Բայդենը Կիսիդայի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ճապոնիային պաշտպանելու՝ ԱՄՆ-ի հաստատակամ հանձնառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը մայիսի 23-ին Ճապոնիայի վարչապատ Ֆումիո Կիսիդայի հետ հանդիպմանը հայտարարել Է Ճապոնիային պաշտպանելու՝ ԱՄՆ-ի հաստատակամ հանձնառության եւ ներկայի եւ ապագա մարտահրավերնրին միասին դիմակայելու պատրաստակաության մասին: Հանդիպման սկզբի կադրերը ցուցադրել Է ազգային հանրային հեռուստատեսությունը, տեղակացնում Է «Արմանպրես»-ը:
«Ինձ համար հաճելի Է լինել այստեղ ձեզ հետ՝ շարունակելու համար մեր այն քննարկումները, թե ինչպես Ճապոնիան եւ ԱՄՆ- կարող են օգտագործել մեր դաշինքը որպես դրական ուժ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլեւ աշխարհում: ԱՄՆ-ի եւ Ճապոնիայի դաշինքն արդեն վաղուց Է խաղաղության եւ բարգավաճման անկյունաքար Հնդկա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Եվ ԱՄՆ-ը նախկինի պես լիակատար չափով հանձնառու Է ճապոնիայի պաշտպանությանը, մենք միասին կհաղթահարենք մարտահրավերներն այսօր եւ ապագայում»,- հայտարարել Է Միացյալ Նահանգների ղեկավարը:
«Այսօր ավելի ուշ մենք կգործարկենք Ասիա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում տնտեսական եւ առեւտրական փոխգործակցության (բազմակողմ) պարփակ համաձայնությունը, որի նպատակն Է մեր համագործակցության ընդլայնումը տարածաշրջանի այլ երկրների հետ եւ կոնկրետ շահերի ապահովումը Հնդկական եւ Խաղաղ օվկիանոսների տարածշրջանի բնակիչների համար»,- հավելել Է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը:
Բացի դրանից, Բայդենը Կիսիդային երախտագիտություն Է հայտնել Ուկրաինային աջակցելու համար: Մայիսի 23-ին ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահին Տոկիոյի պալատի իր նստավայրում ընդունել Է Ճապոնիայի Նարուհիտո կայսրը: Ինչպես հայտնել Է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, Բայդնն ընդունման ժամանակ «ընդգծել Է ամերիկա-ճապոնական հարաբերությունների ուժը, որոնք հիմնված են «երկու երկրների բնակիչների «միջեւ խորը կապերի վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден на встрече с Кисидой заявил о твердой приверженности США защите Японии
Президент США Джо Байден в понедельник на встрече с японским премьер-министром Фумио Кисидой заявил о твердой приверженности США защите Японии и готовности вместе противостоять нынешним и будущим вызовам. Кадры начала встречи показало национальное общественное телевидение, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мне приятно быть здесь с вами, чтобы продолжить наши обсуждения того, как Япония и США могут использовать наш союз в качестве позитивной силы не только в регионе, но и в мире. Союз США и Японии уже давно является краеугольным камнем мира и процветая в регионах Индийского и Тихого океанов. И США по-прежнему в полной мере привержены защите Японии, мы вместе справимся с вызовами сегодня и в будущем", - заверил американский лидер.
"Позднее сегодня мы запустим [многостороннюю] рамочную договоренность по экономическому и торговому взаимодействию и сотрудничеству в Азиатско-Тихоокеанском регионе, целью которой является расширение нашего сотрудничества с другими странами региона и обеспечение конкретных выгод жителям регионов Индийского и Тихого океанов", - добавил глава вашингтонской администрации.
Кроме того, Байден поблагодарил Кисиду за поддержку Украины.
Ранее в понедельник президента США в своей резиденции в токийском дворце принял император Японии Нарухито. Как сообщила пресс-служба Белого дома, Байден на приеме "подчеркнул силу американо-японских отношений, основанных на глубоких связях между" жителями двух стран.