ՀՀ ֆինանսների նախարարը և ՄՖԿ պատվիրակությունը քննարկել են համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը դեկտեմբերի 1-ին ընդունել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի տարածաշրջանային տնօրեն Իվանա Ֆերնանդես Դուարտեին, ՄՖԿ Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Արման Բարխուդարյանին եւ ՄՖԿ «Հայաստանում տնտեսական աճ» ծրագրի ղեկավար Արսեն Նազարյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, ողջունելով հյուրերին` նախարար Խաչատրյանը բարձր է գնահատել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի ներգրավվածությունը Հայաստանում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում։ Որպես առանցքային ուղղություններ՝ նախարարն առանձնացրել է կապիտալի շուկայի զարգացումը, մասնավոր հատվածի հետ իրականացվող ծրագրերը, այլընտրանքային էներգետիկան, պետություն-մասնավոր համագործակցությունը, ՓՄՁ զարգացումը եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը:
Ըստ աղբյուրի՝ Իվանա Ֆերնանդես Դուարտեն շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության համար եւ նշել, որ այս պաշտոնում սա իր առաջին այցն է Հայաստան, եւ ներկայում քննարկվում են ՀՀ կառավարության նախանշած բարեփոխումներին ՄՖԿ հնարավոր մասնակցության ձեւաչափերը: Դուարտեն եւս կարեւորել է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ ՄՖԿ-ն  առաջնային է համարում Հայաստանում ֆինանսական հատվածի, կայուն էներգետիկայի եւ ներդրումային միջավայրի կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանն ուղղված քայլերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկացմամբ՝ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարություն-Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա համագործակցության ընթացքին եւ հեռանկարներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

of cooperation issues
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. The Minister of Finance of Armenia Tigran Khachatryan on December 1 received the Regional Manager of International Finance Corporation Ivana Fernandes Duarte, director of office of Armenia Arman Barkhudaryan and the manager of the programme “Economic growth in Armenia” Arsen Nazaryan.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Finance of Armenia, greeting the guests, Minister Khachatryan highly appreciated the involvement of International Finance Corporation in investment programmes implemented in Armenia. As key directions the Minister singled out the development of capital market, programmes implemented with private sector, alternative energetics, state-private sector cooperation, SME development and field of high technologies.
Ivana Fernandes Duarte thanked the Minister for reception and mentioned that this is her first visit to Armenia in this position and currently the formats of possible participation of IFC in the reforms outlined by the Government of the Republic of Armenia are discussed. Duarte also gave importance to cooperation with the Government of Armenia, mentioning that the IFC considers steps to simplify financial sector, the field of sustainable energy and investment environment regulation in Armenia a priority.
During the meeting the interlocutors discussed a wide range of issues related to the process and prospects of Government of Armenia – International Finance Corporation cooperation.