Իտալիայի նախագահի նստավայր Քուիրինալե պալատում բացվել է հայկական արվեստի բացառիկ նմուշների ցուցադրություն
Իտալիայի նախագահի նստավայր Քուիրինալե պալատում բացվել է հայկական արվեստի
բացառիկ նմուշների ցուցադրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Իտալիա պետական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալե պալատում, հոկտեմբերի 6-ին բացվել է հայտնի հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը, նախագահ Սերջո Մատարելլան և Լաուրա Մատարելլան դիտել են ցուցադրությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ մանատիպ՝ արդեն իտալական ցուցահանդես 2020 թվականի սեպտեմբերին կազմակերպվել էր Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում, որտեղ ցուցադրվել էին 18-րդ դարի իտալացի մեծանուն նկարիչներ Ջովանի Անտոնիո Կանալի (Կանալետո), Բերնարդո Բելոտոյի, Ֆրանչեսկո Գվարդիի և Միկելե Մարիեսկու կտավները, որոնցում նկարիչները յուրահատուկ մեկնաբանությամբ պատկերել են Վենետիկի Սուրբ Մարկոսի հրապարակը:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ նման ցուցահանդեսները Հայաստանի և Իտալիայի ժողովուրդների միջև թե՛ պատմական, թե՛ ներկայիս խորը, սերտ բարեկամական ու ջերմ հարաբերությունների ևս մեկ վկայություն են. «Արվեստը միավորում է ժողովուրդներին, ինչն առավել քան ակնհայտ է բարեկամության հինավուրց արմատներ ունեցող հայ և իտալացի ժողովուրդների պարագայում: Եվ սա հենց այն է, ինչը կոչվում է քաղաքակրթությունների երկխոսություն, մշակույթների երկխոսություն, ժողովուրդների ներաշխարհի և տաղանդի երկխոսություն»:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Քուիրինալե պալատում ներկայացված գործերը հայ մշակութային հարուստ ժառանգության մի մասն են, որի հանդեպ մենք մեծագույն հարգանք ունենք և որն ի սրտե կիսում ենք նաև մեր բարեկամների հետ: Նրա խոսքով՝ հայ նկարիչների այս տաղանդավոր աստղաբույլը՝ Հովհաննես Այվազովսկի, Գևորգ Բաշինջաղյան, Մարտիրոս Սարյան, Վարդգես Սուրենյանց, Հակոբ Կոջոյան, ոչ միայն մեր ազգային, այլև համաշխարհային արվեստի ժառանգության անբաժանելի մասն է: Այս նկարիչներից ոմանք ժամանակին բավականին առնչություններ են ունեցել Իտալիայի և իտալական մշակույթի հետ: Նախագահի խոսքով՝ իտալական հողում արդեն իսկ հայկական մշակութային ու հոգևոր արժեքների մի հսկա գանձարան կա՝ ի դեմս Սուրբ Ղազարի Մխիթարյան միաբանության ժառանգության:

Exhibition of unique works of Armenian art opens at Italian Presidential Palace Quirinal
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Within the framework of the state visit of the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian to Italy, under the auspices of the Presidents of the Republic of Italy and Armenia, an exhibition of the works of famous Armenian painters Hovhannes Aivazovsky, Gevorg Bashinjaghyan, Martiros Saryan, Vardges Surenyants, Hakob Kojoyan was opened on October 6 at the Quirinal Palace.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, President Sarkissian and his wife Nouneh Sarkissian, President of Italy Sergio Mattarella and Laura Mattarella visited the exhibition.
A similar Italian exhibition was organized in September 2020 at the residence of the President of the Republic of Armenia, where the works of great Italian painters of the 18th century were exhibited.
According to the President of the Republic Armen Sarkissian, such exhibitions are a proof of the deep and close friendly and warm relations between the peoples of Armenia and Italy, both historically and today. "Art unites peoples, which is more than obvious in the case of the Armenian-Italian peoples with ancient roots of friendship. And this is exactly what is called the dialogue of civilizations, the dialogue of cultures, the dialogue of the inner world and the talent of nations”.
Sarkissian noted that the works of the Armenian painters presented at the exhibition, are an inseparable part of not only Armenia’s national heritage, but also of global art heritage. Some of the mentioned painters had many interactions with Italy and the Italian art during their time.