Ուկրաինան գրեթե 3 հազար հակատանկային նռնականետ է ձեռք բերել Գերմանիայից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի կառավարությունը սեփական միջոցներով RGW 90 Matador տիպի եւս 2,9 հազար հակատանկային նռնականետ Է գնել Գերմանիայի DND պաշտպանական կոնցեռնից: Հունիսի 26-ին այդ մասին հաղորդել Է Welt am Sonntag թերթը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի նախարարների կաբնիետի աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի տվյալներով՝ մարտին Կիեւի կողմից DND-ից պատվիրված 5,1 հազար Matador-ներին այժմ ավելացել Է եւս 2,9 հազար միավոր զենք: Այսպիսով, Ուկրաինան ընդհանուր առմամբ ձեռք Է բերել շուրջ 8 հազար հակատանկային նռնականետ: Պատվերն, ինչպես նշում Է թերթը, իրականացվել Է երկու մասնաբաժիններով:
Նախ մատակարարվել Է 2,3 հազար միավոր, իսկ այնուհետեւ եւս 576-ը: Երեքշաբթի օրը Գերմանիայի կառավարությունն առաջին անգամ հրապարակել Է Ուկրաինային հանձնված զինամթերքի ցանկը եւ հետագա մատակարարումների պլանը, որը ներառում Է 30 Gepard զենիթային ինքնագնաց կայանքներ, IRIS-T հակաօդային պաշտպանության համակարգ, երեք Mars տիպի համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր, 22 բեռնատար եւ 80 պիկապ:
Արդեն մատակարարված զինամթերքի եւ նյութերի ցանկում կա 38 կետ, ցանկում պլանավորված Է եւս 25-ը: Իր հերթին Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը հունիսի 21-ին հայտնել Է, որ իր երկիրը Գերմանիայից ստացել Է Panzerhaubitze 2000 ինքնագնաց հաուբիցներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Украина приобрела у ФРГ почти 3 тыс. противотанковых гранатометов
Правительство Украины на собственные средства закупило у германского оборонного концерна DND еще 2,9 тыс. противотанковых гранатометов типа RGW 90 Matador. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в воскресенье со ссылкой на источники в украинском кабинете министров газета Welt am Sonntag.
По ее данным, теперь к заказанным в марте Киевом у DND 5,1 тыс. Matador добавились еще 2,9 тыс. единиц оружия. Таким образом, Украина в общей сложности приобрела около 8 тыс. противотанковых гранатометов. Заказ, как указывает газета, был осуществлен двумя траншами. Сначала было поставлено 2,3 тыс. единиц, а затем еще 576.
Во вторник германское правительство впервые опубликовало перечень вооружений, переданных Украине, и план дальнейших поставок, который включает 30 зенитных самоходных установок Gepard, систему ПВО IRIS-T, три реактивные системы залпового огня типа Mars, 22 грузовика и 80 пикапов. В списке уже поставленных вооружений и материалов насчитывается 38 позиций, в перечне запланированных - еще 25. В свою очередь украинский министр обороны Алексей Резников сообщил 21 июня, что его страна получила из ФРГ самоходные гаубицы Panzerhaubitze 2000.