Էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ բողոքողները կրկին Բաղրամյան պողոտայում են
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազատության հրապար³կում բողոքի ակցիա իրականցնող ցուցարարները կրկին որոշեցին շարժվել Նախագահական նստավայրի ուղղությամբ: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում ցուցարարները հանդիպեցին ոստիկանական պատնեշին: Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ հունիսի 23-ի առավոտյան բերման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներն արդեն իսկ ազատ են արձակվել: Օսիպյանն, անդրադառնալով այժմ ընթացող երթին, նշեց, որ այն անօրիկնական է: «Դրա համար էլ հավաքի մասնակիցներին չի թույլատրվում շարունակել երթը Բաղրամյան պողոտայով: Եթե գործողությունները կրեն անօրիական բնույթ, ապա կփորձենք բացատրել, որ դրանք անթույլատրելի են: Ես հույս ունեմ, որ մեր քաղաքացիներն ըմբռնումով կմոտենան և կընդունեն, որ իրենց հավաքն անօրինական է»,- ընդգծեց Օսիպյանը:
Խոսելով առավոտյան տեղի ունեցած գործողությունների մասին՝ փոխոստիկանապետը նշեց, որ ոստիկանությունը փորձել է այնպես անել և անգամ կոչով է դիմել, որպեսզի ցուցարարները գոնե վերադառնան Ազատության հրապարակ: «Նրանք անգամ դրանից հրաժարվեցին: Շատերը հրաժարվում էին ոստիկանության օրինական պահանջները կատարելուց, ինչը նույնպես ենթակա է արձագանքի»,- նշեց Վալերի Օսիպյանը:
Հունիսի 23-ին ժամը` 18:00-ին, Ազատության հրապարակում վերսկսվել է էլեկտրաէներգիայի սակագինը 6.93 դրամով բարձրացնելու որոշումը չեղյալ համարելու պահանջով անցկացվող ցույցը: Նախ ցուցարարները բաժանվեցին, որոնցից մի մասը մնաց Ազատության հրապարակում, մյուս մասը շարժվեց Բաղրամյան պողոտա: Սակայն չհասած Բաղրամյան պողոտա՝ ցուցարարները որոշեցին հետ վերադառնալ Ազատության հրապարակ: Ազատության հրապարակում հարթակում կանգնած ցուցարարները հայտարարեցին, թե սպասում են, որ բերման ենթարկված իրենց բոլոր ընկերներն ազատ արձակվեն, որից հետո նոր կշարունակեն հետագա քայլերի մասին խոսել:

Участники акции протеста против подорожания электроэнергии снова на проспекте Баграмяна
На площади Свободы в Ереване продолжается акция протеста против подорожания электроэнергии. Манифестанты требуют отменить решение о повышении тарифа на электроэнергию на 6,93 драмов.
Как сообщает корр. Арменпресс, участники акции протеста снова решили двигаться шествием на улицу Баграмяна, где находится резиденция президента Армении. В начале проспекта Баграмяна они встретили полицейский кордон.
Заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян сказал журналистам, что все задержанные утром 23 июня участники акции протеста уже освобождены.
Коснувшись проходящего митинга, Осипян назвал его незаконным. «По этой причине участникам акции не разрешается продолжить шествие по проспекту Баграмяна. Если их действия будут носить незаконный характер, то мы попытаемся объяснить, что это непозволительно. Я надеюсь, что наши граждане с пониманием отнесутся к этому и поймут, что их митинг является незаконным», - подчеркнул Осипян.
Говоря о произошедших утром 23 июня действиях, он отметил, что полиция пыталась сделать так, и даже выступала с призывом к манифестантам, чтобы они вернулись на площадь Свободы.
«Они даже в этом отказали. Многие отказывались исполнять законные требования полиции», - отметил Осипян.
Напомним, что недавно часть участников акции отделилась и двинулась к резиденции президента. Однако, не дойдя до улицы Баграмяна, манифестанты решили вернуться на площадь Свободы, отметив, что еще не настало время. В течение всех этих действий их сопровождали сотрудники полиции.
На площади Свободы манифестанты заявили, что ждут, пока все их задержанные друзья будут выпущены на свободу, после чего они объявят о своих дальнейших шагах. Напомним, что утром 23 июня полиция при помощи водометов разогнала акцию протеста на улице Баграмяна. 237 граждан были задержаны. Также были задержаны журналисты, чья техника пострадала в ходе действий полиции.