ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Քերոբյանն այցելել է Վայոց ձորի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառումներով անդրադարձել է Վայոց ձորի մարզ իր այցի մանրամասներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մարտի 6-ին Հերհեր գոյուղ այցելության մասին նախարարը գրել է. «Մի քանի ամիս առաջ Հերհեր գյուղից Վաչիկը եկել էր քաղաքացիների ընդունելության օրվա շրջանակներում ինձ հետ հանդիպման ու հրավիրել Հերհեր գյուղ, որը սիրով ընդունել էի, բայց ոչ մի կերպ չէր ստացվում գնալ։ Հերհերի բնակիչները շատ տպավորիչ էին, բոլորը գրագետ, աշխատասեր, մեր երկրի խնդիրները խորությամբ հասկացող ու լավատես։
Ի դեպ, միակ գյուղն էր, որտեղ գյուղացիների հետ հանդիպման ժամանակ կին կար։ Կարծում եմ, որ այսուհետև նման հանդիպումներին պետք է պնդել կանանց հավասար մասնակցությունը»,- գրել է նախարարը։
Մարտի 5-ին նա եղել է Աղավնաձորում, Արենիում և Խաչիկում։ Վահան Քերոբյանի գնահատմամբ՝ Աղավնաձորն Արենի խաղողի արտադրության ծանրության կենտրոնն է։ Հողի ռեֆորմ, խաղողի գին, կոոպերատիվներ. այս հարցերն են քննարկվել ֆերմերների հետ։
Ըստ նախաչարարի՝ Շվեյցարիայից վերադարձած Կարեն Մխիթարյանի ու իր գինեգործ Ժան Պոլի հետ քննարկվել ենք Արենի համայնքում գլեմփինգի հնարավորությունները։
Նշվում է, որ սահմանապահ Խաչիկ գյուղում քննարկվել են զարգացման պլանները։ «Գյուղացիներին խնդրել եմ հնարավորինս շատ հող մշակել»,- նշել է Վահան Քերոբյանը։

Министр экономики РА Керобян посетил Вайоцдзорскую область
Министр экономики РА Ваан Керобян на своей странице в Facebook рассказал о подробностях  своего визита в Вайоцдзорскую область.
Как сообщает Арменпресс, министр написал о визите в село Гергер 6 марта. «Несколько месяцев назад в рамках дня приема граждан ко мне приехал Вачик из села Гергер и пригласил меня в село, на что я с радостью согласился, но никак не получалось поехать. Жители Гергера очень впечатлили меня - все грамотные, трудолюбивые, глубоко понимающие и оптимистично смотрящие на проблемы нашей страны.
Кстати, это была единственная деревня, где во время встречи с односельчанами были женщины. "Думаю, что отныне нужно настаивать на равноправном участии женщин в таких встречах", - написал министр.
5 марта он посетил села Агавнадзор, Арени и Хачик. По словам Ваана Керобяна, Агавнадзор является центром тяжести виноградарства Арени. Земельная реформа, цена винограда, кооперативы — все эти вопросы заинтересованно обсуждались с фермерами.
По словам министра, вернувшийся из Швейцарии Карен Мхитарян и его винодел Жан Поль обсудили возможности глэмпинга в общине Арени.
Отмечается, что планы развития обсуждались в приграничном поселке Хачик. «Я попросил жителей села обрабатывать как можно больше земли», - сказал Ваан Керобян.