Կիպրոսի Պաֆոս քաղաքում կբացվի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված զբոսայգի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Պաֆոս քաղաքում կբացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված զբոսայգի: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Կիպրոսի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի գրասենյակից:
«Գաղափարը կար 2016 թվականի սկզբնական շրջանում: Այն միաձայն ընդունվել է Պաֆոսի քաղաքապետարանի խորհրդի կողմից: Խարալամպոս Մուսկոս եւ Էվաղորաս Պալլիկարիտիս փողոցների անկյունում գտնվող հանրային կանաչ տարածությունը պիտի կոչվի՝ ի հիշատակ եւ ի պատիվ 1915-ի Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի»,-տեղեկացրին գրասենյակից:
Զբոսայգու բացման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին: Միջոցառման շրջանակում այնտեղ տեղադրվելու է Հայաստանից ուղարկված խաչքար:  Բացումը կկատարեն կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը և Պաֆոսի քաղաքապետ Տիար Ֆետոնաս Ֆետոնոսին:

В кипрском городе Пафос откроется парк Геноцида армян
В кипрском городе  Пафос откроется парк памяти жертв Геноцида армян. Об Арменпресс сообщили из офиса депутата Кипрского парламента, армянина по происхождению  Вардкеса Махтесяна.
“Идея возникла в начале  2016г. Она была единогласно принята мэрией  Пафоса. Зеленый участок  общественного пользования  на  перекрестке улиц Харалампоса Мускоса и Эвагораса Палликаритиса  будет назван  в честь 1,5 млн жертв Геноцида армян”, - сообщили в  офисе.
Открытие  парка состоится 30 апреля. Там будет установлен хачкар, изготовленный  в Армении. Церемонию открытия проведут государственный  представитель армянской  диаспоры  Кипра Вардкес Махтесян и мэр Пафоса Фетонас Фетонос.