ՀՀ փոխվարչապետը Աբդուլլա Շահիդի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման միակ միջազգայնորեն լիազորված միջնորդական ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն է
ՀՀ փոխվարչապետը Աբդուլլա Շահիդի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ ԼՂ
հակամարտության կարգավորման միակ միջազգայնորեն լիազորված միջնորդական
ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը հուլիսի 27-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլլա Շահիդին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի աշխատակազմից, հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահյան, այլք։
Փոխվարչապետը ողջունել է Աբդուլլա Շահիդին Հայաստան կատարած առաջին այցի կապակցությամբ և այն խորհրդանշական համարել, քանի որ այս տարի լրանում է ՄԱԿ-ին մեր երկրի անդամակցության 30-ամյակը:
Համբարձում Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի ջանքերը՝ ուղղված համաճարակի բացասական հետևանքների դեմ պայքարին և այդ նպատակով միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելուն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ՄԱԿ գործընկերությանը, ընդգծել 2030 թ.-ի օրակարգի համատեքստում ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հայաստանի փոխվարչապետն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը կարևորել են տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության պահպանումը և մարդու իրավունքների գերակայությունը։ Այդ համատեքստում Աբդուլլա Շահիդը ողջունել է Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը՝ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար կարիքների լուծման հարցում ՄԱԿ-ի ներգրավվածության անհրաժեշտությանը, այնուհետև՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այդ համատեքստում ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, որը մնում է միակ միջազգայնորեն լիազորված միջնորդական ձևաչափը։

YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Hambardzum Matevosyan received today the President of the United Nations General Assembly Abdulla Shahid and his delegation, the deputy PM’s Office said.
The meeting was also attended by Deputy Foreign Minister of Armenia Vahe Gevorgyan, acting UN Resident Coordinator in Armenia Lila Pieters Yahia and others.
Welcoming the first visit of the UNGA President to Armenia, Deputy PM Matevosyan called it symbolic because this year marks the 30th anniversary of Armenia’s membership to the United Nations.
He highly appreciated the efforts of the UNGA President aimed at fighting the negative consequences of the pandemic and uniting the international community’s efforts for this purpose.
During the meeting the sides touched upon the Armenia-UN partnership, highlighted the necessity of effective implementation of the UN Sustainable Development Goals in the context of the Agenda 2030.
The Armenian Deputy PM and the UN General Assembly President highlighted the preservation of peace, security in the region and the priority of human rights. In this context Abdulla Shahid welcomed Armenia’s efforts aimed at establishing stability and security in the region.
At the meeting Deputy PM Matevosyan also raised the necessity of UN engagement in solving the humanitarian needs in Nagorno Karabakh, as well as touched upon the Nagorno Karabakh conflict, stating that Armenia is committed to the peaceful settlement of the conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which, he said, remains as the only internationally authorized mediation format.