Դառնալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ զարգացող երկիր. Նախագահը «Քենդլ» հետազոտությունների ինստիտուտում էր
Դառնալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ զարգացող երկիր. Նախագահը
«Քենդլ» հետազոտությունների ինստիտուտում էր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է դառնա ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ առաջ գնացող, այդ տեխնոլոգիաներով զարգացող երկիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Քենդլ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտում շրջայցից հետո ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ նշելով երկրի տեխնոլոգիապես զարգացմանն ուղղված մի քանի քայլեր, որոնցից առաջինը կրթական համակարգն է: «Տեխնոլոգիաները ստեղծողները, կիրառողները, տարածողները, վաճառողները մարդիկ են, որոնք պետք է ունենան պրոֆեսիոնալ հմտություններ: Հետևաբար, այս ամենի համար շատ էական է մեր կրթական համակարգը»,-ասաց Նախագահը:
Նրա խոսքով՝ երկրորդ կարևոր բաղադրիչը հիմնարար գիտությունն է: «Մեր առավելությունն այն պետք է լինի, որ մեր ծրագրավորողը լինի բարձրորակ մաթեմատիկոս, ֆիզիկոս, քիմիկոս, գիտնական ծրագրավորող այսինքն՝ ունենանք գիտնական ծրագրավորող, բարձր մակարդակի ստեղծագործող մասնագետներ: Առանց դրա չես կարող նոր որակ ստեղծող մասնագետներ ձևավորել»,-հավելեց Արմեն Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ խորհրդային տարիներից մեզ ժառանգություն հասած շատ գիտական հիմնարկներ կամ մաշվել են կամ կորցրել են իրենց կարևորությունը, որոշ լաբորատորիաներ նույնիսկ վերացել են, իսկ ահա այս ինստիտուտը, որը ստեղծվել է 2000 թվականին, բավական տպավորիչ է: «Ես ուրախ եմ, որ այստեղ եմ, մենք կարողացել ենք Հայաստանում այսպիսի ինստիտուտ հիմնել, որ միջազգային լավագույն մակարդակ ունի: Դրա  վառ ապացույցն այն է, որ ինստիտուտի գործընկերը Համբուրգ DESY ազգային արագացուցչային կենտրոնն է: Սա միջազգային հսկայական ինստիտուտ է, որը ոչ արժեքավոր ինստիտուտների հետ չի համագործակցում»,-ընդգծեց նախագահ Սարգսյանը:
ՀՀ ԿԳՆ գիտության կոմիտեն «Քենդլ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի հետ համատեղ կազմակերպում է բաց դռների օր: Առաջին անգամ հանրության բոլոր շերտերի համար բաց են լինելու «Քենդլ» ինստիտուտի ռադիոֆիզիկայի, լազերային տեխնիկայի, մագնիսական չափումների, գերբարձր վակուումային տեխնիկայի, դիֆուզիոն եռակցման և զոդման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության հետազոտական լաբորատորիաները: Այցելուները կծանոթանան ինստիտուտի ստեղծման պատմությանը, ընթացիկ հետազոտական աշխատանքներին, ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրի զարգացման և միջազգային համագործակցության հեռանկարներին:

To become developing country by using latest technologies: Armenian President visits CANDLE
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Armenia should become a developing country with the latest technologies in the future, President Armen Sarkissian said after the tour in the CANDLE Synchrotron Research Institute, outlining several steps for country’s technological development, the first one of which is the education system, Armenpress reports.
“The technology creators, users, distributors and sellers are people who must have professional skills. Therefore, our education system is very important for this”, the President said.
According to him, the second important component is the fundamental science. “Our advantage should be that our programmer is highly-qualified mathematician, physicist, chemist, scientist programmer, in other words, we must have scientist programmer, high-level creative specialists, otherwise you cannot create specialists who will bring a new quality”, Armen Sarkissian said.
He stated that many scientific structures have lost their importance, some laboratories even do not exist, but this Institute which was created in 2000 is quite impressive. “I happy for being here, we managed to create such an institute in Armenia that has the best international level. The vivid evidence of this is that Hamburg’s DESY (German Electron Synchrotron) is the Institute’s partner. It’s a great international institute which is not cooperating with non-valuable institutes”, the President said.
The Science Committee of the ministry of education and science together with CANDLE Synchrotron Research Institute is organizing an open day for the citizens of Armenia, foreign guests and the mass media representatives at CANDLE Institute. For the first time the research laboratories of radiophysics, laser technologies, magnetic measurements, ultrahigh vacuum technologies, diffusion welding and soldering, advanced materials and microdevices, experimental biology will be open for a large audience. The guests will be presented the AREAL electron accelerator which gives new opportunities to carry out advanced researches in the fields of physics, biology, medicine, materials science, chemistry and other scientific fields.