Ալֆորվիլը կողմ է Ֆրանսիայի կողմից Արցախի անկախության ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալֆորվիլի քաղաքային խորհուրդը միաձայն քվեարկել է Ֆրանսիայի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման օգտին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում հայտնել է Ալֆորվիլի փոխքաղաքապետ Գարո Խաչիկյանը:
Որոշում է կայացվել նաև Ալֆորվիլի կողմից ֆինանսական աջակցություն տրամադրել Արցախի հայ բնակչությանը:
Ավելի վաղ Ալֆորվիլի քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը դատապարտել էր Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծումը: «Ես ուզում եմ լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել իմ հայ բարեկամներին և արտահայտել իմ խոր վրդովմունքը Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու ռմբակոծության առնչությամբ, որը հանգեցրեց լուրջ ավերածությունների»,-նշել էր նա՝ ավելացնելով, որ Ադրբեջանն այս քայլով փորձում է հակամարտությանը նաև կրոնական երանգավորում տալ:
«Միջազգային հանրությունն այլևս չի կարող կույր մնալ բոլորիս աչքի առջև ծավալվող ողբերգական իրադարձությունների նկատմամբ և պետք է վերջ դնի ադրբեջանցիների ու թուրքերի գործողություններին: Ավելի քան երբևէ, Ֆրանսիան, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պետք է լիովին խաղա իր դերը: Ես մեկ անգամ ևս կրկնում եմ իմ կոչը` ճանաչել անկախ Արցախի Հանրապետությունը»,-ընդգծել էր նա:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. The Alfortville City Council has unanimously voted in favor of the recognition of the Republic of Artsakh by France, Alfortville Deputy Mayor Garo Khachikian said on Twitter.
The Council also approved a decision on providing French assistance by Alfortville to the Armenian population of Artsakh.
Earlier MayorofAlfortvilleLuc Carvounas condemned the bombardment of the Ghazanchetsots Cathedral in Artsakh’s Shushi. “I want to express my full support to my Armenian friends and my deep pain over the bombardment of the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi which led to serious damages”, he said, adding that with this step Azerbaijan is trying to give a religious coloring to the conflict.
“The international community can no longer remain blind to the ongoing tragic incidents. It should put an end to the actions of Azerbaijan and Turkey. More than ever, France, as an OSCE Minsk Group Co-Chair, should fully play its role. I once again repeat my call to recognize independent Republic of Artsakh”, the Mayor said.
Alfortville is a commune in the Val-de-Marne department in the southeastern suburbs of Paris, France.