Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Թուրքիայի հետ երկխոսության գործընթացի շուրջ ընդդիմության քննադատությանը
Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Թուրքիայի հետ երկխոսության գործընթացի շուրջ
ընդդիմության քննադատությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը տրամադրված է կառուցել տարածաշրջանում կայուն, երկարատև խաղաղություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հունվարի 28-ին Եռաբլուր պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք ունենք համազգային կարմիր գծեր, որոնք որևէ կերպ պետք չէ անցնել, մյուս կողմից մենք առաջին և վերջին ժողովուրդը չենք մոլորակի վրա, որ հարևան պետության հետ ունեցել է երկար հակամարտություն: Մշտապես հիշելով և պատվելով զոհվածների հիշատակը, մտածելով զոհվածների ծնողների հարազատների մասին՝ միևնույն ժամանակ պարտավորություն պետք է զգանք հենց զոհվածների հիշատակի, մեր հայրենիքի համար: Մենք տրամադրված ենք կառուցել տարածաշրջանում կայուն, երկարատև խաղաղություն»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ ընդդիմության գնահատականով կառավարությունը ձախողել է արտաքին քաղաքականությունը և քննադատության է արժանի Թուրքիայի հետ սկսված երկխոսությունը, Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ չի ցանկանում մեկնաբանել ընդդիմության զանազան հարցերով տեսակետները, սակայն հիշեցրեց վերջին տարիներին տարբեր կառավարությունների կողմից այդ ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
«Այդ նույն ընդդիմությունից հետաքրքրվեք, թե ինչպես է եղել, որ 90-ականների վերջերից  որևէ տարի գրեթե չի եղել, երբ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության ուղղությամբ որևէ բանակցություն, քննարկում, նամակագրություն, կոնտակտ չլիներ: Այդ հեքիաթները դրեք մի կողմ, ոչ դուք նպաստեք դրան, ոչ էլ թույլ տվեք, որ տարբեր՝ իրենց ընդդիմադիր հռչակած անձինք խաբեն: Բավական է ապրել խաբկանքի մեջ: Այն արհավիրքը, որ եղել է մեզ հետ, մեծ ինքնախաբեության արդյունք է: Պետք է ուղիղ առերեսվել իրականությանը, ուղիղ խոսել միմյանց հետ ու ոչինչ չթաքցնել: Պետք չէ տարիներ շարունակ գնալ բանակցել մի բան, հետո տանը՝ տարբեր ամբիոններից հայտարարել բոլորովին ուրիշ  բան, առաջ տանել ուրիշ քարոզչություն»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Ինչ վերաբերում է իր կողմից տարվող բանակցություններին, ապա Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ ինչ ինքը բանակցում է, Ազգային ժողովում հարց ու պատասխանի ժամանակ ուղիղ ձևով ներկայացնում է:

Арарат Мирзоян ответил на критику оппозиции по поводу процесса диалога с Турцией
Как передает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в беседе с журналистами 28 января в пантеоне Ераблур.
«У нас есть общенациональные красные линии, которые ни в коем случае нельзя переступать. С другой стороны, мы не первый и не последний народ на планете, у которого затяжной конфликт с соседним государством. Всегда помня ипочитая память погибших, думая о родных и близких родителей погибших, в то же время мы должны как разчувствовать долг перед памятью погибших, перед своей Родиной. Мы настроены на то, чтобы строить прочный, долгосрочный мир в регионе», — сказал Арарат Мирзоян.
Комментируя оценку оппозиции о том, что правительство потерпело неудачу во внешней политике, диалог с Турцией подвергается критике, Арарат Мирзоян сказал, что не хочет комментировать взгляды оппозиции по различным вопросам, но напомнил о работе, проделанной разными правительствами за последние годы.
«Спросите у той же оппозиции, как получилось, что с конца 90-х годов не было ни одного года, когда бы не было переговоров, обсуждений, переписки или контактов в направлении диалога Армения-Турция. Оставьте эти байки, не пропагандируйте и не позволяйте разным людям заявлять о себе в оппозиции. Хватит жить иллюзиями. Трагедия, постигшая нас— результат большого самообмана.
Нужно смотреть в лицо реальности, говорить друг с другом напрямую и ничего не скрывать. Нельзя годами идти договариваться о чем-то, а потом объявлять дома с разных площадок совсем другое, проводить очередную кампанию», - сказал Арарат Мирзоян.
Что касается переговоров, которые он ведет, Арарат Мирзоян отметил, что то, о чем ведет переговоры, он в точности представляет в Национальном Собрании, в формате вопросов и ответов.