«Մուդիս»-ը վերահաստատում է Հայաստանի տնտեսական աճի կայուն հեռանկարը. Տիգրան Խաչատրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունում մեկնաբանել են «Մուդիս» վարկանիշային կազմակերպության հրապարակած հերթական զեկույցը, որով Հայաստանին տրված վարկանիշը մնացել է նույնը՝ ընթացիկ վարկանիշը սահմանելով Ba3, իսկ հեռանկարը՝ կայուն։
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն, անդրադառնալով զեկույցին,  նշեց՝ հաշվի առնելով, որ «Մուդիս»-ի կողմից նախորդ գնահատումը կատարվել էր 2019 թվականին, որից հետո 2020-ին COVID-ի համավարակի տարածման և պատերազմական գործողությունների հետևանքով Հայաստանի տնտեսության համար ի հայտ են եկել էական տնտեսական ռիսկեր, այս գնահատմամբ արձանագրվում է նման ռիսկերի նկատմամբ Հայաստանի տնտեսության դիմակայունության բարձրացումը։
Նախարարի խոսքով՝ ընդգծվում է, որ Հայաստանի կառավարության տնտեսական քաղաքականությունն այդ տեսանկյունից արդյունավետ է։
«Նշվածը շատ կարևոր ազդակ է միջազգային ներդրողների համար, քանի որ վերահաստատում է Հայաստանի տնտեսական աճի կայուն հեռանկարը և կառավարության տնտեսական քաղաքականության բարենպաստությունը ներդրումների համար։ Այն ընդգծում է նաև Հայաստանի բարձր տնտեսական աճի սպասումների և կառավարության հարկաբյուջետային կարողությունների վերականգնման վերաբերյալ «Մուդիս»-ի կանխատեսումը»,- ասաց Տիգրան խաչատրյանը՝ ավելացնելով, որ հրապարակման մեջ կարևոր տեղ են գրավում պետական պարտքի կառավարմանն առնչվող հարցերը։
«Չնայած 2020 թվականի արդյունքներով կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշն աճել է և կազմել 63,5 տոկոս, «Մուդիս»-ն այս զեկույցով ընդգծում է, որ կարևորում է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում հիշյալ ցուցանիշը 60 տոկոսից նվազեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի կառավարության քաղաքականությունը։ «Մուդիս»-ն ընդգծել է այն գործոնները, որոնք կարող են նպաստել Հայաստանի վարկանիշի հետագա բարձրացմանը։ Դրանք են՝ տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը և կառավարման ինստիտուտների արդյունավետությանն ուղղված բարեփոխումների արագացումը, ընթացիկ հաշվի պակասուրդի բարելավումը, այդ թվում՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների միջոցով, հարևան երկրների հետ հարաբերությունների լարվածության թուլացումը։ Զեկույցի հրապարակումը նաև կարևոր է այն տեսանկյունից, որ դրանում ընդգծված հարցերը վերահաստատում են կառավարության գործունեության ծրագրում տեղ գտած քաղաքականությունների մեծ նշանակությունը՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման բարձր և կայուն արդյունքները երաշխավորելու հարցում»,- ասաց Տիգրան Խաչատրյանը։

Moody's подтверждает стабильные перспективы экономического роста  Армении: Тигран Хачатрян
Правительство Армении прокомментировало очередной отчет рейтингового агентства «Moody's», согласно которому рейтинг, присвоенный Армении, остался прежним, установив текущий рейтинг на уровне Ba3, а прогноз - стабильный.
Как сообщает «Арменпресс», на заседании правительства министр финансов Тигран Хачатрян, касаясь отчета, отметил, что предыдущая оценка «Moody's» была сделана в 2019 году, после чего в 2020 году были эпидемия COVID и война, и в результате для экономики Армении возникли значительные экономические риски. Однако, эта оценка фиксирует повышение устойчивости экономики Армении к таким рискам.
По словам министра, подчеркивается, что с этой точки зрения экономическая политика правительства Армении была эффективной.
«Это очень сильный сигнал для международных инвесторов, поскольку он подтверждает стабильные перспективы экономического роста Армении, благоприятную экономическую политику правительства в отношении инвестиций. Это также подчеркивает прогноз «Moody's» относительно высоких ожиданий экономического роста в Армении и восстановления фискальной способности правительства», - сказал Тигран Хачатрян, добавив, что в публикации большое внимание уделяется и вопросам управления государственным долгом.
«Хотя отношение государственного долга к ВВП в 2020 году увеличилось до 63,5 процента, «Moody's» в этом отчете подчеркнул важность политики правительства Армении по сокращению упомянутого показателя до 60% в течение ближайших 5 лет. «Moody's» выделил факторы, которые могут способствовать дальнейшему повышению рейтинга Армении. К ним относятся: повышение конкурентоспособности экономики, ускорение реформ, направленных на повышение эффективности органов управления, уменьшение дефицита текущего счета, в том числе за счет прямых иностранных инвестиций, ослабление напряженности в отношениях с соседними странами. Публикация отчета важна с точки зрения того, что затронутые в нем вопросы подтверждают значение политики, включенной в план действий правительства, для обеспечения высоких, стабильных результатов экономического развития Армении», - сказал Тигран Хачатрян.