Իսրայելը ՌԴ-ի հետ աշխատում է, որպեսզի Սիրիայում իրադրությունը չվերաճի տարածաշրջային Էսկալացիայի. Իսրայելի ԱԳ նախարար Լապիդ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը Ռուսաստանի հետ աշխատում Է, որպեսզի Սիրիայում իրադրությունը չվերաճի տարածաշրջային լուրջ Էսկալացիայի: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Իսրայելի ԱԳ նախարարության ղեկավար Յաիր Լապիդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա նշել Է, որ Իսրայելը չի կարող հաշտվել Սիրիայում իրանական ներկայության հետ, «ուստի տարածաշրջանում եւ աշխարհում պետք Է հասկանան, որ մենք դրա հետ կապված ինչ-որ բան անելու եք, այլ ոչ թե ձեռքներս ծալած նստելու եւ սպասելու ենք Իրանի կողմից մեր քաղաքացիների դեմ ուղղված ահաբեկչության»:
«Բայց, բացի այդ, մենք շատ սերտորեն աշխատում ենք ռուսաստանցի մեր գործընկերների հետ, որպեսզի դա չվերաճի լուրջ Էսկալացիայի»,-հավելել Է նախարարը՝ պատասխանելով հարցին, որը վերաբերում Է Սիրիայի տարածքի ուղղությամբ Իսրայելի վերջին հարվածներին: Սեպտեմբերի սկզբին Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հարված են հասցրել Սիրիայի թիրախներին, սիրիական հակաօդային ուժերը ռուսական արտադրության «Բուկ» եւ «Պանցիր» համալիրներով ոչնչացրել են 24 հրթիռներից 21-ը, հայտնել Է Սիրիայում Հակամարտող կողմերի հաշտեցման եւ փախստականների տեղաշարժի նկատմամբ հսկողության ռուսական կենտրոնի փոխղեկավար դերծովակալ Վադիմ Կուլիտը:
Սիրիական հակաօդային պաշտպանության հերթապահ ուժերի կողմից Սիրիայի զինված ուժերի սպառազինությունում գտնվող ռուսական արտադրության «Բուկ» եւ «Պանցիր» համալիրներով ոչնչացվել Է 21 հրթիռ: Բացի այդ, օգոստոսի վերջին սիրիական հակաօդային պաշտպանության ուժերը ռուսական արտադրության «Բուկ-Մ2Է» եւ «Պանցիր-Ս» համալիրներով ոչնչացրել են 22 հրթիռ, որոնք Իսրայելի կողմից արձակվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израиль работает с Россией по ситуации в Сирии: глава МИД Израиля Яир Лапид
Израиль работает с Россией над тем, чтобы ситуация в Сирии не переросла в серьезную эскалацию в регионе. Как передает Арменпресс, об этом заявил в интервью РИА Новости глава МИД Израиля Яир Лапид.
Он отметил, что Израиль не может мириться с иранским присутствием в Сирии, "поэтому в регионе и в мире должны понимать, что мы будем с этим что-то делать, а не станем просто сидеть сложа руки и ждать террора со стороны Ирана, направленного против наших граждан".
"Но, помимо этого, мы работаем очень плотно с нашими российскими партнерами, чтобы это не переросло в серьезную эскалацию", - добавил министр, отвечая на вопрос о последствиях ударов Израиля по сирийской территории.
В начале сентября военно-воздушные силы Израиля нанесли удар по целям в Сирии, сирийские ПВО уничтожили 21 из 24 ракет комплексами "Бук" и "Панцирь" российского производства, сообщил замруководителя российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии контр-адмирал Вадим Кулить. Дежурными силами сирийских ПВО из находящихся на вооружении ВС Сирии комплексов российского производства "Бук-М2Э" и "Панцирь-С1" была уничтожена 21 ракета.
Кроме того, в конце августа силы сирийских ПВО из комплексов российского производства "Бук-М2Э" и "Панцирь-С" уничтожили 22 ракеты, выпущенные Израилем по территории САР.