Պետբյուջեի նախագծում Ամուլսարի հանքի հնարավոր գործարկումը ներկայացվել է որպես դրական ռիսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծում տարվա ընթացքում Ամուլսարի հնարավոր գործարկումը ներկայացվել է որպես դրական ռիսկ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը Խաչատրյանից հետաքրքրվեց, թե բյուջեում  կանխատեսում կա՞ Ամուլսարի հետ կապված, հետարքրքվեց, թե կառավարությունն ի՞նչ մոտեցում ունի հանքի հետ կապված, այն կգործարկվի՞, թե՞ ոչ:
««Պետական բյուջեի մասին» օրենքում մենք ներկայացրել ենք որպես դրական ռիսկ, եթե Ամուլսարը տարվա ընթացքում գործարկվի: Այնուամենայնիվ, պետք է գիտենալ, որ մեկնարկի պահից 12-ամսյա ժամանակահատվածում դեռևս այն նախապատրաստական աշխատանքներն են կատարվելու, որոնք պետք է հասցնեն հանքի շահագործմանը»,-ասաց նախարարը:
Իսկ գործարկման հետ կապված պաշտոնական դիրքորոշման մասով նա հորդորեց դիմել կառավարության իր համապատասխան գործընկերներին:

Government sees possible re-launch of Amulsar as “positive risk” in state budget draft
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The Pashinyan Administration sees the possible re-launch of the Amulsar Mine as a “positive risk”, finance minister Tigran Khachatryan told lawmakers during parliamentary debates of the 2022 state budget.
The opposition Hayastan faction MP Andranik Tevanyan asked the minister whether or not the budget includes projections on the Amulsar mine and what’s the government’s approach regarding the mine and whether or not it will be re-launched.
Finance Minister Khachatryan said the budget draft describes as a “positive risk” if Amulsar mine were to be re-launched during the year. “Nevertheless, you should know that during a 12-months period starting from the launch there will be preparatory works which should lead to the mine’s operations,” the minister said.