Լիտվան պաշտպանում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. Սեյմասի փոխնախագահը՝ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը նոյեմբերի 18-ին հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահ Անդրիուս Մազուրոնիսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների ներկա մակարդակը: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` Լիտվան Եվրոպական միությունում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է:
«Ռուբեն Ռուբինյանը խոսել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արեւելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ հերթական սադրանքի մասին` այն որակելով ագրեսիա Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահը նշել է, որ Լիտվան պաշտպանում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ կողմ է ռազմական ուժի բացառմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Անդրիուս Մազուրոնիսը տպավորիչ է գնահատել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները: Նա ընդգծել է, որ Լիտվան եւս անցել է այդ ճանապարհով եւ կարող է կիսվել իր փորձով:
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաեւ խորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունից:

Lithuania supports the territorial integrity of Armenia - Deputy Speaker of the Seimas
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan met with the delegation led by the Deputy Speaker of the Lithuanian Seimas Andrius Mazuronis.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, welcoming the guests, Ruben Rubinyan highly appreciated the present level of the Armenian-Lithuanian friendly relations. According to Ruben Rubinyan, Lithuania is one of the important partners of Armenia in the European Union.
The Vice President of the National Assembly spoke about another provocation of the Azerbaijani armed forces on November 16 in the eastern part of the Armenian-Azerbaijani borderline, characterizing it as aggression against sovereignty and territorial integrity of Armenia.
The Deputy Speaker of the Seimas of Lithuania noted that Lithuania protects the territorial integrity of Armenia, and it is for the exclusion of the military force.
Andrius Mazuronis evaluated impressive the reforms going on in Armenia. He underlined that Lithuania also passed through that path and can share its experience.
During the meeting the sides also talked about the necessity of activating the parliamentary cooperation.