Հայաստանում առաջին անգամ կատարվել է կենդանի դոնորից լյարդի փոխպատվաստում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առողջապահության պատմության մեջ առաջին անգամ կատարվել է կենդանի դոնորից լյարդի փոխպատվաստում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ՀՀ կառավարության ապրիլի 25-ի նիստում հայտնեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Երեկ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ կատարվել է լյարդի փոխպատվաստում կենդանի դոնորից ռեցիպիենտին: Աղջկանից տրվել է մորը: Մի կտորը լյարդի վերցվում է, փոխպատվաստվում է մի մարդուն, որի լյարդը չի աշխատում՝ կյանքը փրկելու հույս տալով նրան: Վիրահատությունը կատարվել է «Աստղիկ» ԲԿ-ում, մեր ռուս գործընկերների օգնությամբ, մեր Առողջապահության նախարարության աջակցությամբ: Ուզում եմ նաև հավելել, որ մենք այդ ուղղությունը զարգացնելու ենք: Երիկամի փոխպատվաստման կարիք ունեցող շատ պացիենտներ ունենք, ինչպես նաև լյարդի»,- ասաց Թորոսյանը:
Առողջապահության նախարարը հավելեց, որ նախատեսվում է հաջորդ տարվա բյուջեով գումար նախատեսել նաև երիկամի ու լյարդի փոխպատվաստումների համար:
«Հաջորդ տարվա բյուջեում ծրագրում ենք դրա համար գումար նախատեսել, որպեսզի մեր քաղաքացիներին կարողանանք ինչ-որ չափով գոնե աջակցել, որովհետև այդ փոխպատվաստումները տատանվում են 100 հազար դոլարի շրջանակում»,- նշեց Արսեն Թորոսյանը:

В Армении впервые проведена пересадка печени от живого донора
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 25 апреля сообщил министр здравоохранения Арсен Торосян. Вчера впервые в истории Армении была проведена пересадка печени от живого донора реципиенту. Пересадка сделана от дочери матери.
“Берется кусок печени, пересаживается человеку, печень которого не работает. Это надежда на его спасение. Операция проводилась в МЦ ”Астхик” при помощи наших российских коллег и при поддержке Министерства здравоохранения. Хочу также добавить, что мы будем развивать это направление. У нас много пациентов, нуждающихся в трансплантации почки и печени”, - сказал Торосян.
Министр здравоохранения добавил, что в бюджете следующего года планируется сумма для трансплантации почки и печени.
“В бюджете следующего года мы планируем предусмотреть для этого сумму, чтобы мы смогли в какой-то мере посодействовать нашим гражданам, поскольку эти трансплантации колеблются в пределах 100 тысяч долларов”, - отметил Арсен Торосян.
Арсен Торосян коснулся также и программы лечения инфаркта Суришема, отметив, что она проходит успешно.