Արցախի նախագահը ստորագրել է ձմեռային զորակոչ անցկացնելու մասին հրամանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  նոյեմբերի 5-ին ստորագրել է հրամանագիր 2022 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
«Հրամանագրի համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում  է մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից:
Ըստ հրամանագրի` 2022 թվականի հունվարին կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:

Президент Арцаха подписал указ о проведении зимнего призыва
5 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2022 года.
«Согласно указу, в январе-феврале 2022 года будет проведен зимний призыв на военную службу мужчин призывного возраста Республики Арцах, которым к 31 декабря 2021 года исполнится 18 лет. Также и граждан, ранее освобожденных от обязательной военной службы, право на освобождение от службы которых закончилось до 31 декабря 2021 года включительно», - как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Аппарате президента Республики Арцах.
Согласно этому указу, в январе 2022 года военнослужащие, прошедшие обязательную военную службу в установленный законом срок, будут демобилизованы.