Կիպրոսի Պաֆոս քաղաքում կբացվի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված զբոսայգի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Պաֆոս քաղաքում կբացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված զբոսայգի: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Կիպրոսի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանի գրասենյակից:
«Գաղափարը կար 2016 թվականի սկզբնական շրջանում: Այն միաձայն ընդունվել է Պաֆոսի քաղաքապետարանի խորհրդի կողմից: Խարալամպոս Մուսկոս եւ Էվաղորաս Պալլիկարիտիս փողոցների անկյունում գտնվող հանրային կանաչ տարածությունը պիտի կոչվի՝ ի հիշատակ եւ ի պատիվ 1915-ի Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի»,-տեղեկացրին գրասենյակից:
Զբոսայգու բացման արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին: Միջոցառման շրջանակում այնտեղ տեղադրվելու է Հայաստանից ուղարկված խաչքար:  Բացումը կկատարեն կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը և Պաֆոսի քաղաքապետ Տիար Ֆետոնաս Ֆետոնոսին:

Park dedicated to Armenian Genocide to be opened in Cyprus’ city of Paphos
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Park dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims will be opened in the city of Paphos, Cyprus, the Office of Armenian lawmaker of Cypriot parliament Vardges Mahtesyan told Armenpress.
“The idea existed in early 2016. It was adopted unanimously by the Paphos City Hall Council. The public green space located at the corner of the two streets will be called In memory and honor of 1.5 million innocent victims of the 1915 Armenian Genocide”, the Office said.
The park’s opening ceremony will be held on April 30. During the ceremony a cross-stone sent from Armenia will be erected in the park.