Տոկիոյում հայտարարել են, որ ԿԺԴՀ-ում երկու բալիստիկ հրթիռ են արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը կարծում Է, որ ԿԺԴՀ-ում հունվարի 17-ին արեւելյան ուղղությամբ արձակվել են փոքր հեռահարության երկու պինդվառելիքային բալիստիկ հրթիռներ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է հունվարի 18-ին ռազմական գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Մանրամասներն առայժմ վերլուծվում են, բայց այդ հրթիռների թռիչքի առավելագույն բարձրությունը կազմել Է 50 կիլոմետր,- նշված Է այնտեղ:- Եթե ելնելու լինենք սովորական բալիստիկ հետագծից՝ ապա հրթիռները թռել են մոտավորապես 300 կիլմետր տարածություն»:
Պաշտպանության նախարարությունը հավաստել Է, որ դրանք ընկել են ծովը՝ Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու սահմաններից դուրս՝ ԿԺԴՀ-ի արեւելյան ափի մոտ: Հունվարի 17-ին արձակված հրթիռները, գերատեսչության կարծիքով՝ բնութագրերով համապատասխանում են պինդվառելիքային բալիստիկ հրթիռներին, որոնք արդեն փորձարկվել են 2020 թվականի մարտի 21-ին:
«Միանգամայն ակնհայտ Է,- հունվարի 18-ին Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Նոբուո Կիսին,- որ Հյուսիսային Կորեան գնում Է նման սպառազինությունների տեխնոլոգիական մակարդակի եւ օգտագործման մեթոդիկաների սրընթաց բարձրացման ուղիով»: Ինչպես հունվարի 18-ին հայտնել Է Kyodo գործակալությունը, ԿԺԴՀ-ում տարածված լուսանկարների վերլուծության հիման վրա փորձագետները կարծում են, որ հունվարի 17-ին փորձարկվել են KN-24 փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ, որոնք թռել են ցածր եւ փոփոխվող հետագծով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Токио заявили, что в КНДР запустили две твердотопливные баллистические ракеты
Министерство обороны Японии считает, что в КНДР 17 января были запущены в восточном направлении две твердотопливные баллистические ракеты малой дальности. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном во вторник на сайте военного ведомства.
"Детали пока анализируются, но максимальная высота полета этих ракет составила 50 км, - отмечается в нем. - Если исходить из обычной баллистической траектории, то ракеты пролетели расстояние примерно 300 км".
Министерство обороны подтвердило, что они упали в море за пределами исключительной экономической зоны Японии у восточного побережья КНДР.
Запущенные 17 января ракеты, по мнению ведомства, соответствуют по характеристикам твердотопливным баллистическим ракетам, уже испытанным 21 марта 2020 года. "Совершенно очевидно, - заявил во вторник на пресс-конференции в Токио министр обороны Японии Нобуо Киси, - что Северная Корея идет по пути стремительного повышения технологического уровня и методик использования таких вооружений".
Как сообщило во вторник информационное агентство Kyodo, на основе анализа распространенных в КНДР фотографий эксперты полагают, что 17 января были испытаны баллистические ракеты малой дальности KN-24, летящие по низкой и меняющейся траектории.