Այս պահի դրությամբ ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև որևէ հանդիպում նախատեսված չէ. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը, մեկնաբանելով լրատվամիջոցներից ստացված հարցերը, նշել է, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև որևէ հանդիպում նախատեսված չէ։ Նա տեղեկացրել է, որ կան տարբեր ֆորմատներով տարբեր հանդիպումների առաջարկներ, որոնք քննարկման փուլում են:
«Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ այս թեմայի շուրջ որոշ շրջանակների տարածած լուրերը ակնհայտ սադրիչ բնույթ ունեն և իրականությանը չեն համապատասխանում: Իրավիճակի մեջ ճիշտ կողմնորոշվելու համար խորհուրդ կտայի ուսումնասիրել 2021 թվականի հունվարի 11-ի մոսկովյան եռակողմ հանդիպմանը նախորդած լուրերը, պնդումները, «բացահայտումները», ծանոթանալ հանդիպման արդյունքներին ու բովանդակությանը և հետահայաց վերլուծել, թե որքանո՞վ էին համապատասխանում հանդիպումից առաջ տարածվող լուրերը իրականությանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Վահան Հունանյանը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը հիշեցրել է, որ վարչապետ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է բարձր և բարձրագույն մակարդակով վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն Ադրբեջանի հետ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի ներքո:
Միևնույն ժամանակ, 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության հիման վրա՝ Հայաստանը ներգրավված է եռակողմ (Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան) աշխատանքային քննարկումներում, որոնք վերաբերվում են տարածաշրջանի տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը: 2021 թվականի մայիսից ի վեր եռակողմ ֆորմատով քննարկվել է նաև ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերումը ու Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի հնարավոր մեկնարկի գաղափարը, որը մինչ այս պահը կյանքի չի կոչվել: Սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում խորհրդատվական օժանդակություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահող երկրները՝ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան, ինչպես նաև Եվրամիությունը:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը վերը նշված օրակարգի մասին հայտարարել է դեռ ամիսներ առաջ և հետևողական է լինելու դրա առաջմղման, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի շահերը պաշտպանելու, տևական խաղաղություն և կայունություն հաստատելու հարցում»,-նշել է Վահան Հունանյանը:
Հոկտեմբերի 22-ից առցանց մամուլում չհաստատված տեղեկություններ են շրջանառվում այն մասին, որ 2021 թ. նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը նոր եռակողմ հայտարարություններ են ստորագրելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման, ինչպե նաև՝ տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ապաշրջափակման վերաբերյալ: Պաշտոնական Երևանը և պաշտոնական Բաքուն, սակայն, առայժմ չեն մեկնաբանել այդ տեղեկությունները:

На данный момент встречи премьера Армении и президента Азербайджана не планируется. Спикер МИД РА
Официальный представитель МИД РА Ваан Унанян, комментируя поступившие от СМИ вопросы, отметил, что на данный момент встречи между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана не планируется. Он сообщил, что есть предложения о проведении разных встреч в разных форматах, и они обсуждаются.
«Также хочу подчеркнуть, что слухи, распространяемые некоторыми кругами на эту тему, носят явно провокационный характер и не соответствуют действительности.  Чтобы правильно сориентироваться в ситуации, я бы посоветовал изучить новости, утверждения, «разоблачения», которые предшествовали трехсторонней встрече в Москве 11 января 2021 года, ознакомиться с итогами и содержанием встречи, ретроспективно проанализировать, насколько соответствовали слухи реальности», - как передает Арменпресс, отметил Ваан Унанян.
Представитель МИД РА напомнил, что премьер-министр Пашинян неоднократно заявлял, что Республика Армения готова возобновить переговоры на высшем уровне по урегулированию нагорно-карабахского конфликта с Азербайджаном в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В то же время, на основании заявления от 11 января 2021 года, Армения участвует в трехсторонних (Армения, Россия, Азербайджан) рабочих обсуждениях по разблокированию транспортных коммуникаций региона. С мая 2021 года в трехстороннем формате обсуждались вывод подразделений Вооруженных сил Азербайджана с территории Республики Армения и идея возможного начала процесса демаркации и делимитации границы  Армении, которая так и не была реализована.
Два других сопредседателя Минской группы ОБСЕ, США, Франция, а также Европейский Союз, выразили готовность оказать консультативную помощь в делимитации и демаркации границ, а также в открытии региональных коммуникаций.
Правительство Республики Армения еще несколько месяцев назад  объявило об упомянутой выше повестке дня, что будет последовательно продвигать ее, защищать интересы Республики Армения, Арцаха, устанавливать долгосрочный мир и стабильность», - отметил Ваан Унанян.
В онлайн-СМИ с 22 октября циркулирует неподтвержденная информация о том, что 9 ноября 2021г. президент Российской Федерации Владимир Путин, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подпишут новые трехсторонние заявления о демаркации и делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном, а также о транспортно-экономической деблокировке региона. Официальный Ереван и официальный Баку, однако, пока не прокомментировали информацию.