ԵՄ-ն սատարում է ԼՂ հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ստեղծմանը. Սաջադ Քարիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առկա խնդիրների,  լուծման հեռանկարների, ինչպես նաեւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է  բրիտանացի քաղաքական գործիչ, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմի հետ:
- Պրն Քարիմ,  թեմայի համատեքստում նախ կցանկանայի անդրադառնալ վերջին ամիսների ամենացավոտ իրադարձությանը՝ ապրիլյան պատերազմին: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞ւ այդքան տարի անց Ադրբեջանը վերսկսեց ռազմական գործողությունները: Արդյո՞ք դրանք սպասելի էին:
-Եվրամիության սկզբունքային դիրքորոշումը, որը մենք բազմիցս կրկնել ենք տարիների ընթացքում, այն է, որ ներկայիս ստատուս քվոն այս հակամարտությունում անընդունելի եւ անկայուն է, որովհետեւ այն մշտապես պարունակում  է սրացման եւ ռազմական գործողությունների վերսկսման ռիսկ: Այդ իսկ պատճառով մենք միշտ խոսել ենք երկարաձգված, այլ ոչ թե սառեցված հակամարտության մասին, եւ ես կարծում եմ՝ հենց ապրիլյան դեպքերն ապացուցեցին, որ մեր մտավախություններն արդարացված են:
-Միջազգային հանրությունն, այդ թվում նաեւ՝ Դուք, այս հարցի վերաբերյալ կոչեր հնչեցրիք, սակայն  պաշտոնապես նախահարձակ կողմի վերաբերյալ ոչինչ չասվեց: Չեք կարծու՞մ, որ դա, այնուամենայնիվ, կարեւոր էր: Կցանկանայի իմանալ՝ Ձեր անձնական կարծիքը:
-Տեսեք, հատկապես պատերազմի պարագայում չափազանց դժվար է ինչ-որ մեկի անձնական կարծիքը առաջ տանել, հատկապես, երբ մենք՝ որպես ԵՄ, անմիջական հասանելիություն չունենք դեպի տարածաշրջան. մի բան, որ մենք՝ որպես Եվրախորհրդարան, շատ անգամներ ենք առաջարկել:  Այդ իսկ պատճառով, մենք միանշանակ սատարում ենք  ԵԱՀԿ  հետաքննական մեխանիզմի ստեղծմանը, ինչը մենք կոչ ենք արել ու շարունակելու ենք կոչ անել:
-Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս հայտարարել են, որ հակամարտության լուծումը քաղաքական է, և դրան հնարավոր է հասնել միայն խաղաղ ճանապարհով: Բայց տարիների ընթացքում հակամարտության շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները այդքան էլ չեն տանում դեպի դրան, քանի որ Ադրբեջանը կարծես թե չի ցանկանում փոխել դիրքորոշումը: Ի՞նչ եք կարծում այս հարցի առնչությամբ:
- Մեր սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանն այլընտրանք չի կարող լինել:  Ներկայումս ստեղծված է մի իրավիճակ, որը երկարաձգված հակամարտություն է, այսինքն՝ ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն: Նման ստատուս քվոն մշտական լուծում չէ:
- Ի՞նչ եք կարծում, Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածությունը բանակցային գործընթացում կարո՞ղ է ինչ-որ դեր խաղալ:
-Այժմ առկա է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարվող բանակցությունների շարունակական գործընթաց: Այն կարող է կատարյալ չլինել, բայց միակն է, որ մենք ունենք եւ որին համաձայնել են եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը: Կասկածում եմ, որ այս փուլում նման նոր էլեմենտներ ներմուծելը կլինի խոհեմ:
- Պրն Քարի՛մ, իսկ ի՞նչ կասեք ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության՝ մասնավորապես տարեցների, ինչպես նաեւ պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացված վայրագությունների մասին, որոնք փաստերով ներկայացվեցին մի շարք միջազգային կառույցների: Փաստն էլ այն է, որ զոհվածների մարմինները փոխանակելիս հայկական կողմին հանձնվեցին զինծառայողների խոշտանգված մարմինները: Սա դեմ է պատերազմի բոլոր նորմերին: Ըստ Ձեզ՝ ինչպե՞ս պետք է մեղավոր կողմին պատասխանատվության ենթարկել:
-Պատերազմի հանցագործությունները չափազանց լուրջ խնդիր են, որոնց մենք բոլորս պետք է տանք քաղաքական առաջնահերթություն: Հենց դրա համար էլ միջազգային հանրությունը ստեղծել է Միջազգային քրեական դատարան, որտեղ ուսումնասիրվում են ցեղասպանության, պատերազմի, մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները:  ԵՄ բոլոր անդամ պետությունները վավերացրել են Հռոմի ստատուտը, որն ընկած է այս դատարանի ստեղծման հիմքում: Որպես Եվրախորհրդարան՝ մենք մշտապես հորդորել ենք բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, միանալ մեզ:  Դժբախտաբար, Հայաստանը ստորագրել է, սակայն չի վավերացրել (Ադրբեջանն անգամ չի ստորագրել Հռոմի ստատուտը-հեղ.): Ես պարզապես կարող եմ կրկին հորդորել կողմերին եւ հուսալ, որ Հայաստանը կկարողանա ծառայել որպես օրինակ:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարվա դեկտեմբերի 29-ին արդեն հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միայն 12 օր հետո հայտարարություն տարածեց՝ կողմերին հորդորելով հեռու մնալ ագրեսիայից եւ մեղադրանքներից: Կարծես փորձ  արվեց կողմերի միջեւ դնել հավասարության նշան ՝ կրկին զերծ մնալով հասցեական կոչերից այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն է, որ  շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը  ու նաեւ ըստ Մինսկի խմբի՝ հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները:
-Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Բաքուն եւ Երեւանը շարունակում են մեղադրել միմյանց ներխուժման փորձի մեջ, ինչը հանգեցրեց զոհերի: Կարծում եմ՝ սա փաստացիորեն ճիշտ է, չնայած որ, այո՛, այն խուսափում է մեղադրանքը հստակեցնելուց:  Նույն հայտարարությամբ նաեւ կոչ է արվում երկու երկրների ղեկավարներին աջակցել ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի հաստատմանը, որը մենք լիովին սատարում ենք, եւ որի կարիքն արդեն տեւական ժամանակ է կա:
-Պրն Քարի՛մ, իսկ ի վերջո ո՞րն է Ձեր անձնական կարծիքը ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման վերաբերյալ:
-Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ հակամարտության լուծումը կախված է ավելի շատ հենց Երեւանից եւ Բաքվից, քան ինչ-որ այլ կառույցից, եւ որ ԵՄ-ն եւ միջազգային հանրությունը կարող են միմիայն միջնորդել եւ աջակցել, բայց ոչ ինքնուրույն լուծել այն: Հրադադարի խախտումները՝ չխոսելով նույնիսկ ապրիլյան դեպքերի մասին, ցույց են տալիս, որ ստատուս քվոն անկայուն է, իսկ բանակցային լուծումը անհրաժեշտորեն կներառի «տուր եւ վերցրու» բաղադրիչը բոլոր կողմերի համար:

EU supports creation of OSCE investigative mechanism in NK conflict zone - Sajjad Karim
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Sajjad Karim – British political figure, Co-Chair of EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, gave an interview to “Armenpress” over the existing issues, solution prospects in the Nagorno Karabakh conflict settlement process, as well as spoke about the April four-day war.
-Mr. Karim, first I would like you to comment a bit on the most painful event of the recent months, the April war. What do you think why now after so many years Azerbaijan restarted military operations? Was it expected?
-The European Parliament’s principled position on the matter, which we have been repeating many times over the years, is that the status quo in this conflict is unacceptable and unsustainable, precisely because it bears the constant risk of an escalation and of a resumption of armed hostilities. This is precisely why we have always spoken of a protracted conflict and not of a “frozen one”, and I think the April events just proved such fears were actually justified.
-The international community, including also You, made so many calls on this case, but there wasn't any official statement about who has started the actions. Don't you think it's important? I want to know your personal opinion.
-Look - especially in the fog of war it is extremely difficult to forge one’s personal opinion in an impartial manner. Even more so when we - as the EU - do not have direct access to the region, something we - as the European Parliament - have requested many times. This is why we certainly back the creation of an OSCE investigative mechanism, as we have called for and are continuing to call for.
-The Minsk Group Co-Chairs stated many times that the solution of this issue is political, it should be solved in a peaceful way. But during these years we see that the developments prove the contrary, the position of Azerbaijan during these years hasn't changed. What's your opinion about this?
-Our principled stance is that there can be no alternative to the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. Currently we have a situation which is a protracted conflict, with a no war / no peace ratio of variable intensity. Such a status quo is no permanent solution.
-Do you think the involvement of Nagorno Karabakh in the negotiation process could have some impact on the process?
-There is an ongoing negotiation process, which is currently underway, led by the OSCE Minsk Co-Chairs. It may not be perfect, but it is the only one we have and the only one to which both Azerbaijan and Armenia agree. At this stage, I doubt the wisdom of introducing such new elements in the equation.
-Mr. Karim, what will you say about the atrocities from Azerbaijani side toward Armenian soldiers and elderly people. They mutilated the bodies of our soldiers, beheaded them, cut the ears of elderly people and then gave the bodies to Armenian side. It's against all the norms and rules of war. Facts were collected on this and were sent it to the international institutions. What do you think about this and what should be done to bring the guilty side to responsibility?
-War crimes are an extremely serious issue to which we should all give political priority. This is precisely the reason the international community has created the International Criminal Court, to deal with crimes of genocide, crimes against humanity and war crimes. All of our EU Member States have ratified the Rome Statute, which creates this Court. As the European Parliament, we have constantly encouraged all countries to join us -and that includes both Azerbaijan and Armenia, which signed, but still has not ratified [Azerbaijan even didn’t sign the Rome Statute–ed.]. I can only repeat this call and hope Armenia will thus be able to lead by example.
-How would you comment on the recent Azerbaijani sabotage infiltration attempt on the Armenian-Azerbaijani border on December 29? The OSCE Minsk Group only 12 days later issued a statement by urging the sides to refrain from aggression and accusations. It seemed an attempt was made to put an equal sign between the sides, again refraining from addressed calls in case when Azerbaijan continues violating the ceasefire regime and also, according to the Minsk Group, refuses to implement the agreements reached in Vienna and St. Petersburg.
-The text of the Minsk Group states that “Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties.”  I think this is factually correct, even though it is true it refrains from apportioning blame. The same declaration also calls the leaders of both countries to assist in the setting up of an OSCE investigative mechanism - which we fully support and is indeed long overdue.
-Mr. Karim, eventually how do you see the solution of the Karabakh conflict?
-My personal opinion is that, frankly, the keys to this conflict lie in Baku and Yerevan much more than elsewhere and that the EU, and the international community can only assist and mediate, but not solve the conflict on its own. The ceasefire violations -not to speak of last April- are ample demonstration that the status quo is not sustainable. A negotiated solution will necessarily involve a “give and take” from all sides.