Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Արցախի ժողովրդի իրավունքների առաջին պաշտպանը հայկական ԶՈՒ-ն է. Արցախի ՄԻՊ
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Արցախի ժողովրդի իրավունքների առաջին
պաշտպանը հայկական ԶՈՒ-ն է. Արցախի ՄԻՊ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թե՛ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, թե՛ դրանից հետո Արցախի ժողովրդի իրավունքների առաջին պաշտպանը հայկական զինված ուժերն են։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին շեշտել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ Հայոց բանակի կազմավորման 30-ամյակի առթիվ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում:
«44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախի ժողովրդի իրավունքների համար մեկ պաշտպանը Արցախի զինված ուժերն էին, հայկական զինված ուժերն էին: Դրանից այն կողմ մարդու իրավունքների ավելի արդյունավետ պաշտպանություն իրականացնող չի եղել:Մենք՝ որպես ՄԻՊ աշխատակազմ, բարձրաձայնել ենք ադրբեջանական հանցագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, բայց բանակի նման շոշափելի պաշտպանություն մենք ի զորու չենք եղել իրականացնել՝ պայմանավորված նաև մեր իրավասություններով»,-նշել է ՄԻՊ-ը:
Ստեփանյանը հավելել է՝ այն, որ Արցախի պատերազմի ընթացքում քաղաքացիական բնակավայրերում համեմատաբար ավելի քիչ զոհեր են եղել, քան օրինակ աշխարհի տարբեր կետերում հակամարտությունների ժամանակ, միանշանակ բանակի շնորհիվ է: «Պաշտպանել են, այսօր էլ շարունակում են պաշտպանել մեր ժողովրդի իրավունքները: Հավերժ խոնարհում հայրենիքի համար նահատակված հերոսների անմար հիշատակի և նրանց ընտանիքների առաջ»,-ասել է Ստեփանյանը:

Во время и после войны первым защитником прав народа Арцаха являются ВС  Армении. ЗПЧ Арцаха
Как во время 44-дневной войны, так и после нее Вооруженные силы Армении являются первыми защитниками прав народа Арцаха.
Как передает Арменпресс, это подчеркнул Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян в видео, размещенном на его странице в Facebook по случаю 30-летия образования Армянской армии.
«В ходе 44-дневной войны единственным защитником прав народа Арцаха были Вооруженные силы Арцаха, Вооруженные силы Армении. Не было более эффективной защиты прав человека. Мы, как аппарат Защитника прав человека, поднимали вопрос о преступлениях Азербайджана, нарушениях международного гуманитарного права, но мы не смогли обеспечить реальную защиту, как армия — в силу наших полномочий», - сказал Защитник прав человека.
Степанян добавил, что тот факт, что жертв в мирных населенных пунктах во время Арцахской войны было относительно меньше, чем, например, в конфликтах по всему миру — это, безусловно, заслуга армии.
"Они защищали и продолжают защищать права нашего народа. Вечный поклон бессмертной памяти героев, павших за Родину и свои семьи", - сказал Степанян.