ՌԴ-ն միջոցներ է ձեռնարկում Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի շահերի պաշտպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ Բաքվում 8 տարով ազատազրկված Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի իրավունքների և շահերի ամբողջական պաշտպանությունն ապահովելու համար: Այդ մասին բրիֆինգում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: «Ապրիլի 28-ին Ռուսաստանի քաղաքացի Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի դատական գործընթացն ավարտվել է: Բաքվի դատարանի կողմից ծանր հանցագործությունների՝ թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերման, պահման և տեղափոխման համար նա դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման: Գործընթացին ներկա է գտնվել Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանության ներկայացուցիչը: Դատարանի որոշումը բողոքարկվել է: Ապրիլի 29-ից Ուելդանովը գտնվում է Բաքվի թիվ մեկ կալանավայրում: Իրադարձությունների հետագա գործընթացը նախատեսում է դատապարտված Ուելդանովին պատիժը կրելու համար Ռուսաստանի Դաշնությանը հանձնելու հնարավորություն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Զախարովան: Նրա խոսքով, Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանությունը գտնվում է մշտական կապի մեջ ինչպես անձամբ Գալուստյանի, նրա փաստաբանի, այնպես էլ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ և ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ նրա իրավունքների և շահերի ամբողջական պաշտպանությունն ապահովելու համար:
Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանին ձերբակալել էին հուլիսի 28-ին Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի բավականին տարածված 234.4.3 հոդվածով, որը նախատեսում է պատիժ մեծ քանակությամբ թմրանյութերի անօրինական պատրաստման, արտադրության, ձեռք բերման, պահպանման, տեղափոխման համար: Ձերբակալվածի քույրը՝ Մարիանա Միրզոյանը, պնդում է, որ եղբորը կեղծ մեղադրանք է ներկայացված:

РФ прилагает все необходимые усилия для обеспечения всесторонней защиты прав и интересов Марата Уелданова-Галустяна
РФ прилагает все необходимые усилия для обеспечения всесторонней защиты прав и
интересов Марата Уелданова-Галустяна
Посольство России в Азербайджане прилагает все необходимые усилия для обеспечения всесторонней защиты прав и интересов осужденного в Баку на 8 лет гражданина РФ Марата Уелданова-Галустяна. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«28 апреля судебный процесс по делу российского гражданина М.В.Уелданова завершился. Бакинским судом по тяжким преступлениям он приговорен к 8 годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии общего режима по обвинению в незаконном приобретении, хранении, перевозке наркотических средств в крупном размере. На процессе присутствовал представитель Посольства России в Азербайджане.
Была подана соответствующая апелляция. С 29 апреля М.В.Уелданов находится в следственном изоляторе № 1 г.Баку. Дальнейшее развитие событий предусматривает, в том числе, возможность передачи осужденного М.В.Уелданова в Российскую Федерацию для отбывания наказания.
Посольство России в Баку находится в постоянном контакте как с самим гражданином России, его адвокатом, так и с властями Азербайджанской Республики и прилагает все необходимые усилия для обеспечения всесторонней защиты его прав и интересов», - подчеркнула Захарова.
Марат Уелданов-Галустян арестован 9 июня по обвинению по ст. 234.4.3, предусматривающей наказание за производство, приобретение, хранение, перевозку наркотиков в крупных размерах. Сестра арестованного Марианна Мирзоян утверждает, что ее брата обвиняют неправомерно.