Պետբյուջեի նախագծում Ամուլսարի հանքի հնարավոր գործարկումը ներկայացվել է որպես դրական ռիսկ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծում տարվա ընթացքում Ամուլսարի հնարավոր գործարկումը ներկայացվել է որպես դրական ռիսկ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ-ում բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը Խաչատրյանից հետաքրքրվեց, թե բյուջեում  կանխատեսում կա՞ Ամուլսարի հետ կապված, հետարքրքվեց, թե կառավարությունն ի՞նչ մոտեցում ունի հանքի հետ կապված, այն կգործարկվի՞, թե՞ ոչ:
««Պետական բյուջեի մասին» օրենքում մենք ներկայացրել ենք որպես դրական ռիսկ, եթե Ամուլսարը տարվա ընթացքում գործարկվի: Այնուամենայնիվ, պետք է գիտենալ, որ մեկնարկի պահից 12-ամսյա ժամանակահատվածում դեռևս այն նախապատրաստական աշխատանքներն են կատարվելու, որոնք պետք է հասցնեն հանքի շահագործմանը»,-ասաց նախարարը:
Իսկ գործարկման հետ կապված պաշտոնական դիրքորոշման մասով նա հորդորեց դիմել կառավարության իր համապատասխան գործընկերներին:

Возможный запуск Амулсарского месторождения в проекте госбюджета представлен как положительный риск
В проекте Закона «О государственном бюджете на 2022 год» возможный запуск Амулсара представлен как положительный риск.
Как передает «Арменпресс», об этом при обсуждении проекта бюджета в Националном собрании сообщил министр финансов Армении Тигран Хачатрян.
Депутат от фракции «Айастан» Андраник Теванян спросил у Хачатряна, есть ли в бюджете прогноз по Амулсару, и какое мнение имеет правительство в связи с рудником, будет ли он задействован.
«В Законе «О государственном бюджете на 2022 год» мы представили запуск Амулсара, если он будет задействован в течение года, как положительный риск. Тем не менее, необходимо знать, что в течение 12 месяцев с момента его запуска, будут проводиться подготовительные работы, которые приведут к эксплуатации рудника», - сказал министр.
А по части официальной позиции, связанной с запуском, он призвал обращаться к соответствующим коллегам из правительства.Подпишитесь на наш канал в Телеграм