Ռուսաստանը եւ ԵՄ-ն հանդիպում են անցկացրել պատվաստման հավաստագրերի ճանաչման հարցի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ ԵՄ-ն հերթական հանդիպումն են անցկացրել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման հարցի շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԴ առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Շարունակվում Է բանակցային գործընթացը Ռուսաստանի եւ Եվրամիության միջեւ պատվաստման հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման հարցի շուրջ: Տեղի Է ունեցել Ռուսաստանի եւ Եվրամիության առողջապահության նախարարությունների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը՝ վիրտուալ ձեւաչափով»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Ռուսաստանը եւ ԵՄ-ն մի շարք փորձագիտական կոնսուլտացիաներ կանցկացնեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման հիմնական պարամետրերի համաձայնեցման նպատակով, հաղորդել Է ՌԴ առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են առաջիկա համատեղ քայլերը. կանցկացվեն մի շարք փորձագիտական կոնսուլտացիաներ պատվաստման հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման հիմնական իրավական եւ տեխնիկական պարամետրերի համաձայնեցման համար»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Սեպտեմբերին Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը փաստաթղթեր Է ուղարկել Եվրամիության ներկայացուցչություն, որոնք եվրոպական կողմը պահանջել Էր նախորդ հանդիպման ընթացքում, ճշտել են մամուլի ծառայությունում: «Պատվաստման հավաստագրերի փոխադարձ ճանաչման շուրջ աշխատանքն ուղղված Է Ռուսաստանի քաղաքացիների տեղաշարժման խոչընդոտների վերացմանը ԵՄ-ի տարածքում եւ հակառակը: Այս հարցի շուրջ երկկողմ կոնսուլտացիաները կշարունակվեն»,-նշել են նախարարությունում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Russia, EU hold meeting on mutual recognition of vaccination certificates
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Russia and the EU have held another meeting on the issue of the mutual recognition of COVID-19 vaccination certificates. There will be a series of consultations in order to coordinate the basic recognition parameters of the documents, TASS reports citing the press service of Russia’s Health Ministry.
“The negotiation process on the issue of the mutual recognition of vaccination certificates between Russia and the European Union is underway. Another working meeting between the representatives of the Russian Ministry of Health and the European Union was held in a virtual format. During the meeting, the sides planned upcoming joint steps: there will be a series of expert consultations in order to coordinate the basic legal and technical parameters of the mutual recognition of the vaccination certificates”, the statement said.
In September, the Russian Ministry of Health submitted to the EU representatives the documents requested by the European side during the previous meeting. The work on the mutual recognition of the certificates aims to remove obstacles for Russian citizens’ travel to the EU and vice versa. “Bilateral consultations on this issue will continue”, the press service added.