ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին հուլիսի 21-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության նորանշանակ դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին, մաղթել արդյունավետ աշխատանք և համոզմունք հայտնել, որ նա իր երկարամյա մասնագիտական կարողությունները լավագույնս կօգտագործի մեր երկու երկրների հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու և զարգացնելու համար։
Նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և այս երեք տասնամյակների ընթացքում հայ-շվեյցարական հարաբերություններն աչքի են ընկել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ և սերտ համագործակցությամբ բազմաթիվ ոլորտներում: Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի անկախությունից ի վեր մեր երկրի համար դժվարին պահերին հայ ժողովուրդը մշտապես զգացել է Շվեյցարիայի աջակցությունն ու օգնությունը: Նախագահը նաև բարձր է գնահատել Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության աշխատանքը, որը Հայաստանում տարբեր ծրագրեր է իրականացնում՝ մասնավորապես գյուղատնտեսության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում։
Դեսպան Լուկաս Ռոզենկրանցը նշել է, որ մեծ պատիվ է իր երկիրը ներկայացնել Հայաստանում և իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն՝ արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարձր մակարդակի հարաբերություններն առավել ամրապնդելու և ընդլայնելու համար: Դեսպանի խոսքով՝ փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ կա առևտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության ոլորտներում, և Շվեյցարիան պատրաստակամ է կրկնապատկել առկա ծրագրերի քանակը՝ մասնավորապես ուղղված գյուղատնտեսության զարգացմանը և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին:

Newly appointed Ambassador of Switzerland presents credentials to the President of Armenia
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. On July 21, the newly appointed Ambassador of the Swiss Confederation to Armenia Lukas Rosenkranz presented his credentials to the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the President, Vahagn Khachaturyan congratulated the Ambassador, wished him productive work and expressed confidence that he will use his long-term professional abilities in the best way to further strengthen and develop the relations between our two countries.
The President noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Switzerland, and during these three decades, Armenian-Swiss relations have been distinguished by high-level political dialogue and close cooperation in many fields. According to the President, since the independence of Armenia, in difficult moments for our country, the Armenian people have always felt the support and help of Switzerland. The President also highly appreciated the work of the Swiss Agency for Development and Cooperation, which implements various programs in Armenia, particularly in the fields of agriculture and fight against corruption.
Ambassador Lukas Rosenkranz noted that it is a great honor to represent his country in Armenia and during his tenure he will do his best to further strengthen and expand the already existing high-level relations. According to the Ambassador, there is great potential for mutually beneficial cooperation in the fields of trade, high technologies, science, and education, and Switzerland is ready to double the number of existing programs, particularly aimed at the development of agriculture and the fight against climate change.