ԵՄ-ն սատարում է ԼՂ հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ստեղծմանը. Սաջադ Քարիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առկա խնդիրների,  լուծման հեռանկարների, ինչպես նաեւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է  բրիտանացի քաղաքական գործիչ, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի հետ:
- Պրն Քարիմ,  թեմայի համատեքստում նախ կցանկանայի անդրադառնալ վերջին ամիսների ամենացավոտ իրադարձությանը՝ ապրիլյան պատերազմին: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞ւ այդքան տարի անց Ադրբեջանը վերսկսեց ռազմական գործողությունները: Արդյո՞ք դրանք սպասելի էին:
-Եվրամիության սկզբունքային դիրքորոշումը, որը մենք բազմիցս կրկնել ենք տարիների ընթացքում, այն է, որ ներկայիս ստատուս քվոն այս հակամարտությունում անընդունելի եւ անկայուն է, որովհետեւ այն մշտապես պարունակում  է սրացման եւ ռազմական գործողությունների վերսկսման ռիսկ: Այդ իսկ պատճառով մենք միշտ խոսել ենք երկարաձգված, այլ ոչ թե սառեցված հակամարտության մասին, եւ ես կարծում եմ՝ հենց ապրիլյան դեպքերն ապացուցեցին, որ մեր մտավախություններն արդարացված են:
-Միջազգային հանրությունն, այդ թվում նաեւ՝ Դուք, այս հարցի վերաբերյալ կոչեր հնչեցրիք, սակայն  պաշտոնապես նախահարձակ կողմի վերաբերյալ ոչինչ չասվեց: Չեք կարծու՞մ, որ դա, այնուամենայնիվ, կարեւոր էր: Կցանկանայի իմանալ՝ Ձեր անձնական կարծիքը:
-Տեսեք, հատկապես պատերազմի պարագայում չափազանց դժվար է ինչ-որ մեկի անձնական կարծիքը առաջ տանել, հատկապես, երբ մենք՝ որպես ԵՄ, անմիջական հասանելիություն չունենք դեպի տարածաշրջան. մի բան, որ մենք՝ որպես Եվրախորհրդարան, շատ անգամներ ենք առաջարկել:  Այդ իսկ պատճառով, մենք միանշանակ սատարում ենք  ԵԱՀԿ  հետաքննական մեխանիզմի ստեղծմանը, ինչը մենք կոչ ենք արել ու շարունակելու ենք կոչ անել:
-Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս հայտարարել են, որ հակամարտության լուծումը քաղաքական է, և դրան հնարավոր է հասնել միայն խաղաղ ճանապարհով: Բայց տարիների ընթացքում հակամարտության շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները այդքան էլ չեն տանում դեպի դրան, քանի որ Ադրբեջանը կարծես թե չի ցանկանում փոխել դիրքորոշումը: Ի՞նչ եք կարծում այս հարցի առնչությամբ:
- Մեր սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չի կարող լինել:  Ներկայումս ստեղծված է մի իրավիճակ, որը երկարաձգված հակամարտություն է, այսինքն՝ ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն: Նման ստատուս քվոն մշտական լուծում չէ:
- Ի՞նչ եք կարծում, Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում կարո՞ղ է ինչ-որ դեր խաղալ:
-Այժմ առկա է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարվող բանակցությունների շարունակական գործընթաց: Այն կարող է կատարյալ չլինել, բայց միակն է, որ մենք ունենք եւ որին համաձայնել են եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը: Կասկածում եմ, որ այս փուլում նման նոր էլեմենտներ ներմուծելը կլինի խոհեմ:
- Պրն Քարի՛մ, իսկ ի՞նչ կասեք ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության՝ մասնավորապես տարեցների, ինչպես նաեւ պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացված վայրագությունների մասին, որոնք փաստերով ներկայացվեցին մի շարք միջազգային կառույցների: Փաստն էլ այն է, որ զոհվածների մարմինները փոխանակելիս հայկական կողմին հանձնվեցին զինծառայողների խոշտանգված մարմինները: Սա դեմ է պատերազմի բոլոր նորմերին: Ըստ Ձեզ՝ ինչպե՞ս պետք է մեղավոր կողմին պատասխանատվության ենթարկել:
-Պատերազմի հանցագործությունները չափազանց լուրջ խնդիր են, որոնց մենք բոլորս պետք է տանք քաղաքական առաջնահերթություն: Հենց դրա համար էլ միջազգային հանրությունը ստեղծել է Միջազգային քրեական դատարան, որտեղ ուսումնասիրվում են ցեղասպանության, պատերազմի, մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները:  ԵՄ բոլոր անդամ պետությունները վավերացրել են Հռոմի ստատուտը, որն ընկած է այս դատարանի ստեղծման հիմքում: Որպես Եվրախորհրդարան՝ մենք մշտապես հորդորել ենք բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, միանալ մեզ:  Դժբախտաբար, Հայաստանը ստորագրել է, սակայն չի վավերացրել (Ադրբեջանն անգամ չի ստորագրել Հռոմի ստատուտը-հեղ.): Ես պարզապես կարող եմ կրկին հորդորել կողմերին եւ հուսալ, որ Հայաստանը կկարողանա ծառայել որպես օրինակ:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարվա դեկտեմբերի 29-ին արդեն հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միայն 12 օր հետո հայտարարություն տարածեց՝ կողմերին հորդորելով հեռու մնալ ագրեսիայից եւ մեղադրանքներից: Կարծես փորձ  արվեց կողմերի միջեւ դնել հավասարության նշան ՝ կրկին զերծ մնալով հասցեական կոչերից այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն է, որ  շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը  ու նաեւ ըստ Մինսկի խմբի՝ հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները:
-Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Բաքուն եւ Երեւանը շարունակում են մեղադրել միմյանց ներխուժման փորձի մեջ, ինչը հանգեցրեց զոհերի: Կարծում եմ՝ սա փաստացիորեն ճիշտ է, չնայած որ, այո՛, այն խուսափում է մեղադրանքը հստակեցնելուց:  Նույն հայտարարությամբ նաեւ կոչ է արվում երկու երկրների ղեկավարներին աջակցել ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի հաստատմանը, որը մենք լիովին սատարում ենք, եւ որի կարիքն արդեն տեւական ժամանակ է կա:
-Պրն Քարի՛մ, իսկ ի վերջո ո՞րն է Ձեր անձնական կարծիքը ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ:
-Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ հակամարտության լուծումը կախված է ավելի շատ հենց Երեւանից եւ Բաքվից, քան ինչ-որ այլ կառույցից, եւ որ ԵՄ-ն եւ միջազգային հանրությունը կարող են միմիայն միջնորդել եւ աջակցել, բայց ոչ ինքնուրույն լուծել այն: Հրադադարի խախտումները՝ չխոսելով նույնիսկ ապրիլյան դեպքերի մասին, ցույց են տալիս, որ ստատուս քվոն անկայուն է, իսկ բանակցային լուծումը անհրաժեշտորեն կներառի «տուր եւ վերցրու» բաղադրիչը բոլոր կողմերի համար:

ЕС поддерживает создание механизмов расследования ОБСЕ в зоне карабахского конфликта: Саджад Карим
«Арменпресс» побеседовал о проблемах урегулирования карабахского конфликта, о его перспективах, о 4-дневной апрельской войне с британским политическим деятелем, сопредседателем группы армяно-британской парламентской дружбы Саджадом Каримом.
- Г-н Карим, в контексте темы – прежде всего, хотелось бы обратиться к самой болезненной теме – апрельской войне. Почему, по вашему мнению, Азербайджан возобновил военные действия? Было ли это ожидаемо?
- Принципиальная позиция ЕС, о которой мы много раз говорили в эти годы, состоит в том, что нынешний status quo  неприемлем, он нестабилен, поскольку всегда содержит возможность эскалации и возобновления военных действий. Именно по этой причине мы всегда говорили о затянувшемся, а не о замороженном конфликте, и я думаю, что именно апрельская война подтверждает наши опасения.
- Международное сообщество, в том числе, и вы, сделали по этому поводу заявления и призывы, однако ничего не было сказано о стороне, начавшей нападение. Хотелось бы узнать ваше личное мнение об этом.
- Видите ли, особенно, в условиях войны очень трудно продвигать чье-либо личное мнение, особенно, когда мы – как ЕС, не имеем непосредственного доступа в регионе – того, что мы, как Европарламент, неоднократно предлагали. Именно поэтому мы однозначно поддерживаем создание механизмов расследования ОБСЕ в зоне карабахского конфликта, к чему мы продолжаем призывать.
- Сопредседатели Минской группы ОБСЕ неоднократно говорили о политическом решении карабахского конфликта и о мирном его достижении. Однако продолжающиеся годами события, кажется, не очень уж ведут к этому, поскольку Азербайджан вроде бы не хочет менять свою позицию. Что вы думаете по этому поводу?
- Наша принципиальная позиция состоит в том, что альтернативы мирному урегулированию конфликта нет. Сейчас создалось положение, когда существует затянувшийся конфликт,  не мир и не война, и нынешний status quo  не является решением вопроса.
- Что вы думаете, могла ли сыграть роль вовлеченность в переговоры НКР?
- Сейчас наличествует продолжающийся переговорный процесс, ведомый сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Возможно, он несовершенен, однако это то единственное, что мы имеем и с чем согласны и Армения, и Азербайджан. Сомневаюсь, чтобы на данном этапе можно было внедрить новые элементы.
- Г-н Карим, что вы скажете об агрессии Азербайджана против мирного населения НКР в дни апрельской войны? О зверствах в отношении военнослужащих, которые де-факто были представлены ряду международных структур? Факт состоит в том, что при обмене армянской стороне вручили изуродованные тела павших военнослужащих, что противоречит нормам ведения войны. Как по-вашему, как можно привлечь к ответственности виновную сторону?
- Военные преступления – чрезвычайно серьезная тема, чему все мы должны придать политический приоритет. Именно поэтому и был создан Международный военный трибунал, где изучаются геноциды, войны, преступления против человечества. Все страны-члены ЕС ратифицировали Римский статус, который лежит в основе создания Международного военного трибунала. В качестве Европарламента, мы всегда призывали все страны, в том числе, Армению и Азербайджан, присоединиться к нам.  К сожалению, Армения подписала, однако не ратифицировала Римский статус (Азербайджан даже не подписал – авт.). Я снова призываю строрны сделать это, и пусть Армения станет примером.
- Как вы прокомментируете диверсионную попытку Азербайджана на армянской границе 29-го декабря прошедшего года? Минская группа ОБСЕ сделала заявление по этому поводу лишь спустя 12 дней, призвав стороны воздержаться от агрессии и взаимных обвинений. Кажется, что делается попытка поставить между сторонами знак равенства, снова воздерживаясь от адресных обвинений Азербаджана, который продолжает нарушать режим перемирия, и – согласно Минской группе ОБСЕ, отказывается от осуществления договоренностей, достигутых в Вене и Санкт-Петербурге.
- В заявлении сказано, что Баку и Ереван продолжают обвинять друг друга в попытке диверсии, что привело к жертвам. Думаю, что де-факто это правильно, хотя и не представляет собой четкого предъявления обвинения. В том же заявлении руководителей обеих стран призывают поддержать установление  и создание механизмов расследования ОБСЕ в зоне карабахского конфликта, что полностью поддерживаем и мы, и в чем уже давно назрела необходимость.
- Г-н Карим, а каково ваше личное мнение об урегулировании карабахского конфлкита?
- Мое личное мнение состоит в том, что решение конфликта в большей степени зависит от Баку и Еревана, чем от каких-либо структур, и что ЕС и международное сообщество могут только помогать и быть посредниками, однако они не могут решить конфликт сами. Нарушения перемирия – не говоря уже об апрельской войне, свидетельствуют о том, что  status quo  неприемлем, он нестабилен, поскольку всегда содержит возможность эскалации и возобновления военных действий. Переговорное же решение обязательно будет иметь в своем составе «дай и забери» для всех сторон.