ԱՄՆ-ն հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար
ԱՄՆ-ն հավատում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ուղիղ երկխոսությունն
առանցքային է արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ սպասում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Վաշինգտոնում նախատեսվող բանակցությունների հերթական փուլին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով դիվանագետի հայտարարությունը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
«Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Վաշինգտոնում բանակցությունների ևս մեկ փուլ հյուրընկալելուն, քանի որ կողմերը շարունակում են հետամուտ լինել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ ապագայի: Այս մասին խոսել է ինչպես պետքարտուղարը, այնպես էլ մյուսները: Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է տևական և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու համար», - ասել է Պատելը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը բանակցությունների հերթական փուլի շրջանակներում կհանդիպեն Վաշինգտոնում։ Քննարկումները կմեկնարկեն հունիսի 12-ին։

Direct dialogue is key to durable and dignified peace – U.S. State Department on upcoming Armenia-Azerbaijan talks
Direct dialogue is key to durable and dignified peace – U.S. State Department on
upcoming Armenia-Azerbaijan talks
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The United States looks forward to hosting another round of talks between Armenia and Azerbaijan in Washington next week, State Department Principal Deputy Spokesperson Vedant Patel has said.
“We look forward to hosting another round of talks in Washington as the parties continue to pursue a peaceful future in the South Caucasus region. You’ve heard the Secretary and others speak to this. We continue to believe that direct dialogue is key towards reaching a durable and dignified peace,” Patel said at a press briefing on June 7.
Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov are scheduled to start a new round of talks in the U.S. capital on June 12.