Արաբագետը Սանկտ Պետերբուրգի ահաբեկչության մեջ տեսնում է Իսլամական պետության» ձեռագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունն, ըստ նախնական վարկածի, «Իսլամական պետության» ահաբեկչական խմբավորման ձեռքի գործն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
«Չնայած դեռ որևէ մեկը չի ստանձնել ահաբեկչության պատասխանատվությունը, բայց, միևնույն է, ձեռագիրը նույնն է: Մի կողմ թողնենք այն, որ այս գործողությունը դիտարկվում է ռուսական ներքին զարգացումները զսպելու համատեքստում, «Իսլամական պետության» ձեռագիրն ակնհայտ է և այս անգամ Ռուսաստանը ևս թիրախավորվեց: Գործել է մահապարտ ահաբեկիչ և առաջին անգամ է , որ նա կենտրոնական Ասիայից է, այսինքն, ինչպես տեսնում ենք, ծայրահեղ իսլամականների շրջանակն ընդլայնվում է»,-ասաց Սարգիս Գրիգորյանը::
Ապրիլի 4-ին ԻՊ մամուլի խոսնակը ուղերձ հղեց, որտեղ կոչ էր արվում ահաբեկչական գործողություններ իրականացնել Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, սակայն Պետերբուրգի մասին ոչինչ չասվեց: «Ամբողջ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ աշխարհում ահաբեկչական սպառնալիքն ավելի է ուժգնանում, հնարավոր չի դառնում այն հսկել, վերահսկել, ահաբեկիչների գործողությունները կանխարգելել: Ի վերջո ամեն իսլամական չէ, որ ահաբեկիչ է, ամեն ահաբեկիչ չէ, որ իսլամական է: Մենք գործ ունենք մի երևույթի հետ, որն անկանխատեսելի է ու համատարած է դառնում»,-ավելացրեց Սարգիս Գրիգորյանը:
Արդյո՞ք Ռուսաստանը պատասխան գործողությունների կգնա, դեռ պարզ չէ, ամեն դեպքում, արաբագետը նկատեց, որ Մերձավոր Արևելքում «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը դեռ շարունակվելու է:
Ապրիլի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում պայթյուններ տեղի ունեցան, որոնց հետևանքով 10-ից ավելի մարդ է զոհվել, մի քանի տասնյակն էլ` վիրավորվել։ Տուժածների թվում կան երեխաներ։ Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի կայարաններից մեկում պայթյունը որոտացել է «Տեխնոլոգիական ինստիտուտ» և «Սենայի հրապարակ» կայարանի մոտ։ Հարուցված է քրեական գործ  «Ահաբեկչություն» հոդվածով, այնուամենայնիվ, հետաքննությունը դիտարկում է տեղի ունեցածի նաև այլ տարբերակներ։ Ապրիլի 4-ից Սանկտ Պետերբուրգում հայտարարվել է եռօրյա սուգ։

Expert on Arabic studies sees IS signature on St. Petersburg terror attack
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. According to preliminary reports, the terror attack in St. Petersburg metro was committed by Islamic State terrorist group, expert on Arabic studies Sargis Grigoryan told a press conference in Armenpress.
“Although no one has still assumed the responsibility for the attack, the signature is the same. Let’s leave aside the fact that this operation is being considered in the context of restraining the Russian internal developments, the signature of Islamic State is obvious and this time Russia was targeted”, he said.
On April 4 the IS spokesperson addressed a message calling on to carry out terror attacks in Europe, US, however, without mentioning about St. Petersburg. “The whole analysis shows that the terror threat is being further strengthened, it is impossible to control it, to prevent the actions of terrorists. We deal with a phenomenon which is unpredictable and becomes widespread”, Sargis Grigoryan said.
Whether Russia will take countermeasures is unclear yet, however, the expert said the fight against the IS in the Middle East will continue.
An unidentified device went off at about 14:40 Moscow time on April 3 in a subway train car when the train was moving from Tekhnologichesky Institute Station to Sennaya Ploshchad Station. More than 10 people were killed, several dozen were injured. The Russian Investigative Committee has qualified the blast as a terrorist attack, but other versions are looked into.