Թուրքիայի համար Արցախի հարցը շարունակում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նախապայման մնալ. Սաֆրաստյան
Թուրքիայի համար Արցախի հարցը շարունակում է Հայաստանի հետ
հարաբերությունները կարգավորելու նախապայման մնալ. Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման իրական հնարավորություն այսօր չի տեսնում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարներին և նոր կառավարության հնգամյա ծրագրի արտաքին քաղաքականության բաժնում հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող կետի մեկնաբանությանը՝ Սաֆրաստյանը արձանագրեց, որ երկու կողմից դիրքորոշումները 30 տարվա ընթացքում, փաստորեն, չեն փոխվել, այսինքն՝ Հայաստանը առաջվա պես կողմ է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը առանց նախապայմանների, իսկ Թուրքիան առաջվա պես իր նախապայմաններն է առաջ քաշում:
Թուրքագետի կարծիքով՝ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու լուրջ ցանկություն չունի նախ այն պատճառով, որ դա տնտեսական և քաղաքական օգուտներ չի տա իրեն, և երկրորդը՝ Թուրքիան հույս ունի, որ ուժով կպարտադրի պատերազմից թուլացած Հայաստանին այն զիջումները, որն ինքն առաջ է քաշում 30 տարի շարունակ Արցախի հիմնահարցի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և տարածքային խնդիրների վերաբերյալ: Սակայն Ռուբեն Սաֆրաստյանը համոզված է, որ Հայաստանը տուրք չի տա այդ ճնշումներին և որևէ զիջման չի գնա, ինչպես չի գնացել մինչ օրս:
Օգոստոսի 18-ին հրապարակվեց ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագիրը, որի «Արտաքին քաղաքականություն» բաժնում կա ենթակետ նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին: Ծրագրից պարզ է դառնում, որ այս հարցում Հայաստանի կառավարությունը մնում է իր նույն դիրքորոշմանը՝ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը առանց նախապայմանների: Թեև, իհարկե, հայ-թուրքական հարաբերություններին նվիրված պարբերության մեջ մատնանշված է Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածությունը 2020 թ. 44-օրյա պատերազմում, ինչը, դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության և սահմանների փակ լինելու հետ միասին, բացասական ազդեցություն է ունենում տարածաշրջանի խաղաղության և կայուն զարգացման վրա:
- Պարոն Սաֆրաստյան, փաստորեն, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում մնում է նույնը՝ պատրաստ ենք հարաբերությունների կարգավորմանը առանց նախապայմանների: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս դիրքորոշումը՝ հաշվի առնելով վերջին մեկ տարվա ընթացքում տարածաշրջանում տեղի ունեցած զգալի փոփոխությունները:
- Այո՛, շատ ճիշտ եք ասում: Փաստորեն, նորանկախ Հայաստանը իր գոյության ամենաառաջին օրվանից որդեգրել է առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման քաղաքականությունը, և միաժամանակ Թուրքիան հենց սկզբից էլ Հայաստանի առջև դրել է նախապայմաններ հարաբերությունները կարգավորելու համար: Այդ նախապայմանները շատ լավ հայտնի են, երեքն են, չարժե կրկնել:
Եվ երկրորդ հանգամանքը. պետք է արձանագրենք, որ անցած 30 տարիների ընթացքում, երբ Հայաստանը հայտարարում էր, որ համաձայն է առանց նախապայմանների, Թուրքիան նախապայմաններ էր դնում, այդուհանդերձ, հարաբերությունները չեն հաստատվել: Այստեղից եզրակացություն է բխում, որ Թուրքիան ցանկություն չի ունեցել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու: Համենայն դեպս՝ լուրջ ցանկություն: Եվ Թուրքիայի այդ մոտեցումը, փաստորեն, շարունակվում է: Այսինքն՝ երկու երկրներն էլ շարունակում են իրենց հին մոտեցումները:
Իսկ իրադրությունը պատերազմից հետո կտրուկ փոխվել է: Թուրքիայի մասնակցությունը այդ պատերազմին, ինչպես նշված է կառավարության ծրագրում, կտրուկ փոխեց իրադրությունը ոչ միայն հայ-թուրքական հարաբերությունների բնագավառում, այլև ընդհանրապես տարածաշրջանում: Եվ Թուրքիան, եթե մինչև այդ Հայաստանի նկատմամբ անցկացնում էր հարկադրման քաղաքականություն, ապա հիմա արդեն բացահայտ թշնամական քաղաքականություն է վարում և նպատակ ունի Ադրբեջանին օգտագործելով՝ ուժեղացնել ճնշումը Հայաստանի վրա և հասնել իր պահանջած զիջումներին Հայաստանի կողմից: Այնպես որ, ներկա պայմաններում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման իրական հնարավորություն ես չեմ տեսնում:
- Իհարկե, մասնագետները և մենք հիշում ենք՝ որոնք էին Թուրքիայի այդ երեք նախապայմանները, բայց ընթերցողների համար ևս մեկ անգամ վերհիշենք:
- Դա ձևակերպվում էր հետևյալ կերպ, որ առաջին հերթին Հայաստանը ամենաբարձր մակարդակով վերահաստատի, որ հավատարիմ է Կարսի պայմանագրին (1921 թ.): Երկրորդ նախապայմանը կապված էր Արցախի հիմնահարցի հետ, որ Հայաստանը հրաժարվի Արցախի հայության ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելուց, Արցախի Հանրապետությանը օգնելուց, նրա հետ դաշնակային հարաբերություններից և այլն: Եվ երրորդ՝ Թուրքիան պահանջում է, որ Հայաստանը հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքականության հետապնդումից:
- Մինչ 2020 թ. պատերազմը թուրքերը որպես առաջնային նախապայման էին առաջ քաշում Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, որ այն մոտավոր ձևակերպմամբ լուծվի Ադրբեջանին ցանկալի տարբերակով: Դժբախտաբար, 44-օրյա պատերազմից հետո նրանք շատ մոտեցան այդ նպատակին՝ այդ թվում ու հատկապես Թուրքիայի ջանքերով և Ադրբեջանին հատկացրած բազմակողմանի օժանդակությամբ: Հիմա ի՞նչ պիտի ասեն: Եվ ի՞նչն է հիմա խանգարում առհասարակ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորմանը:
- Գիտեք, իհարկե, Ադրբեջանին և Թուրքիային չհաջողվեց Արցախի հարցը լուծել այնպես, ինչպես որ իրենք էին երազում: Ռուսական խաղաղապահները, փաստորեն, այնտեղ այդ ծրագրերը խափանեցին: Դրա համար Արցախի հիմնահարցը մնում է որպես նախապայման:
Բայց ի՞նչն է խանգարում: Շատ կարևոր հարց եք տալիս: Խանգարում է, ինչպես ասացի, Թուրքիայի չկամությունը Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու առումով, որովհետև թուրքերը գտնում են, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը իրենց ոչինչ չի տա: Տնտեսական առումով Հայաստանը առանձնապես մեծ շուկա չէ: Քաղաքական առումով էլ դրա մեջ իրենց համար դրական որևէ տեղաշարժ չեն տեսնում:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիան ունի իր աշխարհաքաղաքական հաշվարկները, և դրանք հետևյալն են, որ Հայաստանը չունի ելք դեպի ծով և պետք է շահագրգռված լինի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ՝ դեպի ծով ելք ստանալու համար, և նաև գտնվում է շրջափակման պայմաններում ու հնարավորություններ է փնտրում Թուրքիայի սահմանը բացելու համար: Կարծում են, որ դրա համար Հայաստանը կգնա զիջումների, բայց Հայաստանը մինչ օրս չի գնացել զիջումների և, համոզված եմ, չի էլ գնա:
Բացի այդ, պետք է փորձենք հասկանալ, թե Թուրքիայում ի՞նչ ծրագրեր կան Հայաստանի հետ կապված: Ես կարծում եմ՝ Հայաստանի հետ կապված նրանց ծրագրերը փոխվեցին պատերազմից հետո, որովհետև Ադրբեջանը իրենց օգնությամբ հաղթանակ տարավ, և իրենց թվում է, թե կարող են ավելի մեծ զիջումներ կորզել Հայաստանից, քան մինչև հիմա են ստացել: Դրա համար գնալով ճնշումը ուժեղացնում են՝ ավելացնելով զորավարժությունները, սաստկացնելով քաղաքական հայտարարությունները և այլն: Այլ խոսքով՝ նրանք կարծում են, որ մանավանդ այս փուլում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը իրենց ոչինչ չի տա, դրա համար չեն ցանկանում հարաբերությունները կարգավորել: Իսկ այն հայտարարությունները, որոնք արվում են Թուրքիայի այս կամ այն ղեկավարի կողմից, ես ընկալում եմ որպես ավանդական թուրքական քաղաքականության դրսևորում:
- Չեն ցանկանում, քանի որ կարծում են, թե ուժո՞վ կարող են ստանալ այն, ինչ ուզում են:
-  Այո, կարծում են, որ Հայաստանը պարտվեց պատերազմում, հիմա եթե ճնշումն ուժեղացնեն՝ նոր զիջումներ կստանան Հայաստանից:
- Այս համատեքստում ամենաշատ քննարկվող հարցերից մեկը պանթուրքիզմի ծրագիրն է, որին, ի դեպ, մի քանի տարի առաջ Հայաստանում շատերը չէին հավատում, բայց հիմա, երբ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, դրա վտանգը շատ հստակ սկսել է ուրվագծվել: Կարո՞ղ ենք ասել, որ սա այսօր Թուրքիայի և Ադրբեջանի հիմնական նպատակն է:
- Այո, եթե մենք ավելի ենք խորանում թուրքական քաղաքականության մեջ, ապա ինքներս մեզ հարց պիտի տանք, թե ի՞նչ նպատակներ ունի Թուրքիան ոչ միայն Հայաստանի վերաբերյալ, այլև տարածաշրջանում: Եվ, իհարկե, այստեղ պետք է ընդգծենք, որ պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը ներկայումս դարձել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության շատ կարևոր ուղղություն: Դա արտահայտվեց, օրինակ, այսպես կոչված, «Շուշիի հռչակագրում»: Ալիևի և Էրդողանի ստորագրած այդ փաստաթղթում կար կետ, համաձայն որի Թուրքիան և Ադրբեջանը պետք է ավելի խորը ինտեգրվեն: Եվ ես դա բնութագրում եմ որպես մի գործընթացի սկիզբ, որը տանելու է Թուրքիա-Ադրբեջան դաշնային պետության առաջացման՝ ինչպես Ռուսաստանն ու Բելառուսն են: Բայց այնտեղ նաև կար կետ պանթուրքիստական ուղղվածության մասին՝ շատ վառ արտահայտված: Եվ կարելի է եզրակացնել, որ, փաստորեն, Թուրքիան դիտարկում է իր ինտեգրումը Ադրբեջանի հետ որպես առաջին քայլ պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացման համար: Այլ պետությունների համար էլ, այսպես ասած, ճանապարհ է բացում ինտեգրելու Թուրքիային և Ադրբեջանին, և այս ուղղությամբ լուրջ աշխատանքներ են տարվում մանավանդ ռազմական համագործակցության բնագավառում, Թուրքիան ակտիվորեն իր զենք-զինամթերքն է վաճառում թյուրքալեզու պետություններին, շատ հաճախակի Թուրքիայի պաշտպանության նախարարն է այցելում այդ երկրներ, նրանց ղեկավարներն են գալիս Թուրքիա: Եվ հիմա արդեն կարելի է ասել, որ Թուրքիան պանթուրքիզմը դարձրել է իր արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից մեկը: Իհարկե, մնում է նաև նեոօսմանականությունը և իսլամականությունը: Այդ երեք ուղղություններն էլ կան Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ, բայց հիմա, այս պահին, կարծում եմ, նրանք ավելի շատ նախապատվությունը տալիս են պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացմանը:
- Այսինքն՝ ժամանակները փոխվում են, բայց այդ մի քանի հիմնական ուղղությունները՝ ինչպես ժամանակին պանօսմանիզմն էր, պանիսլամիզմը և պանթուրքիզմը, այդուհանդերձ, պահպանվո՞ւմ են Թուրքիայի օրակարգում:
- Իհարկե, դրանք պահպանվում են, ուղղակի ժամանակ առ ժամանակ դրանցից մեկնումեկը ակտիվանում է, մյուսներով ավելի քիչ են զբաղվում: Հիմա, կարծում եմ, այն շրջանն է, երբ ավելի ակտիվ հանդես է գալիս հենց պանթուրքիզմը:
- Վերջին օրերին Ալիևը առանձնապես աչքի էր ընկնում սանձարձակ և անընդունելի հայտարարություններով՝ հասնելով նրան, որ նույնիսկ արդեն սեփական անվանումներն է տալիս հայկական բնակավայրերին: Սյունիքի վերաբերյալ Ալիևի հայտարարությունները ի՞նչ կապ ունեն պանթուրքիստական այդ ծրագրերի հետ:
- Բոլորս էլ, իհարկե, լավ հասկանում ենք, որ Սյունիքը պանթուրքիստների համար ունի բանալու նշանակություն, որովհետև Սյունիքը հնարավորություն է տալիս ուղղակի կապ հաստատել Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև: Դրա համար ես դեռ տարիներ առաջ եմ ասել, որ Սյունիքը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիվ ձգտումների հիմնական թիրախն է: Երկրորդը՝ ի տարբերություն որոշ մեկնաբանների, ես լուրջ եմ ընդունում Ալիևի հայտարարությունները այն առումով, որ թեև դրանք անհեթեթություն են թվում, բայց իրականում, իրենց հաշվարկներով դրանք հող են նախապատրաստում ու պիտի որպես հիմնավորում ծառայեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետագա ագրեսիվ գործողությունների համար: Այնպես որ, այդ հայտարարություններն էլ են իրենց նպատակին ծառայում:
- Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստում նշվում է տարածաշրջանի տնտեսական կապերը վերականգնելու և Նախիջևանի ու Ադրբեջանի միջև հաղորդակցությունը ապահովելու մասին: Հայաստանը հայտարարում է, որ կողմ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերականգնմանը, իսկ Ադրբեջանը համառորեն խոսում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին: Ո՞րն է տարբերությունը Ադրբեջանի պատկերացրած «միջանցքի» և տրանսպորտային հաղորդակցությունը վերականգնելու միջև:
- Նրանք ձգտում են, որ այդ «միջանցք» ասվածը, որի մասին ոչ մի խոսք չկա այդ համաձայնագրում, ձեռք գցեն և Հայաստանի սուվերեն տարածքի մի մասը վերցնեն իրենց հսկողության տակ և իրենց ցանկությամբ կառուցեն երկաթգծի և ավտոմոբիլային ճանապարհները՝ այդ տարածքը դուրս բերելով Հայաստանի ինքնիշխանությունից: Դա է նրանց նպատակը: Բայց նման բան չկա նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Այնպես որ, չեմ կարծում, թե նրանց կհաջողվի այդ ճնշումները օգտագործելով հասնել իրենց նպատակին:
- Պատերազմից հետո ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ Թուրքիայի ղեկավարությունները խոսել են երկկողմ հարաբերությունների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլին ասաց, որ տարածաշրջանում ամուր խաղաղության հաստատման համար Թուրքիան պետք է հրաժարվի Հայաստանի հանդեպ թշնամական քաղաքականությունից, իսկ Էրդողանը ապրիլի 24-ից մի քանի օր անց հայտարարեց, թե Թուրքիան ցանկանում է Հայաստանի հետ բարիդրացիության սկզբունքի վրա հիմնված հարաբերություններ հաստատել, ինչին ի պատասխան Հայաստանի արտգործնախարարն ասաց, որ հայկական կողմն այդ «ուղերձը» ստացել է, սակայն կարևորում է ոչ միայն խոսքը, այլև գործնական քայլերը Թուրքիայի կողմից: Ի՞նչ կարելի է կանխատեսել այս հարաբերությունների վերաբերյալ:
- Այո, Թուրքիան կիրառում է իր ավանդական դիվանագիտությունը՝ մի բան ասում է, մեկ այլ բան անում: Դրա համար, որպեսզի ապացուցի, որ ինքն ազնիվ է (թեև ինչպե՞ս կարող է Թուրքիան ազնիվ լինել), պետք է Թուրքիայի կողմից լինեն կոնկրետ քայլեր: 30 տարի շարունակ մենք տեսել ենք, որ Թուրքիան, ինչպես ես ասացի, Հայաստանի նկատմամբ անցկացրել է հարկադրման, ճնշման քաղաքականություն, իսկ վերջին շրջանում ավելի է թշնամացրել իր դիրքորոշումը Հայաստանի նկատմամբ: Պետք են կոնկրետ քայլեր, որ Հայաստանը համոզվի, թե Թուրքիան փոխել է իր այդ քաղաքականությունը: Բայց ես չեմ տեսնում կոնկրետ քայլեր, այդ իսկ պատճառով փորձեցի բացատրել, որ, ելնելով Թուրքիայի վերաբերյալ ուսումնասիրության արդյունքից, չեմ հավատում, որ Թուրքիան իսկապես ցանկանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորել: Ընդհակառակը, փորձում է շարունակել ճնշումը Հայաստանի վրա՝ իր նպատակներին հասնելու համար:

Проблема Арцаха продолжает оставаться предварительным условием для нормализации отношений Турции с Арменией: Сафрастян
Проблема Арцаха продолжает оставаться предварительным условием для нормализации
отношений Турции с Арменией: Сафрастян
ЕРЕВАН, 20 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Академик НАН РА, тюрколог Рубен Сафрастян не видит сегодня реальной возможности для нормализации армяно-турецких отношений. В беседе с «Арменпресс», касаясь перспектив нормализации армяно-турецких отношений и комментария к пункту об армяно-турецких отношениях во внешнеполитическом разделе пятилетней программы нового правительства, Сафрастян отметил, что позиции обеих сторон не изменились за 30 лет - Армения выступает за установление дипломатических отношений без предварительных условий, а Турция по-прежнему настаивает на своих предварительных условиях.
По мнению тюрколога, у Турции нет серьезного желания нормализовать отношения с Арменией, во-первых, потому что это не принесет экономической и политической выгоды, а во-вторых, Турция надеется вынудить ослабленную войной Армению пойти на уступки в вопросе Арцаха, на которых она 30 лет настаивает, в вопросе признания Геноцида армян и территориальных вопросах. Однако Рубен Сафрастян убежден, что Армения не будет поддаваться этому давлению, что она не пойдет на уступки, как не делала до сих пор.
18 августа был опубликован бюджет правительства РА на 2021-2026 годы. В программе, в разделе «Внешняя политика» также есть подпункт, посвященный армяно-турецким отношениям. Из программы видно, что правительство Армении остается на той же позиции по этому вопросу: Армения готова нормализовать отношения с Турцией без предварительных условий. Хотя, конечно, в подпункте, посвященном армяно-турецким отношениям, указывается на открытое участие Турции в 2020 году в 44-дневной войне, что, вместе с отсутствием дипломатических отношений и закрытием границ отрицательно сказалось на мире и устойчивом развитии в регионе.
- Господин Сафрастян, по сути, как и прежде, сегодня официальная позиция Армении по армяно-турецким отношениям остается прежней: мы готовы к нормализации отношений без предусловий. Как вы оцениваете эту позицию с учетом значительных изменений, произошедших в регионе за последний год?
- Да вы правы. Фактически, с самого первого дня своего существования новая независимая Армения взяла курс на нормализацию отношений с Турцией без предварительных условий, и в то же время Турция с самого начала выдвинула предпосылки для нормализации отношений с Арменией. Эти предварительные условия очень хорошо известны, их три, повторять их не следует.
И второе обстоятельство. Следует отметить, что в течение последних 30 лет, когда Армения заявляла о своем согласии без предварительных условий, Турция выдвигала предварительные условия, однако отношения так и не были установлены. Отсюда следует, что Турция не хотела нормализовать отношения с Арменией. Во всяком случае, серьезного желания не было. И такой подход Турции, по сути, продолжается. Другими словами, обе страны продолжают свои старые подходы.
И ситуация кардинально изменилась после войны. Участие Турции в этой войне, как указано в программе правительства, кардинально изменило ситуацию не только в сфере армяно-турецких отношений, но и в регионе в целом. И если раньше Турция проводила политику принуждения по отношению к Армении, то теперь она уже проводит откровенно враждебную политику, стремясь использовать Азербайджан для усиления давления на Армению, для достижения требуемых Арменией уступок. Так что в нынешних условиях я не вижу реальной возможности для нормализации армяно-турецких отношений.
- Конечно, эксперты и мы помним, какими были эти три предусловия Турции, но для читателей давайте вспомним их еще один раз.
- Он был сформулирован таким образом, что в первую очередь Армения должна подтвердить на высшем уровне свою верность Карскому договору (1921 г.). Второе предусловие касалось Арцахского вопроса, чтобы Армения отказалась признать право армян Арцаха на самоопределение, помощь Республике Арцах, иметь с ней союзнические отношения и так далее. В-третьих, Турция требует, чтобы Армения отказалась от политики международного признания Геноцида армян.
- До 2020 г. турки выдвигали вопрос Нагорного Карабаха в качестве основного предварительного условия, чтобы его можно было разрешить так, как это было бы желательно для Азербайджана. К сожалению, после 44-дневной войны они очень близко подошли к этой цели, в том числе благодаря многогранным усилиям Турции и ее всесторонней помощи Азербайджану. Что они должны сказать сейчас? И что сейчас мешает Армении и Турции в целом урегулировать отношения?
- Вы знаете, конечно, Азербайджан и Турции не удалось решить арцахский вопрос, как они мечтали. Российские миротворцы фактически сорвали там эти планы. Потому арцахский вопрос остается предварительным условием.
Но что мешает? Вы задаете очень важный вопрос. Как я уже сказал, мешает нежелание Турции нормализовать отношения с Арменией, потому что турки думают, что нормализация отношений с Арменией им ничего не даст. В экономическом отношении Армения не является большим рынком. Политически они не видят в этом никаких позитивных изменений.
С другой стороны, Турция имеет геополитические соображения, а именно: у Армении нет выхода к морю, а следовательно, они думают, что Армения пойдет ради этого на уступки, но Армения пока на уступки не пошла, я уверен, что не пойдет.
Кроме того, мы должны попытаться понять, какие программы есть в Турции, связанные с Арменией. Я думаю, что их планы в отношении Армении изменились после войны, потому что с их помощью Азербайджан выиграл, они думают, что могут добиться от Армении больше уступок, чем получили до сих пор. Поэтому давление усиливается, увеличивается число военных учений, усиливаются политические заявления и т. д. Другими словами, они думают, что именно на данном этапе нормализация отношений с Арменией им ничего не даст, поэтому они не хотят нормализовать отношения. И заявления того или иного лидера Турции я воспринимаю как проявление традиционной турецкой политики.
- Не хотят, потому что думают, что могут получить желаемое силой.
- Да, они думают, что Армения проиграла войну, теперь, если они увеличат давление, они получат от Армении новые уступки.
- В этом контексте одним из наиболее обсуждаемых вопросов является программа пантюркизма, в которую, кстати, несколько лет назад многие в Армении не верили, но теперь, когда ситуация кардинально изменилась, ее опасность стала очевидна. Можно ли сказать, что сегодня это главная цель Турции и Азербайджана?
- Да, если мы углубимся в турецкую политику, то мы должны спросить себя, какие цели Турция ставит не только для Армении, но и в регионе. И, конечно же, мы должны здесь подчеркнуть, что идеология пантюркизма сейчас стала очень важным направлением внешней политики Турции. Это было выражено, например, в так называемой «Шушинской декларации». В документе, подписанном Алиевым и Эрдоганом, был пункт, согласно которому Турция и Азербайджан должны быть более глубоко интегрированы. И я описываю это как начало процесса, который приведет к возникновению турецко-азербайджанского федеративного государства, такого как Россия и Беларусь. Но был пункт о пантюркистской ориентации, очень четко выраженный. И можно сделать вывод, что, по сути, Турция рассматривает свою интеграцию с Азербайджаном как первый шаг в реализации пантюркских программ. Это открывает дорогу другим странам к интеграции с Турцией и Азербайджаном. В этом направлении ведется серьезная работа, особенно в области военного сотрудничества. Турция активно продает свое оружие тюркоязычным странам, и теперь можно сказать, что Турция сделала пантюркизм одним из важных направлений своей внешней политики. Конечно, неоосманизм и исламизм остаются. Все три направления есть во внешней политике Турции, но сейчас, на мой взгляд, больше предпочтение отдается реализации пантюркских программ.
- Другими словами, времена меняются, но в турецкой повестке дня остаются эти несколько основных направлений, как паносманизм, панисламизм, пантюркизм?
- Конечно, они сохраняются, просто время от времени одно из них активизируется, другие менее задействованы. Сейчас, я думаю, период большей активности пантюркизма.
- В последние дни Алиев особо выделялся разнузданными и неприемлемыми заявлениями, достигнув того, что даже дает собственные названия армянским населенным пунктам. Какое отношение имеют заявления Алиева относительно Сюника к этим пантюркистским программам?
- Конечно, все мы прекрасно понимаем, что Сюник имеет ключевое значение для пантюркистов, потому что Сюник дает возможность установить прямой контакт между Турцией и Азербайджаном. Поэтому много лет назад я говорил, что Сюник является главной мишенью агрессивных устремлений Турции и Азербайджана. Во-вторых, в отличие от некоторых комментаторов, я серьезно отношусь к заявлениям Алиева в том смысле, что хотя они кажутся бессмысленными, но на самом деле, по их расчетам, они готовят почву и должны служить оправданием для дальнейших агрессивных действий Турции и Азербайджана. Итак, эти утверждения также служат своей цели.
- В тексте трехстороннего заявления от 9 ноября упоминается возобновление экономических связей между регионом и установление сообщения «Нахичеван-Азербайджан». Армения заявляет о своей поддержке восстановления региональных коммуникаций, а Азербайджан настойчиво говорит о так называемом «Зангезурском коридоре». В чем разница между «восстановлением транспортного сообщения» и «коридором», придуманном Азербайджаном?
- Они стремятся приобрести так называемый «коридор», который не упоминается в соглашении, чтобы взять под контроль часть суверенной территории Армении, построить железные и автомобильные дороги, выведя эту территорию из-под суверенитета Армении. Это их цель. Но в заявлении от 9 ноября этого нет. Поэтому я не думаю, что они могут использовать это давление для достижения своей цели.
- После войны лидеры и Армении, и Турции говорили о двусторонних отношениях. Никол Пашинян заявил в апреле, что для установления прочного мира в регионе Турция должна отказаться от враждебной политики по отношению к Армении, а через несколько дней после 24 апреля Эрдоган объявил, что Турция хочет установить отношения с Арменией на основе принципа добрососедства, в ответ на что министр ИД Армении сказал, что армянская сторона получила это «послание», но ожидает не только слов, но и практических шагов со стороны Турциии. Что можно предсказать об этих отношениях?
- Да, Турция использует традиционную дипломатию, она говорит одно, а делает другое. Поэтому, чтобы доказать, что это честно (хотя как Турция может быть честной?), со стороны Турции должны быть конкретные шаги. На протяжении 30 лет мы видели, что Турция, как я уже сказал, проводила политику принуждения и давления на Армению, а в последнее время она стала более враждебной по отношению к Армении. Необходимы конкретные шаги, чтобы убедить Армению в том, что Турция изменила свою политику. Но я не вижу никаких конкретных шагов, поэтому я попытался объяснить, что, основываясь на результатах исследования по Турции, я не верю, что Турция действительно хочет нормализовать отношения с Арменией. Напротив, она пытается и дальше оказывать давление на Армению для достижения своих целей.