Կառավարության համար տնտեսական աճի թիրախը շարունակում է մնալ 7 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության համար տնտեսական աճի 7 տոկոս թիրախը շարունակում է պահպանվել, կառավարությունում դեռևս տեսնում են բավական պոտենցիալ՝  հասնելու այդ թիրախին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Հռիփսիմե Ստամբուլյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԿԲ-ն տնտեսական աճի կանխատեսումը վերանայել է, 5.3 տոկոսից նվազեցրել, հասցրել է 1.6 տոկոսի, հետաքրքրվեց, թե Էկոնոմիկայի նախարարությունը տնտեսական աճի ի՞նչ կանխատեսումներ ունի, ինչպե՞ս է լուծելու տնտեսական աճի վրա ազդեցությունները՝ հիշեցնելով թանկացումների մասին:
Վահան Քերոբյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ կառավարության տնտեսական աճի թիրախը 7 տոկոս է: «Այս պահին մեր աշխատանքը ձևավորում ենք հենց այդ թիրախի շուրջ՝ անկախ նրանից, որ թե Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, թե ԿԲ-ն, թե Fitch-ը նվազեցրել են իրենց կանխատեսումները: Մենք դեռևս բավական պոտենցիալ տեսնում ենք ՝ մեր տնտեսական քաղաքականության իրացման արդյունքում հասնելու այն թիրախներին, որը կառավարությունը դրել է իր առջև: Իհարկե, դա դժվարացել է այս նոր իրավիճակներում, բայց անհնարին չի դարձել: Մեր թիրախը դեռևս նույնն է, ինչ եղել է տարվա սկզբին բյուջեն կազմելիս»,-ասաց Քերոբոյանը:
Նախարարը, սակայն, ընդգծեց, որ գնաճային ճնշումները մեծացել են: Նախորդ շաբաթ ԵԱՏՄ-ում բավականին լայն ապրանքատեսակների համար ներմուծման մաքսատուրքերը զրոյացվել են, որը, ըստ նրա, օգնելու է, որ գնաճային ճնշումները նվազեն: «Բայց դա դեռ վերջը չէ, նոր ցուցակներ են գալիս, որոնք կրկին պետք է օգնեն գնաճային ճնշումները նվազեցնելու»,-նշեց Քերոբյանը:

For government 7% remains the target for economic growth - Armenian Economy Minister
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. For the Armenian government, the 7% target for economic growth continues to be maintained. The government still sees enough potential for achieving this target, Minister of Economy Vahan Kerobyan said during a Q&A session in the Parliament today.
In response to the question of a lawmaker that the Central Bank has revised its forecast for the economic growth, lowering it from 5.3% to 1.6%, and what is the forecast of the economy ministry for the economic growth, Minister Kerobyan reminded that the government’s target for the economic growth is 7%.
“At the moment we are doing our work around this target, despite the fact that the International Monetary Fund, the Central Bank and Fitch have lowered their forecasts. We still see enough potential to achieve the targets put by the government as a result of the implementation of our economic policy. Of course, this became difficult in these new situations, but isn’t impossible. Our target is still the same as it was while drafting the budget in the beginning of the year”, he said.
However, the Minister noted that the inflationary pressures have increased. Last week the import tariffs for qa broad range of products in the Eurasian Economic Union were zeroed, which, according to him, will help to decrease these inflationary pressures. “But this is not the end yet, new lists are coming which again will help to decrease the inflationary pressures”, Kerobyan said.