխաների ոսկրածուծի փոխպատվաստման համար պայմանագիր կա, որոնցից երկուսն արդեն վիրահատվել են: Նա նաև շեշտեց, որ Հայաստանում արդեն ողնուղեղի ցողունային բջիջների մոտ 50 աուտոտրանսպլանտացիա է կատարվել։
Կենտրոնի փոխտնօրեն Կարեն Մելիքսեթյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ 5-ամյա նիգերիացի տղայի ալոտրանսպլանտացիան իրականացնելու համար ցողունային բջիջների դոնոր է դարձել նրա երկվորյակ քույրը։
«Նիգերիացի փոքրիկն այստեղ էր եկել 4.9 տարեկանում և նրա 5-րդ տարեդարձը նշեցինք մեզ մոտ՝ հիվանդանոցում: 1.8 տարեկան կամերունցի բուժառուի դոնորն էլ դարձել է նրա 12-ամյա եղբայրը։ Առաջինին վիրահատել են հուլիսի 7-ին, երկրորդին՝ հուլիսի 13-ին։ Վիրահատությունից առաջ 18 օրվա ընթացքում բուժառուները ստացել են բարձր չափաբաժնով քիմիաթերապիա, ինչից հետո նրանց ներարկել են մոտ 200 մլ ցողունային բջիջներ՝ ստացված դոնորներից։ Երկու պացիենտն էլ այժմ իրենց լավ են զգում, առաջինին հիվանդանոցից դուրս կգրեն արդեն այսօր՝ հուլիսի 27-ին, երկրորդին՝ մեկ շաբաթ անց»,- նշեց Մելիքսեթյանը։
Նա շեշտեց, որ հայերը չեն հիվանդանում մանգաղաձև բջջային անեմիայիով, քանի որ այն հատուկ է աֆրիկյան պետություններին, որոշ չափով էլ՝ արաբական երկրների բնակիչներին:
Իտալիայից ժամանած ուռուցքաբան և մանկական արյունաբան Լոուրենս Ֆոլկներն ասաց, որ մի քանի տարի շարունակ համագործակցում են ՀՀ բժիշկների հետ:
«Հիմնականում ամբողջ գործընթացը կատարել է հայկական թիմը, ես այստեղ եմ եղել ավելի շատ խորհրդակցել առումով: Փոխպատվաստումը լավ է անցել, բարդություններ չեն եղել, երեխաներն իրենց լավ են զգում, իմ աջակցության կարիքն արդեն չկա: Այսօր երեկոյան ես Իտալիա կվերադառնամ»,- նշեց բժիշկ Ֆոլկները:

В Армении впервые проведена аллогенная трансплантация костного мозга: это для
«Это большой прорыв для нашей страны, начало нового. Операции прошли успешно. В нашей стране будут решены две проблемы: гражданам, страдающим этим заболеванием, для лечения не нужно будет тратить огромные суммы на поездку в другую страну. И с другой стороны, мы сможем развивать оздоровительный туризм, так как наши местные цены позволят нам быть достаточно конкурентоспособными на международном рынке», - сказал заместитель министра здравоохранения РА Геворг Симонян, добавив, что стоимость операции будет в 2-3 раза дешевле, чем за рубежом.
Директор гематологического центра им. Р. Еоляна профессор Самвел Даниелян на пресс-конференции сообщил, что есть договоренность для трансплантации костного мозга детям из-за рубежа, двое из которых уже перенесли операции. Он подчеркнул, что в Армении уже выполнено около 50 аллогенной трансплантации стволовых клеток спинного мозга.
Заместитель директора центра Карен Меликсетян сообщил журналистам, что 5-летнему мальчику из Нигерии стволовые клетки пожертвовала его сестра-близнец.
«Малыш из Нигерии приехал сюда в возрасте 4,9 лет, мы его 5-летие отметили в больнице. 1,8-летнему камерунцу донором стал его 12-летний брат. Первый был прооперирован 7 июля, второй - 13 июля. В течение 18 дней до операции пациенты получали высокую дозу химиотерапии, после чего им вводили около 200 мл стволовых клеток, полученных от доноров. Оба пациента чувствуют себя хорошо. Первый будет выписан из больницы сегодня, 27 июля, второй - через неделю», - сказал Карен Меликсетян.
Он подчеркнул, что армяне не болеют серповидно-клеточной анемией, так как она характерна для африканских стран и в некоторой степени для жителей арабских стран.
Лоуренс Фолкнер, онколог и детский гематолог из Италии, сказал, что они уже несколько лет сотрудничают с армянскими врачами.
«В основном, весь процесс был проделан армянской командой, я был здесь, чтобы советовать. Пересадка прошла хорошо, осложнений не было, дети чувствуют себя хорошо, им уже не нужна помощь. Я возвращаюсь в Италию сегодня вечером», - сказал доктор Лоуренс Фолкнер.