ՌԴ-ն միջոցներ է ձեռնարկում Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի շահերի պաշտպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ Բաքվում 8 տարով ազատազրկված Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի իրավունքների և շահերի ամբողջական պաշտպանությունն ապահովելու համար: Այդ մասին բրիֆինգում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: «Ապրիլի 28-ին Ռուսաստանի քաղաքացի Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի դատական գործընթացն ավարտվել է: Բաքվի դատարանի կողմից ծանր հանցագործությունների՝ թմրամիջոցների ապօրինի ձեռքբերման, պահման և տեղափոխման համար նա դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման: Գործընթացին ներկա է գտնվել Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանության ներկայացուցիչը: Դատարանի որոշումը բողոքարկվել է: Ապրիլի 29-ից Ուելդանովը գտնվում է Բաքվի թիվ մեկ կալանավայրում: Իրադարձությունների հետագա գործընթացը նախատեսում է դատապարտված Ուելդանովին պատիժը կրելու համար Ռուսաստանի Դաշնությանը հանձնելու հնարավորություն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Զախարովան: Նրա խոսքով, Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանությունը գտնվում է մշտական կապի մեջ ինչպես անձամբ Գալուստյանի, նրա փաստաբանի, այնպես էլ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ և ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ նրա իրավունքների և շահերի ամբողջական պաշտպանությունն ապահովելու համար:
Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանին ձերբակալել էին հուլիսի 28-ին Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի բավականին տարածված 234.4.3 հոդվածով, որը նախատեսում է պատիժ մեծ քանակությամբ թմրանյութերի անօրինական պատրաստման, արտադրության, ձեռք բերման, պահպանման, տեղափոխման համար: Ձերբակալվածի քույրը՝ Մարիանա Միրզոյանը, պնդում է, որ եղբորը կեղծ մեղադրանք է ներկայացված:

YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. The Russian Embassy in Azerbaijan makes all necessary efforts to fully protect the rights and interests of Marat Ueldanov-Galustyan, a Russian citizen of Armenian origin jailed in Azerbaijan for 8 years, official representative of the Russian MFA Maria Zakharov told during a briefing. “The trial of Russian citizen Marat Ueldanov-Galustyan ended on April 28. He was sentenced to 8 years of imprisonment by the Court of Baku for grave crimes – illegal acquisition narcotics, maintenance and transportation. The representative of the Russian Embassy in Azerbaijan followed the procedure. The court verdict was appealed. Starting from April 29 Ueldanov has been stationed in N1 penitentiary. The opportunity of the extradition of Ueldanov to Russia for serving the remaining sentence is being examined”, “Armenpress” reports Zakharova saying.
According to her, the Russian Embassy in Baku keeps in constant contact with Ueldanov-Galustyan, his lawyer and the Azerbaijani authorities and takes all necessary measures to ensure the full protection of his rights and interests.