Հայաստանում գիրք նվիրելը դարձել է սիրելի ավանդույթ. նշվում է Գիրք նվիրելու օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրականությունը, գիրքը մեր մտերիմն է, սրտակից ընկերը, հարազատն ու բարեկամը: Այն նորանոր հորիզոններ է բացում մեր առաջ, հնարավորություն տալիս ճանաչել աշխարհը, մարդկային բարդ ու խճճված հարաբերությունները, սովորեցնում է սիրել, երազել, պայքարել: Գրքի նկատմամբ հետաքրքրությունն ու սերը մեծացնելու համար հայ մեծ բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը՝  փետրվարի 19-ը, Հայաստանում նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր։
Տոնը Հայաստանում արմատավորվել է Գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահ Լևոն Անանյանի նախաձեռնությամբ 2008 թվականից:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ասաց, որ դեռ հստակ չի որոշել, թե ինչ գրքեր պետք է նվիրի, սակայն այդ օրը, պատրաստվում է գնալ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարան, մասնակցել ավանդական դարձած Մանկապատանեկան գրքի երևանյան 14-րդ տոնավաճառին: «Մանկական կամ պատանեկան որևէ ստեղծագործություն կընտրեմ և այդ օրը երեխաների համար հեքիաթ կկարդամ»,-նշեց Ամիրյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ տոնը շատ կարևոր է մեր հասարակության ուշադրությունը ևս մեկ անգամ դեպի գիրքը, գրահրատարակչությունը և առհասարակ գրողները գրավելու համար: «Կարծում եմ՝ այդ նպատակով մի քիչ ավելին է պետք անել, քան Գրքի տոնն է և միմյանց գիրք նվիրելը: Կարելի է մտածել ավելի լայնածավալ միջոցառումներ իրականացնելու մասին»,-եզրափակեց նախարարը:
Մի առիթով Հայաստանի գրողների միության նախագահ, բանաստեղծ Էդվարդ Միլիտոնյանն ընդգծել  է, որ պատահական չէ գիրք նվիրելու օրը հենց Թումանյանի ծննդյան օրվա հետ կապելը: «Անդրկովկասում չկար գրողների միություն, սակայն Թումանյանը ստեղծել էր «Վերնատունը», որն ինքնին գրողների միություն էր»,-նշել է նա:
Գիրք նվիրելը Հայաստանում արդեն սիրելի ավանդույթ է դառնում:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Հայաստանի գրողների միությունը, ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն,  յուրաքանչյուր տարի Գիրք նվիրելու օրը պետական պատվերով և աջակցությամբ հրատարակված և չվաճառված գրքերը բաշխում են մարզային և համայնքային, ինչպես նաև Արցախի և Ջավախքի գրադարանների միջև:

Дарение книг стало в Армении любимой традицией: отмечается День дарения книги
Книга – наш близкий, задушевный друг, родной и близкий. Она открывает перед нами новые горизонты, дает возможность узнать мир, трудные отношения между людьми, учит любить, мечтать, бороться. Для повышения интереса к книгочтению в день рождения великого армянского поэта Ованеса Туманяна – 19-го февраля, в Армении отмечается День дарения книги.
Этот праздник был предложен по инициативе ныне покойного председателя Союза писателей Армении Левона Ананяна в 2008 году.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» министр культуры Армении Армен Амирян сказал, что пока не решил какие книги он будет дарить, однако готовится посетить в этот день детскую библиотеку имени Хнко-Апера и принять участие в традиционной – 14-й, книжной ярмарке детской книги.
«Выберу какую-нибудь книгу для детей и прочту им сказку»,- сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
По его словам, этот день очень важен для того, чтобы еще раз привлечь внимание к книге, писателям, издательствам. «Думаю, что с этой целью можно сделать и большее, чем дарение книг друг другу. Можно подумать и о более масштабных мероприятиях»,- сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
Как однажды сказал председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, неслучаен был  выбор для Дня дарения книги день рождения Туманяна. «В Закавказье не было еще Союза писателей, однако Туманян создал «Вернатун» - это было само по себе союзом писателей»,- сказал председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян. Дарение книг стало в Армении любимой традицией
По решению правительства Армении, Министерство культуры Армении и Союз писателей Армении ежегодно в День дарения книги раздают изданные по госзаказу и нераспроданные книги библиотекам областей и общин, а также библиотекам в Арцахе и Джавахке.