Սուրբ Հարության Ավետիս՝ Զատիկ. օրվա խորհուրդը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարության տոնը՝ Զատիկը տարվա ամենասիրված և ամենասպասված օրերից մեկն է։  Զատիկ նշանակում է զատում, բաժանում և հեռացում մեղքերից և վերադարձ առ Աստված։ Տոնը շարժական է և Հայ առաքելական եկեղեցին այն նշում է գարնան գիշերահավասարին հաջորդող առաջին կիրակի օրը, որը հանդիպում է  մարտի 22-ից  ապրիլի 26-ը ժամանակահատվածում։
Արարատյան հայրապետական թեմի երիտասարդաց միություններն արդեն 10 տարի շարունակ ճրագալույցի պատարագի ավարտին «Հարության Ավետիս» կանթեղներով երթ են կազմակերպում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ երթը մեկնարկում է առաջնորդանիստ Ս.Սարգիս եկեղեցու բակից և հասնում է մինչև Հանրապետության Հրապարակ։
Հարության տոնին նախորդում է մեծ պահքը, որը տևում է յոթ շաբաթ։ Մեծ պահքի վերջին շաբաթը կոչվում է Ավագ շաբաթ։ Այն իր մեջ խորհրդանշում է Քրիստոսի երկրային կյանքի վերջին օրերը,   չարչարանքները, մահը և հարությունը:
Ըստ Եկեղեցական կարգի՝ երեկոյան ժամերգությունից հետո սկսվում է նոր օր: Եվ ավագ  շաբաթ օրը երեկոյան մատուցվում է Ճրագալույցի Ս. Պատարագ, որի ավարտին ազդարարվում է Քրիստոսի հրաշափառ Հարության ավետիսը. «Քրիստոս Հարյավ ի մեռելոց. օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»: Այս ավետիսով ավարտվում է Մեծ Պահքը:
Հիսուս Քրիստոսի խաչելությունից և մահից հետո` երեկոյան, բարեպաշտ մարդիկ նրա մարմինն իջեցրին խաչից և դրեցին վիմափոր գերեզմանի մեջ՝ փակելով մեծ քարով: Երեք օր հետո` կիրակի առավոտյան, յուղաբեր կանայք` Մարիամ Մագդաղենացին, Հակոբի մայր Մարիամը և Սողոմեն, գնացին գերեզման անուշաբույր յուղերով օծելու Քրիստոսի մարմինը, սակայն զարմանքով տեսան, որ քարայրի մուտքի քարը հեռացված է, իսկ գերեզմանը` թափուր: Մինչ նրանք տարակուսում էին, երևացին երկու հրեշտակ և ասացին. «Ինչո՞ւ եք ողջին մեռելների մեջ փնտրում: Այստեղ չէ, այլ հարություն առավ» (Ղուկ. 24:5-6):
Հարության լուրը կանայք ավետում են առաքյալներին, որից հետո Հիսուսը երևում է նրանց: Քրիստոսի Հարությունը դարձավ քրիստոնեական վարդապետության և հավատի հիմքը: «Եթե մեռելների հարություն չկա, ապա և Քրիստոս հարություն չի առել: Եվ եթե Քրիստոս Հարություն չի առել, իզուր է մեր քարոզը, իզուր է և ձեր հավատը» (Ա Կորնթ. 15:13-14):
Զատկի տոնի  ավանդական ուտեստներն են հավկիթը, ձուկը, չամիչով փլավը, իսկ ըմպելիքը՝ գինին։ Տոնին  նախորդող օրը հավատացյալները ձու են ներկում: Ձուն համարվում է հարության և նոր կյանքի սկզբնավորման խորհրդանիշ: Իսկ կարմիր գույնը՝ խաչյալ Հիսուսի կենդանարար արյունը, որ թափվեց մարդկության փրկության համար: Ձուկը քրիստոնեության խորհրդանիշներից մեկն է, և առաջին դարերում քրիստոնյաները միմյանց ձկան նշանով են ճանաչել։ Բրնձով, չամիչով, չորամրգերով և ընկուզեղենով պատրաստված փլավը նույնպես տոնական սեղանի զարդն է։ Չամիչն ու չրեղենը խորհրդանշում են աշխարհի քրիստոնյաներին, իսկ բրինձը՝ համայն մարդկությանը։  Ընդունված է եղել Զատիկին զանազան հացեր պատրաստել՝ որպես առատության խորհրդանիշ։ Օրվան բնորոշ զվարճալի սովորություն է հավկթախաղը, որին անհամբեր սպասում են թե՛ մեծերը և թե՛ փոքրերը։
Ըստ Ս.Գրիգոր Տաթևացու՝ «Միայն Զատկին ենք ձու ներկում, որովհետեւ ձուն օրինակ է աշխարհի և ինչպես իմաստուններն են ասում. «Դրսի կեղևը նման է երկնքին, թաղանթը՝ օդին, սպիտակուցը՝ ջրին, դեղնուցն էլ երկիրն է: Իսկ կարմիր գույնը խորհրդանշում է, որ աշխարհը գնվեց Քրիստոսի արյամբ: Եվ մենք կարմիր ձուն մեր ձեռքերի մեջ առնելով` հռչակում ենք մեր փրկությունը»:

Благая весть Святого Воскресения. Пасха
Пасха – один из самых любимых и ожидаемых дней в году. Пасха означает  отступление от грехов и возвращение к Богу. Армянская Апостольская Церковь отмечает его в первое воскресенье после весеннего равноденствия, которое приходится на период с 22 марта по 26 апреля.
Как передает Арменпресс, шествие начинается из церкви Святого Саргиса и завершается на площади Республики.
Вот уже 10 лет молодежные объединения Араратской Патриаршей епархии по окончании службы организуют шествие со свечами «Благая весть Святого Воскресения».
Пасхе предшествует Великий пост, продолжающийся семь недель. Последняя неделя Великого поста — Страстная неделя. Неделя символизирует последние дни земной жизни Христа, страдания, смерть и воскресение.
Вечером в Страстную субботу совершается Святая литургия, в конце которой возвещается благая весть о чудесном Воскресении Христовом. «Христос воскрес. Благословенно воскресение Христово». Этой счастливой вестью завершается Великий Пост.
После распятия и смерти Иисуса Христа вечером благочестивые люди сняли его тело с креста и положили в высеченном из камня гробу, прикрыв большим камнем. Через три дня, в воскресенье утром Мария Магдалина, Мария, мать Иакова, и Саломия пошли ко гробу, чтобы помазать тело Христово благовонными маслами, но с удивлением увидели, что камень у входа пещера был перенесен, и гробница оказалась пуста. Они  недоумевали, но явились два ангела и сказали: «Почему вы ищете живого среди мертвых? Не здесь он, но воскрес» (Луки 24:5-6).
Женщины возвещают апостолам о воскресении, после чего им является Иисус. Воскресение Христово стало основой христианского учения и веры. «Если нет воскресения мертвых, то и Христос не воскрес. А если Христос не воскреснет, то тщетна и проповедь наша, тщетна и вера ваша» (1 Коринф., 15:13-14).
Традиционно пасхальные блюда  — крашеные яйца, рыба, плов с изюмом, а напитком – вино. Яйцо считается символом воскресения и начала новой жизни. А красный цвет – это животворящая кровь распятого Иисуса, пролитая за спасение человечества. Рыба — один из символов христианства, и в первые века христиане узнавали друг друга по знаку рыбы. Плов из риса, изюма, сухофруктов и орехов также является украшением праздничного стола. Изюм и сухофрукты символизируют христиан мира, а рис символизирует всё человечество. На Пасху было принято готовить различные виды хлеба — как символ изобилия. Забавой дня - «битва» яйцами, которую с нетерпением ждут и взрослые, и дети.
По словам С. Григора Татеваци, «Мы красим яйца только на Пасху, потому что яйцо является образом мира и, как говорят мудрецы. «Внешняя оболочка подобна небу, оболочка — воздуху, белок — воде, а желток — земле. А красный цвет символизирует, что мир куплен кровью Христа. И мы, беря красное яйцо в руки, провозглашаем свое спасение».