Ստեղծագործական նվաճումների համար Արտավազդ Փելեշյանը հատուկ մրցանակի է արժանացել Ամստերդամում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ամստերդամի վավերագրական կինոյի միջազգային փառատոնում (IDFA) Արտավազդ Փելեշյանն արժանացել է «Life achievement award» (ստեղծագործական նվաճումների համար) հատուկ մրցանակին: Այս մասին հայտնում է «Կինոաշխարհը»:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնի «Ֆեյսբուքի» պաշտոնական էջում զետեղված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ փառատոնի շրջանակում նոյեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի եվրոպական պրեմիերան, որին ներկա է եղել լեգենդար երգչուհի, գրող Փաթի Սմիթը: Հատուկ ֆիլմի համար գրված բանաստեղծությամբ և երգով նա մեծ բավականություն է պատճառել հանդիսատեսին:
Իսկ փառատոնի տնօրեն, սիրիացի պրոդյուսեր Օրվա Նիրաբիան խոսել է կինոյի պատմության մեջ Փելեշյանի՝ վավերագրական կինոյի պոետի ֆիլմերի կարևորության մասին։
Մրցանակը Փելեշյանը պետք է ստանար անձամբ, սակայն առողջական խնդիրների պատճառով ճանապարհորդել չի կարողացել։ Վարպետի փոխարեն այն ստանալու են եկել Փարիզի Կարտիե ժամանակակից արվեստի թանգարանի տնօրեն Էրվե Շանդեսն ու ռեժիսոր Անդրեյ Ուջիկան։
Արտավազդ Փելեշյանի «Բնություն» ֆիլմի համաշխարհային փառատոնային պրեմիերան տեղի է ունեցել Նյու Յորքի կինոփառատոնում (New York Film Festival-59)։ «Բնություն» ֆիլմի փառատոնային արշավն ու միջազգային հաջողությունները շարունակվում են։
«Բնություն» ֆիլմը նկարահանվել է Ֆրանսիայի «Fondation Cartier» հիմնադրամի և Գերմանիայի «ZKM» ֆիլմարտադրող ընկերության համարտադրությամբ։ «Բնությունը» Արտավազդ Փելեշյանի՝ 1993 թվականին նկարահանված «Կյանք» ֆիլմից 27 տարի անց արված առաջին կինոնկարն է, որտեղ «Տարածական մոնտաժի» արքան վերստին անդրադարձել է բնության թեմային՝ օգտագործելով Բեթհովենի, Մոցարտի, Շոստակովիչի, Տերտերյանի, Տիգրան Համասյանի երաժշտությունը։

Артавазд Пелешян удостоен в Амстердаме специальной премии за творческие достижения
ЕРЕВАН, 22 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. На Амстердамском международном фестивале документальных фильмов (IDFA) Артавазду Пелешяну была присуждена премия «За заслуги в жизни». Об этом сообщает «Киноашхар».
Как сообщает «Арменпресс», в сообщении, размещенном на официальной странице фестиваля в Facebook, говорится, что 19 ноября в рамках фестиваля состоялась европейская премьера фильма Пелешяна «Природа», на котором присутствовала легендарная певица, писательница Патти Смит. Написав стихотворение специально для фильма, она вызвала огромное удовлетворение у зрителей.
Пелешян должен был получить награду лично, но не смог поехать из-за проблем со здоровьем. Вместо мастера пришли получить ее директор Музея современного искусства в Париже Эрве Шандес и директор Андрей Уджика.
Мировая премьера фильма Артавазда Пелешяна «Природа» состоялась на Нью-Йоркском кинофестивале (New York Film Festival-59). Фестивальная кампания и международные успехи фильма "Природа" продолжаются.
Фильм «Природа» был спродюсирован французским фондом «Fondation Cartier» и немецкой кинокомпанией «ZKM». «Природа» - первый фильм, сделанный через 27 лет после «Жизни» Артавазда Пелешяна в 1993 году, где король «Пространственного монтажа» вновь обратился к теме природы, используя музыку Бетховена, Моцарта, Шостаковича, Тертеряна, Тиграна Амасяна.