ՀՀ 36 խոշորացված համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցությունը ժամը 14-ի դրությամբ կազմել է 20,75 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարբեր մարզերի 36 խոշորացված համայնքներում դեկտեմբերի 5-ին անցկացվող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ժամը 14։00-ի դրությամբ, էլեկտրոնային տարբերակով ստացված նախնական տվյալներով, մասնակցել է քվեարկելու իրավունք ունեցող 1 մլն 112 հազար 396 քաղաքացիներից 230 հազար 814-ը կամ 20,75 տոկոս։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համայնքապետի ընտրություններ են Արարատի, Արագածոտնի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Վայոց Ձորի, Շիրակի, Կոտայքի խոշոր համայնքներում։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը գրեթե բոլոր համայնքներում պայքարում է համայնքապետի պաշտոնի համար։
Վանաձորում ընտրություններին մասնակցել է 92 հազար 182 ընտրողներից 16 հազար 448-ը (17,84 տոկոս)։ Այս համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում է 10 քաղաքական ուժ։ Խորհրդարան անցած ուժերից մասնակցելու են իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքի մաս կազմող «Հայրենիք» կուսակցությունը: ՔՊ համամասնական ցուցակը գլխավորում է Լոռու գործող մարզպետ, նախկին պատգամավոր Արամ Խաչատրյանը: «Հայրենիք» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է կուսակցության Վանաձորի տարածքային գրասենյակի ղեկավար Վահե Դոխոյանը: Վանաձորի արդեն նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը գալիք ընտրություններին մասնակցում է «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքով, որի կազմում «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունն է: Դաշինքի մաս է նաև նորաստեղծ «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը:
Նոյեմբերյան համայնքում ընտրություններին մասնակցել է 24 հազար 133 ընտրողներից 7 հազար 338-ը (30,41 տոկոս)։ Այստեղ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցում են 3 կուսակցություններ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը, «Ապրելու երկիր»-ը և «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք»-ը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Նոյեմբերյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարեն Աբազյանը, «Ապրելու երկիր» կուսակցության առաջին համարը Կողբ համայնքի նախկին ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանն է, իսկ «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է անկուսակցական Մհեր Աղամյանը։
Արթիկում ժամը 14-ի դրությամբ ընտրություններին մասնակցել է 36 հազար 865 ընտրողներից 9 հազար 585-ը (26 տոկոս)։ Այստեղ իշխանություն ձեւավորելու համար պայքարող «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցությունը գլխավորում է Շիրակի մարզպետարանի աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Արսեն Աբրահամյանը: «Ապրելու երկիր» նորաստեղծ կուսակցության ցուցակը գլխավորում է «Վոլյում գրուպ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Արթուր Աստոյանը: Արթիկի ՏԻՄ ընտրություններում հայտ ներկայացրած «Ազատական» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Արթիկի քաղաքապետի տեղակալ Արտակ Հարությունյանը: «Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը» եւս մասնակցում է ընտրություններին, ցուցակն Արթիկում գլխավորում է Հակոբ Մաթիլյանը:
Մասիս խոշորացված համայնքում ընտրություններին մասնակցել է 62 հազար 950 ընտրողներից 14 հազար 563-ը (23,13 տոկոս)։ Այս համայնքում պայքարում է երկու քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և «Դավիթ Համբարձումյան» դաշինքը: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակի առաջին համարը Սայեն Հայրապետյանն է: «Դավիթ Համբարձումյան» դաշինքի ցուցակի առաջին համարը Մասիսի գործող համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանն է:

Участие в выборах ОМС в 36 укрупненных общинах Армении по данным на 14.00 часов составило 20,75%
По предварительным данным, полученным в электронном виде, в выборах Органов местного самоуправления 5 декабря в 36 укрупненных общинах в различных регионах Армении, приняли участие 230 814 или 20,75% из 1 миллиона 112 тысяч 396 имеющих право голоса. Об этом сообщает сайт Центральной избирательной комиссии РА.
Как сообщает Арменпресс, выборы мэров проходят в крупных общинах Арарата, Арагацотна, Армавира, Гегаркуника, Лори, Вайоц Дзора, Ширака, Котайка. Правящая партия «Гражданский договор» баллотируется на пост мэра почти во всех общинах.
В выборах в Ванадзоре приняли участие 16 448 из 92 182 избирателей (17,84%). За пост главы общины борются 10 политических сил. Среди прошедших в парламент сил будет правящая партия «Гражданский договор», партия «Айреник» ("Родина"),  входящая в блок «Честь имею». Пропорциональный список ГД возглавляет нынешний губернатор Лори, бывший депутат Арам Хачатрян. Список партии "Родина" возглавляет глава Ванадзорского регионального отделения партии Ваге Дохоян. Бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян баллотируется на предстоящих выборах с блоком «Мамикон Асланян», в который входит партия «Свободные демократы». Недавно сформированная партия «Моя сильная община» также является частью союза.
В выборах в Ноемберянской общине приняли участие 7 338 из 24 133 избирателей (30,41%). Здесь в местных выборах участвуют 3 партии: «Гражданский договор», «Страна для  жизни» и «Союз защитников демократии в республике». Список партии "Гражданский договор" возглавляет бывший глава общины Ноемберян Карен Абазян, номер 1 партии "Страна для жизни" - бывший глава общины Кохб Арсен Агабабян, а список  партии «Союз защитников демократии в республике» возглавил беспартийный Мгер Агамян.
По состоянию на 14:00 часов в выборах в Артике приняли участие 9 585 (26%) из 36 865 избирателей. «Союз защитников демократии в республике», который борется за формирование власти в Артике, возглавляет генсекретарь администрации Ширакской области Арсен Абрамян. Список вновь созданной партии "Страна для жизни" возглавляет директор ООО «Волюм Груп» Артур Астоян. Список партии "Страна для жизни" «Либеральной партии», подавшей заявку на участие в местных выборах в Артике, возглавляет вице-мэра Артика Артак Арутюнян. Армянская революционная федерация-Дашнакцутюн» также участвует в выборах, список в Артике возглавил Акоп Матилян.
В укрупненной общине Масис в выборах приняли участие 14 563 из 62 950 избирателей (23,13%). В общине Масис борются две политические силы: партия «Гражданский договор» и блок «Давид Амбарцумян». Первым номером в списке партии «Гражданский договор» стоит Саен Айрапетян. Первым номером в списке блока «Давид Амбарцумян» является нынешний мэр Масиса Давид Амбарцумян.