Արցախում գրանցվել են կորոնավիրուսային հիվանդության 37 նոր դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունում հոկտեմբերի 26-ին կատարվել է 169 թեստավորում, գրանցվել կորոնավիրուսային հիվանդության 37 նոր դեպքեր: Վարակակիրներից 21-ը Ստեփանակերտ քաղաքի, 6-ը՝ Մարտակերտի, 3-ը՝ Ասկերանի, 2-ը՝ Մարտունու  շրջանների բնակիչներ են: Վարակվածներից  5 հոգի էլ ՀՀ քաղաքացի է:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ներկայում ստացիոնար բուժում է ստանում 145 վարակակիր:  Բժիշկները 18 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 70-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Առկա է մահվան մեկ դեպք։ Հիվանդը՝  68-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, նրա մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, կրծքավանդակի հետին մասի սարկոմա, պրոգրեսիվ պոլիօրգան անբավարարություն:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 16 057 քաղաքացու հետազոտություն, որոնցից 1 763-ի մոտ արձանագրվել է թեստի դրական պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում են ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկ» և շրջանային բուժմիավորումներում:

В Арцахе подтверждено 37 новых случаев заражения COVID-19
В Арцахе 26 октября проведено 169 тестов, подтверждено 37 новых случаев заражения COVID-19. 21 инфицированных - жители Степанакерта, 6 - Мартакерта, 3 - Аскерана и 2 - Мартунинского  района. 5 больных - граждане Армении.
В Арцахе на данный момент стационарное лечение от коронавирусной болезни получают 145 пациентов. Врачи состояние 18 пациентов оценивают как крайне тяжелое, 70 - как тяжелое. Среди них есть и люди молодого возраста. Больные с легкими формами амбулаторное лечение получают в домашних условиях.
Есть случай с летальным исходом. Скончалась 68-летняя женщина, у которой была диагностирована двусторонняя полисегментарная пневмония, саркома задней части грудной клетки, прогрессивная полиорганическая недостаточность.
В  2021 г. в Арцахе проведено 16 057 тестов на COVID-19, из них 1 763 оказались с положительным результатом.
Министерство здравоохранения Республики Арцах вновь призывает население следовать указаниям, дабы избежать новых вспышек и побороть эпидемию.
«Населению республики необходимо вакцинироваться от COVID-19. Вакцинирование защитит ваше здоровье и здоровье ваших близких. Вакцинирование проводится в амбулаторно-поликлиническом отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах, в медицинском объединении «Аревик» и в региональных медицинских объединениях».