Ֆինլանդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու պաշտոնական որոշում է կայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան պաշտոնապես հայտարարել Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքին (ՆԱՏՕ) անդամակցելու որոշման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին ասվում է երկրի կառավարության հայտարարության մեջ:
«Ֆինլանդիան ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ կներկայացնի խորհրդարանի հետ խորհրդակցելուց հետո»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Խորհրդակցությունները տեղի կունենան երկուշաբթի, իսկ բուն քվեարկությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա երեքշաբթի օրը: Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեկա Հաավիստոն, հայտը ՆԱՏՕ-ի Բրյուսելի կենտրոնակայան կուղարկվի չորեքշաբթի:

Финляндия приняла официальное решение вступить в НАТО
Финляндия официально объявила о решении вступить в Североатлантический альянс (НАТО). Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, օб этом говорится в заявлении правительства.
"Финляндия подаст заявку на членство в Организации Североатлантического договора (НАТО) после консультаций с парламентом", — уточняется в сообщении.
Они пройдут в понедельник, а само голосование, вероятно, состоится во вторник. Как ранее отметил глава МИД Пекка Хаависто, заявку в штаб-квартиру НАТО в Брюсселе отправят в среду.