Կառավարության համար տնտեսական աճի թիրախը շարունակում է մնալ 7 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության համար տնտեսական աճի 7 տոկոս թիրախը շարունակում է պահպանվել, կառավարությունում դեռևս տեսնում են բավական պոտենցիալ՝  հասնելու այդ թիրախին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Հռիփսիմե Ստամբուլյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԿԲ-ն տնտեսական աճի կանխատեսումը վերանայել է, 5.3 տոկոսից նվազեցրել, հասցրել է 1.6 տոկոսի, հետաքրքրվեց, թե Էկոնոմիկայի նախարարությունը տնտեսական աճի ի՞նչ կանխատեսումներ ունի, ինչպե՞ս է լուծելու տնտեսական աճի վրա ազդեցությունները՝ հիշեցնելով թանկացումների մասին:
Վահան Քերոբյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ կառավարության տնտեսական աճի թիրախը 7 տոկոս է: «Այս պահին մեր աշխատանքը ձևավորում ենք հենց այդ թիրախի շուրջ՝ անկախ նրանից, որ թե Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, թե ԿԲ-ն, թե Fitch-ը նվազեցրել են իրենց կանխատեսումները: Մենք դեռևս բավական պոտենցիալ տեսնում ենք ՝ մեր տնտեսական քաղաքականության իրացման արդյունքում հասնելու այն թիրախներին, որը կառավարությունը դրել է իր առջև: Իհարկե, դա դժվարացել է այս նոր իրավիճակներում, բայց անհնարին չի դարձել: Մեր թիրախը դեռևս նույնն է, ինչ եղել է տարվա սկզբին բյուջեն կազմելիս»,-ասաց Քերոբոյանը:
Նախարարը, սակայն, ընդգծեց, որ գնաճային ճնշումները մեծացել են: Նախորդ շաբաթ ԵԱՏՄ-ում բավականին լայն ապրանքատեսակների համար ներմուծման մաքսատուրքերը զրոյացվել են, որը, ըստ նրա, օգնելու է, որ գնաճային ճնշումները նվազեն: «Բայց դա դեռ վերջը չէ, նոր ցուցակներ են գալիս, որոնք կրկին պետք է օգնեն գնաճային ճնշումները նվազեցնելու»,-նշեց Քերոբյանը:

Для правительства цель экономического роста остается на уровне 7%
Целевой показатель экономического роста в 7% для правительства Армении по-прежнему сохраняется, и правительство по-прежнему видит достаточный потенциал для достижения этой цели. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал министр экономики Ваан Керобян  в ответ на вопрос депутата Рипсиме Стамбулян.
Депутат напомнила, что ЦБ пересмотрел прогноз экономического роста, понизив его с 5,3% до 1,6%, и поинтересовалась, какие прогнозы экономического роста есть у Минэкономики, как оно будет решать последствия для экономического роста, напомнив о росте цен.
Ваан Керобян напомнил, что цель экономического роста правительства - 7%. «На данный момент мы фокусируем нашу работу на этой цели, независимо от того, снизили ли свои прогнозы Международный валютный фонд, Центральный банк или Fitch. Мы по-прежнему видим достаточный потенциал для достижения поставленных правительством целей в результате реализации нашей экономической политики. Конечно, в этих новых условиях это стало затруднительно, но не стало невозможным. Наша цель остается той же, что и при составлении бюджета в начале года», - сказал Керобоян.
Министр, однако, подчеркнул, что инфляционное давление усилилось. На прошлой неделе были обнулены импортные тарифы на достаточно широкий спектр товаров в ЕАЭС, что, по его словам, будет способствовать снижению инфляционного давления. «Но это еще не конец, идут новые списки, которые снова должны помочь снизить инфляционное давление», - сказал Керобян.