Նախարար Նարեկ Մկրտչյանն աշխատանքային այցով Հռոմում է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմում անցկացվող ՄԱԿ-ի ծերացման հարցերով նախարարական համաժողովի շրջանակում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպան Կարեն Նազարյանի ուղեկցությամբ, հանդիպումներ է ունեցել հայ կաթողիկե եկեղեցու ու հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, հունիսի 15-ին նախարար Մկրտչյանն այցելել է Քահանայապետական Լևոնյան հայ վարժարան և Ս. Նիկողայոս եկեղեցի ու հանդիպել վարժարանի տնօրեն Հ. Նարեկ ծ. Վրդ. Նամոյանին։
Նույն օրը նախարարի պատվիրակությունն Անարատ Հղության հայ քույրերի միաբանությունում հանդիպել է նաև միաբանության ընդհանուր մեծավորուհի Մ. Արուսյակ Սաճոյանի հետ։
Հանդիպումներին նախարարը ներկայացրել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջնահերթությունները, կարևորել տվյալ բնագավառում սփյուռքում գործող կառույցների հետ ջանքերի մեկտեղումը և համագործակցությունը։
Նախարարը բարձր է գնահատել միաբանության երկարամյա գործունեությունն՝ ուղղված կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված հայրենակիցների սոցիալական հիմնախնդիրների հասցեագրմանը։
Այցի շրջանակում նախարարն այցելել է նաև Վատիկան, հանդիպել Սուրբ Աթոռում հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արք. Պարսամյանին։

Министр труда и социальных вопросов Армении с рабочим визитом находится в Риме
В рамках проходящего в Риме министерского форума ООН по вопросам старения министр труда и социальных вопросов Республики Армения Нарек Мкртчян в сопровождении посла РА в Святом Престоле Карена Назаряна провел встречи с представителями Армянской католической церкви и церковных учреждений.
Как сообщили «Арменпресс» в министерстве, 15 июня министр Мкртчян посетил армянскую гимназию Левоньян и церковь Св. Николая, где встретился с директором гимназии Нареком Намояном.
В тот же день члены делегация, возглавляемой министром, в Конгрегации армянских сестер Непорочного Зачатия встретились с Арусяк Сачоян.
На встречах министр представил программы и приоритеты, осуществляемые правительством РА в сфере социальной защиты, отметил важность объединения усилий и сотрудничества с действующими в данной сфере в диаспоре структурами.
Министр высоко оценил многолетнюю деятельность Конгрегации, направленную на решение социальных проблем соотечественников, оказавшихся в трудной жизненной ситуации.
В рамках визита министр посетил Ватикан, встретился с представителем Армянской апостольской церкви в Святом Престоле Хажаком Парсамяном.