Որոշում չկա, քննարկումներ կան. Միրզոյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ից դիտորդներ գործուղելու հնարավորությանը
Որոշում չկա, քննարկումներ կան. Միրզոյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ-ից դիտորդներ
գործուղելու հնարավորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն գործուղելու հարցը  կարող է քննարկվել միայն ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում. այս պահին որոշում չկա, կան քննարկումներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով հարցին:
Լրագրողը հիշեցրեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը, որ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է դիտորդներ ուղարկել Հայաստան, դրա համար անհրաժեշտ է միայն ՀԱՊԿ խորհրդի որոշումը:
Միրզոյանն էլ ընդգծեց, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, որին անդամակցում է, և կազմակերպությունում որոշում է կայացվել նախնական փաստահավաք առաքելություն ուղարկել:
«Եկել են այդ պաշտոնյաները, և իրենց արձանագրումների հիման վրա զեկույց են պատրաստել, որը ներկայացված է բոլոր անդամ պետություններին: Քարտուղարությունը զեկույցի հիման վրա որոշման նախագիծ է շրջանառում այժմ: Մենք բանավոր քննարկումներով փորձել ենք հասկանալ, թե երբ կարող է տեղի ունենալ Խորհրդի՝ բարձրագույն մարմնի նիստը, որտեղ երկրների ղեկավարները կարող են քննարկել նոր դիտորդական առաքելության գործուղումը: Այս փուլում ենք այժմ, որոշում չկա, քննարկումներ կան, պետք է տեղի ունենա Խորհրդի նիստ: Մեզ համար չափազանց կարևոր է իրավիճակի քաղաքական գնահատականը, որով հանդես կգան մեր դաշնակից պետությունները: Մեզ նախևառաջ պետք է հասկանալ, թե կազմակերպությունը որքանով է ճանաչում այն իրավիճակը, որը կա, իսկ դա ագրեսիա է ՀՀ-ի դեմ և ներխուժում ՀՀ սուվերեն տարածք»,-ասաց նա:

There is no decision, there are discussions: Armenian FM on possibility of deployment of CSTO observers
There is no decision, there are discussions: Armenian FM on possibility of deployment of CSTO
observers
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The issue of sending an observer mission of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) to Armenia could be discussed only during the CSTO Council session. At this moment there is no decision, there are discussions, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said at a press conference today.
One of the reporters recalled the recent statement of the Russian Foreign Minister Sergei Lavrov that CSTO is ready to send observers to Armenia, but it requires the decision of the CSTO Council.
In response FM Mirzoyan said that Armenia has applied to the CSTO, which it is a member of, and a decision has been made at the organization to send a fact-finding mission at first.
“These officials have arrived and have prepared a report based on their records, which has been presented to all member states. The Secretariat is currently circulating a draft decision based on that report. Through verbal discussions we have tried to understand when the session of the supreme body, the Council, could take place where the leaders of the countries can discuss sending a new observer mission. We are at this stage now, there is no decision, there are discussions, and the session of the Council must take place. The political assessment of the situation, to be made by our ally countries, is very important for us. We firstly need to understand to what extent the organization knows the situation that exists, and it is an aggression against Armenia and an incursion into Armenia’s sovereign territory”, she said.