Չինական ազգային հագուստը հնարավորություն ունի դառնալ համաշխարհային նորաձևության մասնիկը. լրագրողները հյուրընկալվեցին «Jixiang Zhai» բրենդի խանութում
Չինական ազգային հագուստը հնարավորություն ունի դառնալ համաշխարհային
նորաձևության մասնիկը. լրագրողները հյուրընկալվեցին «Jixiang Zhai» բրենդի
խանութում
ՊԵԿԻՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական ազգային հագուստները մասսայականություն են վայելում երիտասարդների շրջանում և մեծ հեռանկար ունեն համաշխարհային շուկայում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Չինաստանի միջազգային մեդիա հաղորդակցության կենտրոնի նախաձեռնած ծրագրին մասնակցող լրագրողների համար «Jixiang Zhai» բրենդի խանութում կազմակերպված հատուկ ընդունելության ժամանակ նման կարծիք հայտնեց խանութի տնօրեն Շի Նանան:
«Կարող եմ ասել, որ չինուհիների հետաքրքրությունը ազգային հագուստի նկատմամբ մեծանում է՝ լինի պարմանուհի, թե հասուն կին: Երիտասարդներն ազգային հագուստով փորձում են մեր պատմության մասը դառնալ»,-ասաց Շի Նանան:
Նա շեշտեց, որ այժմ արտադրվող հագուստներն իրենց մեջ կրում են տարբեր դինաստիաների առանձնահատկությունները, մանր զարդանախշերն էլ բացառիկ գեղեցկություն են հաղորդում հագուստին:
«Չինական ազգային հագուստը գերող է: Այն հնարավորություն ունի դառնալ համաշխարհային նորաձևության մի մասնիկը»,-առանձնացրեց նա:
«Jixiang Zhai» բրենդը հիմնադրվել է 2002 թվականին և արդեն 20 տարվա պատմություն ունի: Բրենդի հիմնադիրը Յանգ Ֆանն է: Բրենդի հիմնադրման միտքը երիտասարդ դիզայների մոտ ծագել է տարիներ առաջ` եվրոպական քաղաքներում շրջելիս: Նա նպատակ է ունեցել աշխարհում հանրահռչակելու չինական ազգային հագուստը:

BEIJING, JULY 26, ARMENPRESS. National costumes are much more than clothing: they express culture and identity or a period of time in history.
Many designers and garment manufacturers often look to these traditional costumes for inspiration.
In China, Chinese clothing describes both the traditional hanfu and modern variations of indigenous Chinese dress shaped through its dynastic traditions.
Jixiang Zhai, a traditional costume designer based in Beijing, was founded in 2002 by Yang Fann, a young fashion designer who came up with the idea while touring Europe. Fann’s goal was to promote Chinese clothing.
Jixiang Zhai Beijing store manager Xi Nana told ARMENPRESS that the Chinese traditional clothing is very popular among young people and has prospects in the international market.
“I can say that there is growing interest among Chinese women – both teenagers and adults – for the traditional clothing. Wearing our clothing, the young people are trying to become part of our history,” Xi Nana said.
The store manager says that Jixiang Zhai clothing bear the peculiarities of different dynasties.
“The Chinese traditional clothing has fascinating eternity in it. It has the chance to become a part of world fashion,” Xi Nana said.