Շվեյցարիան Հայաստանին կաջակցի գյուղատնտեսական համակարգի արդիականացման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին մեկնարկում է երկարաժամկետ զարգացման նախագիծ՝ աջակցելու Հայաստանին գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտական կրթության համակարգի արդիականացմանն ուղղված ջանքերին:
«Շվեյցարական զարգացման համագործակցության գործակալությունը սկզբունքորեն հաստատել է Հայաստանին 7'130'000 շվեյցարական ֆրանկ ընդհանուր գումարով աջակցության նախագիծը: Նախագիծն իրականացվում է համագործակցության եզակի դաշինքի միջոցով, որում ընգրկված են զարգացման ոլորտի միջազգային և տեղական դերակատարներ, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածներ, որոնք կմոբիլիզացնեն նաև լրացուցիչ միջոցներ: Բարեփոխումը կիրականացնեն շվեյցարական բողոքական եկեղեցիների օգնության հիմնադրամ (HEKS) ՀԿ-ն, հայկական «Ռազմավարական Զարգացման Գործակալություն»  (ՌԶԳ) ՀԿ-ն, ինչպես նաև Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ Հայաստանի կառավարության ընդհանուր համակարգմամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ-ում Շվեյցարիայի դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության՝ ծրագիրը կօգնի Հայաստանի կառավարությանը բարեփոխել մասնագիտական կրթությունը գյուղատնտեսության ոլորտում և այն համապատասխանեցնել շուկայի պահանջներին, ինչն էլ ավելի կնպաստի տնտեսական զարգացմանը և ավելի արժանապատիվ աշխատատեղերի ստեղծմանը: Նախագծի նպատակն է բարելավել գյուղական վայրերում ապրող երիտասարդների զբաղվածության հնարավորությունները՝ մի շարք մասնագիտությունների գծով տեսական գիտելիքները գործնական պարապմունքների հետ համատեղելու միջոցով:
Բարեփոխումների մաս է կազմում այն, որ ուսանողները, մասնագիտական կրթության հաստատություններում տեսական գիտելիքներ ստանալու հետ մեկտեղ, հնարավորություն են ստանում կատարելագործել իրենց հմտությունները տեղական ընկերություններում և ֆերմերային տնտեսություններում: Նրանց ուսումնական ուղին կամփոփվի պետական նմուշի դիպլոմների ստացմամբ։
Նախագիծը մեկնարկում է 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին՝ 9 ամիս տևողությամբ նախապատրաստական փուլով, որին կհաջորդի իրականացման փուլը և այն կտևի առնվազն 8 տարի։ Այս ամենի համար շվեյցարական միջոցներն, ընդհանուր առմամբ, կազմում են 7’130’000 CHF շվեյցարական ֆրանկ:
Ծրագրի ազդեցությունն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Շվեյցարիան համագործակցում է գործընկերների լայն շրջանակի հետ, ինչպիսիք են Հայաստանի կառավարությունը, միջազգային կազմակերպությունները, պետական և մասնավոր հատվածները և ակադեմիական հաստատությունները: Ֆինանսավորող մյուս գործընկերները, որոնք զգալի միջոցներ են ավելացնում Շվեյցարիայի ներդրմանը, ներառում են Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարությունը (BMZ), Ավստրիական զարգացման գործակալությունը (ADA), Հայկական Իզմիրիլյան հիմնադրամը և հայաստանյան այլ մասնավոր ընկերություններ։ Այս ներդրումներից որոշները ենթակա են վերջնական հաստատման:
Նախագիծը կիրականացվի Սյունիքի հարավային շրջաններում և Վայոց Ձորում, ինչպես նաև Հայաստանի հյուսիսային հատված մի շարք շրջաններում։
Իրականացնող կազմակերպություններն են շվեյցարական բողոքական եկեղեցիների օգնության հիմնադրամ (HEKS) ՀԿ-ն, հայկական «Ռազմավարական Զարգացման Գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ն, ինչպես նաև Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)։
Նախագիծը կյանքի է կոչում Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքականության և զարգացման համագործակցության սկզբունքներն ու նպատակները: Շվեյցարիան աջակցում է Հայաստանի դեպի շուկայական տնտեսության անցմանը և իր ներդրումն է ունենում երկրի բնակչության կողմից ներառական տնտեսական զարգացումից օգուտների ստացման ապահովման գործում։ Նախագիծը կիրականացվի գյուղական վայրերում տնտեսական զարգացման և դուալ կրթության համակարգի վերաբերյալ Շվեյցարիայի տեխնիկական փորձի կիրառմամբ։

Switzerland to support Armenia in modernizing agricultural system
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. On December 3, 2021, Switzerland launches a long-term development project to assist Armenia in its efforts of modernizing its Vocational Education System in agriculture. The Swiss Development Cooperation approved in principle a support program to Armenia with a total amount of CHF 7’130’000.The project is carried by a unique alliance of international and local development actors, as well as public and private sectors, which will also mobilize additional funds. The reform will be implemented by the Swiss NGO HEKS, the Armenian NGO SDA as well as the German Corporation for International Cooperation GIZ, under the overall coordination of the Government of Armenia, the Embassy of Switzerland in Armenia said in a press release.
The intervention will assist the Government of Armenia to reform the vocational education in agriculture and to make it better matched with the market demand, leading to more economic development and more decent jobs. The project aims to improve employment opportunities of youth living in rural areas bythe means of combining theoretical knowledge with practical training in a selected number of professions. Part of the reform is that along with receiving theoretical knowledge at vocational education collages, the students shall get an opportunity to improve their skills in local companies and farms. Their training paths will conclude with a state diploma.
The project starts on December 3, 2021, with a preparatory phase of 9 months. After that, the phase of implementation will last at least for 8 years, with Swiss funds amounting in total to CHF 7’130’000.
To increase the project’s impact and effectiveness, Switzerland cooperates with a wide range of partners: the Government of Armenia, international organizations, the public and private sectors, and academic institutions. Other funding partners, who add significant funds to the Swiss contribution, include the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development BMZ, the Austrian Development Agency ADA, the Armenian Izmirilian Foundation and some private companies in Armenia. Some of these contributions are subject to a final approval.
The project will be executed in the Southern Syunik and Vayots Dzor and several Northern regions. Implementing organizations are the Swiss NGO HEKS, the Armenian NGO SDA as well as the German Corporation for International Cooperation GIZ.
The project translates principles and objectives of Switzerland’s foreign policy and development cooperation into action. Switzerland supports the transition of Armenia towards a market economy and contributes to ensuring that the country’s population benefits from inclusive economic development. The project will benefit from the Swiss technical expertise on economic development in rural areas and its dual education system.