Ճապոնական Սապորրո քաղաքը կարող է ընդունել 2030 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական Սապորրո քաղաքը կարող է ընդունել 2030 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է Kyogo գործակալությունը: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի և ճապոնացի պաշտոնյաների ոչ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Խաղերը Սապորրոյում անցկացնելու հնարավորությունները:
Սապորրոն Օլիմպիական խաղերն ընդունել է 1972 թվականին և արդեն իսկ ունի դրանք ևս մեկ անգամ անցկացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքները:
2022 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը կկայանան Պեկինում, 2026 Խաղերը` Միլանում և Կորտինա դ’Ամպեցոյում: 2030 թվականի ձմեռային Խաղերը ընդունելու ցանկություն ունեն նաև կանադական Վանկուվեր և ամերիկյան Սոլթ-Լեյք Սիթի քաղաքները:

YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. The International Olympic Committee and Japan officials have been holding behind-the-scenes talks that could secure Sapporo’s bid to host the 2030 Winter Olympics in 2022, The Japan Times reported citing “multiple sources with knowledge of the matter”.
Because Sapporo’s track record of hosting and managing events is highly regarded, the decision could be decided in the city’s favor before this year ends, according to The Japan Times.
Sapporo, which staged the 1972 Winter Olympics, will conduct a survey throughout Hokkaido as early as March to study the pros and cons of hosting in 2030.