Հայտնի են Հաագայի դատարանում գերիների վերադարձի և Ադրբեջանի դեմ այլ հրատապ միջոցներ կիրառելու պահանջի քննության օրերը
Հայտնի են Հաագայի դատարանում գերիների վերադարձի և Ադրբեջանի դեմ այլ
հրատապ միջոցներ կիրառելու պահանջի քննության օրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոցներ կիրառելու Հայաստանի պահանջի հարցով լսումները ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում տեղի կունենան հոկտեմբերի 14-15-ին. Հայաստանը խնդրում է դատարանին Ադրբեջանի դեմ կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը, ռազմավարի պուրակի փակումը:
Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական մարմնում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած գանգատի, այդ թվում՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու պահանջի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մանրամասներ է հայտնել ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ով այս գործով ՄԱԿ-ի դատարանում ներկայացնելու է Հայաստանի շահերը:
«Հայաստանի կողմից առաջին անգամ է հայցադիմում ներկայացվում ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան: Կարծում եմ՝ սա Հայաստանի կողմից կատարված աննախադեպ քայլ է»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Կիրակոսյանը շեշտեց՝ հայցադիմումում ներկայացված ապացույցները, փաստարկները, պնդումները և պահանջները շատ լայնածավալ են և վերաբերում են կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումների, որոնց ականատես ենք առ այսօր՝ նույնիսկ հայցը ներկայացնելուց հետո: «Այդ նպատակով էլ Հայաստանը, բացի հիմնական հայցից, նաև ներկայացրել է պահանջ՝ կիրառելու հրատապ կամ պայմանական միջոցներ: Դրա վերաբերյալ լսումները նախատեսված են հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին, որին մասնակցելու համար կազմավորել է խումբ, որում ներառված են նաև միջազգային հայտնի փորձագետներ, որոնք օգնելու են ներկայացնել Հայաստանի շահերը»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Հրատապ միջոցի քննության փուլին հաջորդելու է բուն հայցի քննության փուլը: Բուն գործի քննությունը կտևի տարիներ: Սակայն ակնկալվում է, որ հրատապ միջոցներ կիրառելու հարցով դատարանը որոշում կկայացնի 1-1.5 ամսում:
«Կարծում եմ՝ ապացույցները, որ ներկայացվել են շատ համոզիչ են, իրավական փաստարկները նույնպես: Եթե նմանատիպ հիմնավորվածություն չլիներ, կարծում եմ, Հայաստանը  չէր ներկայացնի գանգատ»,-վստահեցրեց Կիրակոսյանը:
«Միայն այն հանգամանքը, որ մենք արդեն ունենք միջազգային իրավական պրոցես ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում, որտեղ Հայաստանը շատ հստակ ներկայացնում է իր պահանջներն ու իրավական հիմնավորումները, կարծում եմ, ինքնին ունենալու է բավականին էական ազդեցություն՝  միջազգային հանրային կարծիքի ձևավորման, ճիշտ միջազգային հանրային մթնոլորտի վրա»,-ասաց նա:
Հայաստանի Հանրապետությունը սեպտեմբերի 16-ին գանգատ է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով: Միաժամանակ Հայաստանը խնդրել է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիներին ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը:

ICJ to hold hearings on provisional measures against Azerbaijan Oct. 14-15
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The hearings at the International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, over Armenia’s request to indicate provisional measures against Azerbaijan will be held on October 14-15.
On September 16, 2021, Armenia instituted proceedings against the Republic of Azerbaijan before the International Court of Justice with regard to alleged violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
Armenia also requested the Court to indicate certain provisional measures “as a matter of extreme urgency”, including the return of Armenian prisoners of war and civilian captives from Azerbaijan, as well as the closure of the so-called “Military Trophies Park” in Baku.
Armenia’s Representative before the European Court of Human Rights (ECHR) Yeghishe Kirakosyan, who will represent Armenia’s interests at the International Court of Justice over this case, has provided details to ARMENPRESS.
“This is the first time that Armenia is submitting a request to the UN’s International Court of Justice. I think this is an unprecedented step made by Armenia”, he said.
He stated that the “evidence, facts, claims and demands presented in the request are quite large-scale and relate to the gross violations of the Convention, which we witness even today”. “For that purpose, Armenia, in addition to the proceedings, has also requested to indicate urgent or provisional measures. The hearings over this are scheduled on October 14 and 15, and a group has been formed for participating in those hearings, which involves also famous international experts who will help to present Armenia’s interests”, Kirakosyan said.
The examination stage of an urgent measure will be followed by the stage of examining the main request. The investigation of the main case will last for years, but the court is expected to make decision over the request on applying urgent measures in 1-1.5 month.
“I think the evidence we have presented are very convincing, the legal facts as well”, he said. “The fact that we already have an international legal process in the International Court of Justice where Armenia presents very clearly its demands and legal explanations, I think, will have quite a big impact on the formation of international public opinion and a right international public environment”, he added.