Ֆրանսիայի Լե Լիլա քաղաքում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզին մերձակա Լե Լիլա քաղաքում ապրիլի 2-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացնում է, որ ելույթներով հանդես են եկել Լէ Լիլայի քաղաքապետ Լիոնել Բենարուսը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության երկրորդ քարտուղար Տիգրան Բաղդասարյանը, ֆրանսահայ ԱՆԻ կազմակերպության նախագահ Աիդա Ասադուրյանը և ճանաչված պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանը։ Ներկա են եղել Սեին-Սեն-Դընի դեպարտամենտի խորհրդի ու պրեֆեկտուրայի ղեկավար պաշտոնյաներ և ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ըստ աղբյուրի՝ միջոցառման ընթացքում հնչել են Հայաստանի ու Ֆրանսիայի օրհներգները։ Արնուվիլի հայկական եկեղեցու հոգևոր հայր Մանուել Հովհաննիսյանի կողմից կատարվել է աղոթք՝ ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի։ Հնչել են հայկական դուդուկով կատարումներ և Կոմիտասի մի շարք ստեղծագործություններ։

Во французском городе Ле-Лила состоялась памятная церемония, посвященная 107-й годовщине Геноцида армян
Во французском городе Ле-Лила состоялась памятная церемония, посвященная 107-й
годовщине Геноцида армян
2 апреля в Ле-Лила́ — коммуне на востоке Парижа, состоялась памятная церемония, посвященная 107-й годовщине Геноцида армян.
Как  передает Арменпресс, посольство Армении во Франции на своей странице в Facebook сообщает, что с речами выступил мэр Ле-Лила Лионель Бенарус, второй секретарь посольства Армении во Франции Тигран Багдасарян, председатель французской организации  АНИ  Аида Асадурян и известный историк Клод Мутафян. На встрече присутствовали руководители совета и префектуры департамента Сеин-Сен-Дени и представители армянской общины Франции.
Согласно источнику, в ходе мероприятия прозвучали гимны Армении и Франции. Духовный отец армянской церкви Арнувиля Мануэль Ованнисян вознес молитву в память о жертвах Геноцида армян. Звучали армянский дудук, а также был исполнен ряд произведений Комитаса.