Փոխվարչապետը և ՀԲ գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել են Պետական հատվածի արդիականացման 4-րդ ծրագրի նախապատրաստմանը
Փոխվարչապետը և ՀԲ գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել են Պետական հատվածի
արդիականացման 4-րդ ծրագրի նախապատրաստմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը դեկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության և ՀԲ-ի համագործակցությունը: Համբարձում Մաթևոսյանն արտահայտել է իր պատրաստակամությունը՝ սերտորեն աշխատելու ընթացիկ ծրագրերի հաջող իրականացման և նորերի՝ կյանքի կոչման ուղղությամբ:
«ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը շնորհավորել է Համբարձում Մաթևոսյանին՝ ՀՀ փոխվարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ նոր կարգավիճակում: Նա վերահաստատել է ՀԲ-ի պատրաստակամությունը Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցության և վերջինիս ծավալների ընդլայնման հարցում:
Զրուցակիցները անդրադարձել են Պետական հատվածի արդիականացման 3-րդ ծրագրի իրականացման և 4-րդ ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներին: Երրորդ ծրագրի շրջանակներում մեծ առաջընթաց է գրանցվել էլեկտրոնային համակարգերի ոլորտում՝ ինտեգրված անվտանգության համակարգ էլեկտրոնային կառավարման բոլոր հարթակների համար, թվային ստորագրության և նույնականացման համակարգեր, քաղաքացիների հետ հետադարձ կապի միասնական պորտալ և այլն: Չորրորդ ծրագիրը նախատեսում է պետության կողմից մատուցվող ծառայությունների ընդլայնում՝ թվայնացված ծառայությունների թիվը հասցնելով 350-400-ի, հարկային վարչարարության համակարգերի արդիականացում, ՏԻՄ-երի կողմից մատուցվող ծառայությունների թվայնացում, ճանապարհներից օգտվողների իրազեկման համակարգ, կիբեռանվտանգության և հարակից ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ներդրում, պետական տվյալների միասնական կենտրոնի հիմնում և այլն: Շեշտելով Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի արդիականացման գործում ՀԲ-ի կարևոր դերակատարությունը՝ փոխվարչապետը նշել է սոցիալական ծրագրերի, համայնքների կարողությունների և առկա ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ սերտ աշխատանքի անհրաժեշտությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ՀՀ կառավարության և ՀԲ-ի միջև համագործակցությունն ու ընթացիկ ծրագրերը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացում, ջրօգտագործում, էներգետիկա, համայնքների համաչափ զարգացում և այլն:

Вице-премьер Матевосян принял руководителя ереванского офиса Всемирного банка
Вице-премьер Республики Армения Амбарцум Матевосян принял 8 декабря руководителя ереванского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Амбарцумяна, приветствуя гостя, вице-премьер высоко оценил сотрудничество между правительством Армении и Всемирным банком. Амбарцум Матевосян выразил готовность к тесному сотрудничеству по успешной реализации текущих программ и реализации новых.
Руководитель ереванского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат поздравила Амбарцума Матевосяна с назначением на должность вице-премьера Республики Армения и пожелала ему успехов в новом статусе. Она подтвердила готовность ВБ к сотрудничеству с правительством Армении и расширению объемов взаимодействия.
Собеседники коснулись реализации 3-й Программы модернизации государственного сектора и подготовки 4-й Программы. В рамках третьей программы зафиксирован большой прогресс в области электронных систем: интегрированная система безопасности для всех платформ электронного управления, системы цифровой подписи и идентификации, единый портал обратной связи с гражданами и т.д.
Четвертая программа предусматривает расширение государственных услуг и достижение количества представляемых цифровых услуг до 350-400, модернизацию систем налогового администрирования, цифровизацию предоставляемых органами местного самоуправления услуг, систему информирования пользователей дорог, внедрение институциональных механизмов по кибербезопасности и смежным проблемам, создание единого центра государственных данных и т.д.
Подчеркнув важную роль Всемирного банка в модернизации системы государственного управления в Армении, вице-премьер отметил необходимость тесной работы над социальными программами, развитием потенциала общин и существующей инфраструктуры.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы сотрудничества между правительством Армении и ВБ и текущих программ в различных сферах, в том числе в сферах развития инфраструктуры, водопользования, энергетики, равномерного развития общин и т.д.