Տաորմինայում մեկնարկել Է G7-ի թվով 43-րդ գագաթնաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Սիցիլիա կղզում աշխատանքն Է սկսել Յոթի խմբի հերթական՝ թվով 43-րդ գագաթնաժողովը: Մոլորակի առավել զարգացած յոթ արդյունաբերական երկրների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ճապոնիայի ղեկավարների հանդիպումն ավանդաբար բացվել Է հանդիսավոր պայմաններում ընդհանուր լուսանկարմամբ՝ Տաորմինա քաղաքի մ.թ.ա. 3-րդ դարի հունական թատրոնի անտիկ սյունաշարերի ֆոնին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մայիսի 26-ին պլանավորված լիագումար նստաշրջանները նվիրված կլինեն քաղաքականության եւ անվտանգության հիմնախնդիրներին: Մանչեսթրում կատարված ահաբեկչությունից հետո գագաթնաժողովի օրակարգում առաջին պլան Է մղվել ահաբեկչության դեմ պայքարի թեման եւ, ինչպես նախօրյակին հայտարարել Է Իտալիայի վարչապետ Պաոլո Ջենտիլոնին, ամփոփիչ հռչակագրում պլանավորվում Է առանձին հատուկ հայտարարություն ներառել ահաբեկչությանը եւ ծայրահեղականությանը հակազդելու միջոցառումների խստացման վերաբերյալ:
Ջենտիլոնին նաեւ ասել Է, որ «քննարկումները դյուրին չեն լինելու»: Ինչպես նշում են դիտորդները, ամենայն հավանականությամբ, չի հաջողվի հաղթահարել տարակարծություններն այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են՝ ազատ ապրանքափոխանակությունը եւ կլիմայական փոփոխությունները, որոնց շուրջ, ինչպես հայտնի Է, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ «յոթնյակի» նորեկը, համամիտ չԷ գործընկերների մոտեցումներին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Таормине стартовал 43-й по счету саммит G7
Очередной, 43-й по счету саммит Группы семи начал свою работу на острове Сицилия. Встреча лидеров семи наиболее индустриально развитых стран планеты - Великобритании, Германии, Италии, Канады, США, Франции и Японии - традиционно открылась в торжественной обстановке общим фотографированием на фоне античных колонн греческого театра III века до н.э. города Таормины, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Запланированные на пятницу пленарные сессии будут посвящены вопросам внешней политики и проблемам безопасности. В повестке дня саммита после теракта в Манчестере на первый план вышла тема борьбы с терроризмом, и, как объявил накануне хозяин встречи - премьер-министр Италии Паоло Джентилони, в итоговую декларацию планируется включить отдельное совместное заявление об ужесточении мер по противодействию терроризму и экстремизму.
Джентилони также отметил, что "дискуссии не будут простыми". Как считают наблюдатели, скорее всего, не удастся преодолеть расхождения по таким вопросам, как свободный товарообмен и климатические изменения, по которым, как известно, американский президент Дональд Трамп, новичок "семерки", не разделяет подходов партнеров.