Հունաստանում կործանված հրշեջ ինքնաթիռի օդաչուները զոհվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում՝ Էվիա կղզում հրդեհները մարելիս վթարի ենթարկված Canadair CL-215 ինքնաթիռի օդաչուները զոհվել են: Երկրի զինված ուժերում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնում է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարությունը։
«Ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի որոշմամբ՝ զինված ուժերը եռօրյա սուգ են հայտարարել (2023 թվականի հուլիսի 25-27-ը)՝ Էվիա կղզում կործանված հրշեջ ինքնաթիռի օդաչուների զոհվելու կապակցությամբ»,-ասվում է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հունական ERT հեռուստաալիքը ցուցադրել է ինքնաթիռի կործանման պահը։ Վթարից առաջ ինքնաթիռը բախվել է ծառին և վնասել թևը։

Пилоты разбившегося в Греции пожарного самолета погибли
Пилоты разбившегося на острове Эвбея при тушении пожаров самолета Canadair CL-215 погибли, в вооружённых силах объявлен трёхдневный траур. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило министерство национальной обороны Греции.
"Решением министра национальной обороны Никоса Дендиаса в вооруженных силах объявлен трехдневный траур (с 25 по 27 июля 2023 г.) в связи с гибелью при исполнении служебных обязанностей офицеров ВВС лётчиков пожарного самолета CL-215, действовавшего на острове Эвбея", - говорится к подступившем в РИА Новости сообщении военного ведомства.
Греческий телеканал ERT показал момент падения самолета. Самолет перед падением задел дерево и повредил крыло.